Wybierz region

Wybierz miasto

  Uczniowie w mundurkach

  Autor: Magda Borowiak

  2000-05-25, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Od września dzieci do Piątkowskiej Szkoły Uspołecznionej im. dr Wandy Błeńskiej będą przychodzić w jednakowych strojach. Nie wszyscy rodzice zgodzili się na mundurki, jednak pomysł przeszedł większością głosów.

  Od września dzieci do Piątkowskiej Szkoły Uspołecznionej im. dr Wandy Błeńskiej będą przychodzić w jednakowych strojach. Nie wszyscy rodzice zgodzili się na mundurki, jednak pomysł przeszedł większością głosów.


  W szkole na Piątkowie uczy się 216 uczniów, w 12 osiemnastoosobowych klasach. To druga po ,,Urszulankach' placówka, gdzie dzieci będą przychodziły na lekcje w jednakowych strojach.

  Dla bezpieczeństwa

  uczniów

  - Pomysł na mundurki zrodził się, gdy dyskutowaliśmy o zagrożeniach, na które narażone są dzieci, szczególnie ze strony dealerów narkotyków czy członków rozmaitych sekt opowiada Danuta Świątek, dyrektor PSU. Jeśli ktoś obcy wejdzie do szkoły, od razu będzie zauważony. Poza tym dzięki jednakowym strojom uda nam się podkreślić specyfikę szkoły. D. Świątek opowiada, że od początku tego roku głównie mamy dyskutowały o celowości wprowadzenia mundurków. Potem rodzice wypełniali ankietę, a jej wyniki zadecydowały o ich wprowadzeniu

  Stroje są dwa codzienna bluza i strój galowy dla dziewczynek to kamizelka i spódniczka, a dla chłopców spodnie. Rozmawialiśmy z czterema firmami krawieckimi, wybraliśmy tę, która zaoferowała najbardziej atrakcyjne ceny dodaje pani dyrektor.

  Za i przeciw

  Część rodziców uważa, że pomysł ubrania ich dzieci w mundurki jest bardzo dobry. Są jednak i tacy, którzy nie są zadowoleni. Dotyczy to głownie rodziców uczniów klas piątych, którzy są już praktycznie ,,na wylocie'. Jaki jest sens kupowania mundurka tylko na rok? pyta jedna z matek. Przecież wiadomo, że i tak trzeba będzie zaopatrzyć dziecko w dwie bluzy, musi mieć coś na zmianę, a to już spory wydatek. Niektórzy rodzice, którzy nie chcą mundurków uważają, że szkoła jest niewielka, więc i tak od razu zauważono by na jej terenie obcych.

  Niezbyt zadowoleni są tez niektórzy uczniowie, a szczególnie dziewczynki. Wolałabym chodzić do szkoły w swoich rzeczach, bo mam bardzo ładne. Potem po lekcjach mama nie pozwoli mi ich nosić na podwórku, to kiedy założę nową sukienkę? martwi się mała Ewa. Także jej koleżanka Kinga wolałaby zakładać własne ciuszki. Niektórzy moi koledzy byli źli, jak się dowiedzieli o mundurkach dodaje.

  BOM

  Ceny szkolnych mundurków

  Bluza codzienna: 27 zł. Strój galowy: spódniczka - 22 zł, kamizelka - 43 zł, spodnie - 56 zł.

  Wyniki ankiety

  przeprowadzonej

  wśród rodziców

  Ankietę przeprowadzono 19 stycznie tego roku, wśród rodziców uczniów klas I-V (w sumie w ośmiu klasach). 114 odpowiedzi było ważnych. 69 osób było za strojem galowym (to 62 proc.), przeciwko 37 (33 proc.). Za codzienną bluzą opowiedziało się 87 osób (78 proc.), a przeciw nim było 25 osób (22 proc)

  Ewa Majewska

  wicedyrektor Piątkowskiej Szkoły Uspołecznionej

  To nie są typowe szkolne mundurki. Można je nosić także po skończeniu zajęć. Poza tym dzięki jednakowym strojom uczniów od razu uda się wychwycić kogoś obcego, gdyby pojawił się na terenie szkoły.

  Sonda

  Letnich atrakcji w moim mieście jest...

  • jak na lekarstwo. (79%)
  • na tyle dużo, że często nie wiem co wybrać. (10%)
  • wystarczająco, ale mogłyby być ciekawsze. (10%)