Wybierz region

Wybierz miasto

  ,,Profesor'' udzielił lekcji Kędziorowi

  Autor: Juliusz PODOLSKI

  2000-06-12, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Janusz Oskaldowicz, zwany ,,Profesorem'', po zrezygnowaniu ze startów w Supersport 600, pojechał znakomicie w Superbike, nie dając szans ubiegłorocznemu mistrzowi kraju, Tomaszowi Kędziorowi.

  Janusz Oskaldowicz, zwany ,,Profesorem'', po zrezygnowaniu ze startów w Supersport 600, pojechał znakomicie w Superbike, nie dając szans ubiegłorocznemu mistrzowi kraju, Tomaszowi Kędziorowi. W pozostałych klasach było emocjonująco, choć upalna pogoda nie sprzyjała zawodnikom startującym w grubych skórzanych kombinezonach.


  ,,Profesor'' zrezygnował ze startów w klasie Supersport 600, oddając swój motocykl młodszemu koledze:
  - Ciężko jest mi pogodzić starty w dwóch klasach. Lata nie te i kondycja słabsza. Podobnie jak przed miesiącem wyprzedziłem Tomka na ostatnim okrążeniu, to wówczas nie wytrzymałem kondycyjnie i upadłem. Teraz skupiłem się na jednej klasie. Jest mi łatwiej, mam większą swobodę, a swój motocykl oddałem młodemu, znakomicie rozwijającemu się Andrzejowi Pawelcowi - powiedział nam Oskaldowicz.


  Oskaldowicz kontra Kędzior

  Pojedynek w Superbikach, mimo że klasa z powodu kosztów jest w naszym kraju zamierająca, między ,,Profesorem''' i Kędziorem mógł być ozdobą największych imprez. Szybciej wystartował Kędzior, ale na drugim kółku stawkę prowadził Oskaldowicz. Chwilę później ponownie prowadzenie objął mistrz Polski, by na chwilę utracić je na 10 okrążeniu. ,,Profesor'' nękał cały czas młodszego kolegę i na dwa kółka przed metą zdecydowanym atakiem na ,,Babie Jadze'' objął prowadzenie, którego nie oddał do mety.

  Po dekoracji zapytany przez mnie Oskaldowicz, dlaczego zdarzały mu się odcinki jazdy na jednym kole odpowiedział:

  - Dla publiczności. Jeżeli nie zwalnia to wyścigu, trzeba dać coś jeszcze ludziom, którzy przyszli oglądać zawody.


  Wspaniała jazda Henia

  Popisową wręcz jazdę pokazał w klasie Supersport 600 Heniu Wróblewski (A. Wielkopolski). Wystartował z piątego pola, by połykając pojedynczo przeciwników po wyjściu z ,,Brzucha Romana'' na 6. okrążeniu objąć prowadzenie. Kiedy wydawało się, że Heniu dowiezie zwycięstwo od 9. kółka zaczął tracić tak mozolnie zdobywane miejsca. Ostatecznie przyjechał czwarty.

  - Nie chcę się usprawiedliwiać, ale w pewnym momencie straciłem hamulce, jechałem tak jakbym miał ABS, nie mogłem więc ryzykować opóźnionych hamowań. Stąd tylko czwarta, a może aż czwarta lokata - powiedział nam Wróblewski.

  Chwilę później Artur Wajda, ubiegłoroczny mistrz Polski, komentator wyścigów w Eurosporcie, gratulował znakomitej jazdy Wróblewskiemu. Zapytany dlaczego zajął dopiero 9. miejsce na ,,czasówce'' i nie mógł poradzić sobie z dogonieniem czołówki odparł;

  - Nie chcę się tłumaczyć. Koledzy dzisiaj byli ode mnie lepsi.

  Pawelec jadący sprzętem Oskaldowicza przegrał tylko z innym reprezentantem Automobilklubu Wielkopolski, Pa- włem Szkopkiem.


  Bez większych emocji

  W innych klasach nie było, aż tak wielkich emocji, jak we wspomnianych. Warto odnotować walkę Xaviera Retat z Teodorem Myszkowskim. Tym razem wygrał ten pierwszy, rewanżując się ,,Myszce'' za porażkę z przed miesiąca.

  Patronem medialnym wyścigów była: ,,Gazeta Poznańska'', Radio Merkury i PTV. Następne zawody 8 i 9 lipca również w Poznaniu.  Zwycięzcy II Rundy Otwartych Mistrzostw Polski: Superbike: Janusz Oskaldowicz (A, Polski, Yamaha), Supersport 600: 1. Paweł Szkopek (A. Wielkopolski, Hondaa), Stocksport: X. Retat (AMK Gliwice, Honda).); Młodzieżowe Mistrzostwa Polski: Sport 125 Bartłomiej Wiczyński (A. Wielkopolski): Puchar PZMot: Sport pow. 400: 1.Adam Dyla (A. Wielkopolski, Yamaha), Supersport 400: 1. Marek Nyuga (AMK Gliwice, Kawasaki), 125 ccm: Werner Steege (HKM, Honda): Honda Hornet: Dariusz Pawelec (A. Wielkopolski);

  Sonda

  Letnich atrakcji w moim mieście jest...

  • jak na lekarstwo. (79%)
  • wystarczająco, ale mogłyby być ciekawsze. (10%)
  • na tyle dużo, że często nie wiem co wybrać. (10%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.