Wybierz region

Wybierz miasto

  Nie odbiorą ojca małej poznaniance

  Autor: Barbara SADŁOWSKA

  2000-07-01, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wczoraj decyzje Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji odmawiające obywatelowi Peru zgody na osiedlenie się w Polsce.

  Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wczoraj decyzje Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji odmawiające obywatelowi Peru zgody na osiedlenie się w Polsce.


  Renato Wilfredo Ortega Estrada przyjechał do Poznania 5 lat temu. Tu pozostał i założył rodzinę. Pod koniec 1998 roku zwrócił się do Urzędu Wojewodzkiego w Poznaniu prosząc o zgodę na osiedlenie się w Polsce. Wojewoda odmówił, uzasadniając swoją decyzję m.in. tym, że Peruwiańczyk nie pracuje i nie posiada tytułu prawnego do mieszkania. Renato odwołał się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, który utrzymał w mocy decyzję wojewody. Zdaniem ministerstwa, Peruwiańczyk nie wykazał ,,trwałych związków ekonomicznych z Polską''. Wszystkie odmowne decyzje były przekazywane do wiadomości policji i straży granicznej. Ponieważ skończyła się również ważność wizy, Renato jako ,,nielegalny obywatel'' obawiał się wychodzić na ulicę. Każdej chwili groziła mu deportacja....

  Poradzono mu jedynie, by wyjechał za granicę i tam starał się o wizę w polskiej ambasadzie.


  Nikt nie sprawdził

  Urzędnicy nie uwzględnili i nie sprawdzili kilku istotnych okoliczności. Chociażby tego, że Peruwiańczyk mieszka z żoną i córeczką w dużym, 120-metrowym mieszkaniu polskich teściów. Jak również tego, że ma zagwarantowaną pracę tłumacza i szefowa biura czeka jedynie na uregulowanie jego sytuacji prawnej. Przy czym zupełnie pominęli fakt, że Renato Wilfredo Ortega Estrada jest ojcem trzyletniej Domi, która ma prawo do wychowywania się w normalnej rodzinie.

  Elżbieta Ortega Estrada zwróciła się do Rzecznika Praw Obywatelskich z prośbą o pomoc i interwencję.


  Wbrew Konstytucji

  Rzecznik Praw Obywatelskich wystosował skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zarzucił w niej Urzędowi Wojewódzkiego i MSWiA, iż wydały decyzje z naruszeniem prawa: ustawy o cudzoziemcach i kodeksu postępowania administracyjnego. RPO stwierdził też, że urzędy obu instancji całkowicie pominęły kwestię ochrony rodziny oraz poszanowania interesów żony i dziecka cudzoziemca. Przypomniał, że Konstytucja gwarantuje rodzinie opiekę i ochronę Rzeczypospolitej.

  Z argumentami Rzecznika zgodził się Naczelny Sąd Administracyjny, który wczoraj uchylił decyzje wojewody i ministra. Renato Wilfredo Ortega Estrada może teraz ponownie zwrócić się do wojewody wielkopolskiego i ubiegać się o zezwolenie na osiedlenie w Polsce.

  Po wczorajszym wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego może być jednak pewien, że urzędnicy nie będą próbowali rozbić jego rodziny.  Teściowa Renato po rozprawie w NSA

  Do Warszawy pojechaliśmy całą rodziną. Sąd uchylił wszystkie wcześniejsze decyzje dotyczące zięcia. Powiedział, że najważniejsza jest rodzina. Cieszymy się wszyscy: z interwencji rzecznika i decyzji sądu. Zięć to spokojny, uczynny i inteligentny chłopak.

  Zna 6 języków. Teraz będzie mógł legalnie podjąć pracę.


  Stanisław Wileński

  pełnomocnik Rzecznika Praw Obywatelskich

  Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację - w całej rozciągłości - Rzecznikowi Praw Obywatelskich. Tym samym uchylił decyzję wojewody i ministra. Ta sprawa była dla Rzecznika Praw Obywatelskich precedensowa - mamy pełną świadomość, że podobnych będzie więcej.
  Więcej na temat: 

  Sonda

  Letnich atrakcji w moim mieście jest...

  • jak na lekarstwo. (79%)
  • wystarczająco, ale mogłyby być ciekawsze. (10%)
  • na tyle dużo, że często nie wiem co wybrać. (10%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.