Wybierz region

Wybierz miasto

  Drżyjcie złodzieje

  Autor: Piotr MICHALSKI

  2000-06-10, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  W Polsce powstanie długo oczekiwana przez policję centralna ewidencja pojazdów i kierowców. Przepisy umożliwiające jej utworzenie weszły wczoraj w życie. Jednak system zacznie działać dopiero za cztery lata.

  W Polsce powstanie długo oczekiwana przez policję centralna ewidencja pojazdów i kierowców. Przepisy umożliwiające jej utworzenie weszły wczoraj w życie. Jednak system zacznie działać dopiero za cztery lata.


  Teraz gminy - dzięki porozumieniom ze starostami - rejestrują samochody i wydają prawa jazdy. Tak będzie tylko do końca roku. W tym czasie wszystkie zgromadzone przez gminy dane o pojazdach i kierowcach muszą być przekazane do powiatów. Na podstawie zgromadzonych danych powstaną centralne ewidencje: pojazdów i kierowców. Administratorem danych z obu ewidencji będzie minister właściwy ds. administracji.


  Wszystko o autach

  W ewidencji pojazdów znajdą się wszystkie dane dotyczące samochodu (m.in. marka, typ, seria i numer dowodu rejestracyjnego) i informacje o jego właścicielach. Osobnym zbiór danych będzie obejmował pojazdy służb specjalnych. Komputerowa baza danych pozwoli na szybki dostęp do informacji. - Policja od dawna czeka na taki system - mówi Marcin Szyndler z Komendy Głównej Policji. W ubiegłym roku skradziono w Polsce ponad 84 tys. pojazdów. Wielkopolska należy do regionów wyróżniających się w kraju pod względem liczby kradzionych samochodów. Najwięcej aut, nawet około 20 dziennie, ginie w Poznaniu. - Teraz dysponujemy tylko regionalną bazą danych o pojazdach. Uzyskanie informacji o samochodach z innych regionów Polski wymaga więcej czasu - twierdzi komisarz Jarosław Szemerluk, rzecznik prasowy KW policji w Poznaniu. Jeżeli centralna ewidencja zacznie działać, uzyskanie danych o ,,podejrzanym'' samochodzie i jego właścicielu stanie się łatwiejsze i szybsze. W rejestrze pozostaną również dane o samochodach wyrejestrowanych.


  Wszystko o kierowcach

  Również od 1 stycznia 2004 roku powinna działać centralna ewidencja, w której znajdą się dane o kierowcach. Dzięki niej będzie wiadomo: kto i kiedy dostał prawo jazdy, czy i kiedy je utracił. Pozwoli to policji na szybkie wykrycie oszustw dotyczących praw jazdy, np. kierowców, którzy posługują się fałszywymi dokumentami, bo oryginalne zostały im odebrane.


  Długa droga

  Przepisy umożliwiające powstanie centralnej ewidencji pojazdów i kierowców już obowiązują. Na jej uruchomienie niecierpliwie czeka policja, mnie niecierpliwie złodzieje. System zacznie działać dopiero 1 stycznia 2004 roku. W departamencie rozwoju informatyki i systemów rejestrów państwowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji trwają prace nad stworzeniem systemu ewidencji. Urzędnicy zapewniają, że system będzie gotowy na czas. Mniejszymi optymistami są policjanci. - Nowe dowody osobiste też miały być od nowego roku, a nie wiadomo, czy będą za 2 lata - powiedział nam jeden z policjantów  Marcin Szyndler
  Komenda Główna Policji

  W tej chwili jeszcze bardzo trudno cokolwiek powiedzieć o centralnej ewidencji pojazdów i kierowców. Wiemy, że ma powstać. Są cztery różne projekty, który zostanie wprowadzony w życie -nie wiadomo. Trwają dyskusje. Oczywiście, że dla policji taki system byłby bardzo przydatny.  Czy ewidencja pojazdów utrudni życie
  złodziejom samochodów?

  Tak

  kom. Jarosław Szemerluk
  rzecznik prasowy KWP w Poznaniu

  Niewątpliwie centralna ewidencja pojazdów i kierowców ułatwi pracę policji. Będziemy mogli szybko uzyskać dane dotyczące zatrzymywanych przez nas pojazdów. Teraz nie ma takich możliwości, uzyskanie danych o pojazdach z innych województw zabiera nam dużo czasu. A szybkość w uzyskiwaniu informacji poprawia skuteczność naszego działania. Byłoby również dobrze, gdyby banki zgodziły się, aby w ewidencji znalazły się dane o użytkownikach pojazdów zakupionych na raty. Teraz jeśli taki samochód uczestniczył np. w wypadku drogowym, a my znamy tylko numery rejestracyjne, musimy zwracać się do banku, aby poznać użytkownika pojazdu.


  Nie

  Janusz Korwin Mikke
  polityk UPR

  Centralna ewidencja będzie jeszcze jedną instytucją, która nie będzie sprawnie funkcjonowała. Zadbają o to przede wszystkim gangi złodziei samochodów. Powszechnie wiadomo, że politycy są na żołdzie tych grup przestępczych i zrobią wszystko, aby ewidencja nie funkcjonowała prawidłowo lub w ogóle nie powstała. Jedynym systemem walki ze złodziejami samochodów jest zaostrzenie kar. Bo czego może się bać złodziej, jeśli w Polsce mordercę skazuje się tylko na kilka lat. W naszym kraju pojawia się wiele projektów zaostrzenia kar, jednak nie udaje się ich wprowadzić w życie. Ktoś już nad tym pracuje. Wiadomo, że za kilka milionów można wszystko w Sejmie załatwić. Tak samo będzie z ewidencją pojazdów. PMK

  Sonda

  Letnich atrakcji w moim mieście jest...

  • jak na lekarstwo. (79%)
  • wystarczająco, ale mogłyby być ciekawsze. (10%)
  • na tyle dużo, że często nie wiem co wybrać. (10%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.