Wybierz region

Wybierz miasto

  Zażalenie na prokuraturę

  Autor: Krzysztof KAŹMIERCZAK

  2000-06-07, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu otrzymała zażalenie na bezczynność Prokuratury Okręgowej, która odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie poznańskiej loży masońskiej. Pod koniec maja br.

  Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu otrzymała zażalenie na bezczynność Prokuratury Okręgowej, która odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie poznańskiej loży masońskiej.  Pod koniec maja br. Prokuratura Okręgowa odmówiła wszczęcia śledztwa przeciw poznańskim masonom z loży ,,Świątynia Hymnu Jedności''. Wniosek o to złożył jesienią ubr. w Delegaturze Urzędu Ochrony Państwa Zbigniew Rutkowski, redaktor naczelny wydawanego w Poznaniu kwartalnika politycznego ,,Wolna Polska''. Twierdzi on, że masoni działają w sposób utajony i na szkodę naszego kraju.

  Prokuratura uznała, że organizacja masońska jest legalna (jest zarejestrowana jako stowarzyszenie), wobec czego ma prawo prowadzić działalność i nie ma podstaw do tego, by sądzić, że popełniono przestępstwo. Składający doniesienie złożył zażalenie na takie postanowienie. Domaga się wszczęcia śledztwa i objęcia go nadzorem Prokuratury Apelacyjnej.

  - Prokuratura Okręgowa wykazała się bezczynnością. Nie zrealizowała nawet wniosków dowodowych, które były zawarte w moim doniesieniu - twierdzi Z. Rutkowski.

  Akcja antymasońska rozpoczęta wnioskiem do UOP wykroczyła już poza granice Wielkopolski. Warszawskie starostwo rozpatruje obecnie pismo Rutkowskiego w sprawie delegalizacji stowarzyszeń Wielka Loża Narodowa Polski i Wielki Wschód Polski. Starosta Powiatu Warszawskiego, na którego terenie zarejestrowano stowarzyszenia, ma kompetencje do wystąpienia do Sądu Okręgowego w Warszawie o ich delegalizację.

  Podstawą do tego - jest według naczelnego ,,Wolnej Polski'' - złamanie Konstytucji RP, która zakazuje prowadzenia utajnionej działalności.  Paragraf na masonów

  Wnioskodawca delegalizacji organizacji masońskich w Polsce powołuje się na 13 art. Konstytucji RP. Mówi on, iż ,,Zakazane jest istnienie organizacji (...), których program lub działalność (...) przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa''.

  Sonda

  Letnich atrakcji w moim mieście jest...

  • jak na lekarstwo. (79%)
  • wystarczająco, ale mogłyby być ciekawsze. (10%)
  • na tyle dużo, że często nie wiem co wybrać. (10%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.