Wybierz region

Wybierz miasto

  Oblicze Chrystusa oblicze Boga

  Autor: ROM

  2000-07-07, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  W poznańskim Muzeum Archidiecezjalnym czynna jest ekspozycja ,,Oblicze Chrystusa - oblicze Boga'' prezentująca prace, głównie malarskie, których zasadniczym tematem jest wizerunek Chrystusa.

  W poznańskim Muzeum Archidiecezjalnym czynna jest ekspozycja ,,Oblicze Chrystusa - oblicze Boga'' prezentująca prace, głównie malarskie, których zasadniczym tematem jest wizerunek Chrystusa.


  Nie wiemy jak wyglądał Chrystus. Z czasów Jego ziemskiego życia nie zachowały się żadne obrazowe przedstawienia. Także Ewangelie nie przekazały realistycznego opisu Jego wyglądu. Wizerunek Chrystusa przez wieki był tematem wielu różnorodnych dzieł plastycznych. Oglądając wystawę przygotowaną pod kierunkiem dyrektora placówki ks. Mariana Lewandowskiego uświadamiamy sobie, że nie o rysy twarzy Chrystusa w tej prezentacji chodzi.

  Obchodzony na całym świecie Wielki Jubileusz roku 2000 odnosi nas bezpośrednio do przyjętej powszechnie daty urodzin Chrystusa. Jak tłumaczy ksiądz dyrektor - Wizerunek Jezusa pojawiający się w różnych dziełach sztuki z różnych wieków, to wizerunek Boga, który ,,dla nas ludzi i dla naszego zbawienia(...) stał się człowiekiem.'' Prace prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów poznańskiego Muzeum Archidiecezjalnego oraz z kościołów: pw. Nawiedzenia NMP i ojców Karmelitów Bosych w Poznaniu, a także świątyń w Mącznikach, Ceradzu, Grodzisku Wlkp. oraz kaplicy sióstr Służebniczek w Luboniu. Komisarzami wystawy, która czynna będzie do 6 stycznia 2001 roku są: mgr Leszek Wetesko i mgr Aleksandra Pudelska - Wójcik.

  Sonda

  Letnich atrakcji w moim mieście jest...

  • jak na lekarstwo. (79%)
  • wystarczająco, ale mogłyby być ciekawsze. (10%)
  • na tyle dużo, że często nie wiem co wybrać. (10%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.