Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wywiad z burmistrz Czempinia Dorotą Lew-Pilarską, która wygrała plebiscyt na najlepszego szefa gminy

Anna Szklarska-Meller
Burmistrz Czempinia, Dorota Lew-Pilarska wygrała plebiscyt na "Najlepszego szefa gminy w powiecie kościańskim". Zgodnie z zapowiedzią publikujemy dziś wywiad ze zwyciężczynią plebiscytu. Szefową gminy zapytaliśmy m.in. o nową ustawę śmieciową, o budowę turbin wiatrowych i najtrudniejszą decyzję, jaką musiała podjąć podczas tej kadencji.

- Trwająca właśnie kadencja samorządu stoi pod znakiem zaciskania pasa (nie tylko w Czempiniu), ale mimo konieczności oszczędzania, pewne inwestycje zostały przeprowadzone. Które z nich są - Pani zdaniem - najważniejsze?
- Najważniejsze inwestycje obecnej kadencji to inwestycje kanalizacyjne w Głuchowie, Piotrkowicach i Jasieniu, dobiegająca końca budowa targowiska, remonty świetlic wiejskich w Donatowie, Betkowie i Słoninie, budowa oraz oddanie do użytku boiska ,,Orlik”, projekt rewitalizacji Rynku w Czempiniu i remontu czempińskiej szkoły podstawowej, a także liczne remonty dróg.

- Która z decyzji, podjętych w tej kadencji była dla Pani najtrudniejsza i dlaczego?
- Najtrudniejszą, a wręcz dramatyczną była decyzja o likwidacji szkół w Starym Gołębinie oraz Borowie. Nie było by tego posunięcia, gdyby nie taka konieczność. To fakt bezsporny! Niestety, po dogłębnej analizie tendencji demograficznych i prognoz finansowych gminy, nie było żadnej wątpliwości, że przy takim systemie finansowania oświaty, utrzymanie mniejszych szkół obciąża budżet tak bardzo, że w ciągu dwóch lat mogło dojść do permanentnej zapaści finansów gminy i zaniku możliwości wykonywania podstawowych jej zadań. I to by była dopiero rzeczywista tragedia, a także potężny, tym razem uzasadniony, zrzut pod moim adresem!

- Podczas dyskusji nad projektem tegorocznego budżetu niektórzy radni zarzucili Pani brak konsekwencji, zaznaczając, że planuje Pani nowe inwestycje, podczas gdy niektóre z wcześniejszych nie zostały dokończone. Jak się Pani odniesie do tych zarzutów?
- Podejmowane przeze mnie działania są pochodną różnych potrzeb, a rozwój gminy należy widzieć całościowo. Gmina Czempiń dzieli się na miasto i obszary wiejskie. Przykładowo: w mieście problem kanalizacji jest już opanowany, natomiast dla wsi to kwestia otwarta. Musimy więc działać tak, by nikogo nie pomijać. W mieście może więc powstać wrażenie, że jedną rzecz już zrobiono – na przykład wybudowano część kompleksu gimnazjum, halę sportową, orlika i nastała w tej kwestii cisza. Nic z tych rzeczy! Nasze działania są przemyślane, planowe i oparte o wizję rozwoju gminy zapisaną między innymi w Strategii Rozwoju Gminy Czempiń. Mam więc wrażenie, że zarzuty dotyczyły raczej tego, że nie realizuję programów wyborczych poszczególnych radnych.

- Jakie inwestycje chciałaby Pani zrealizować jeszcze w tej kadencji?
- Remont serca gminy – Rynku, budowa ulic w mieście. W pierwszej kolejności: Towarowa, Północna i Malinowa. Inwestycje te będą powiązane z modernizacją linii kolejowej E-59.

Zobacz też: Wyniki plebiscytu "Najlepszy szef gminy w powiecie kościańskim"

- Jakie jest Pani stanowisko w kwestii budowy w gminie siłowni wiatrowych? Jak ocenia Pani to, co dzieje się obecnie wokół budowy turbin w okolicach Gorzyczek, Nowego Gołębina i Rakówki?
- Burmistrz Gminy Czempiń musi stać na straży poszanowania woli, a także dobra ogółu mieszkańców. I tak też widzę swoją rolę w tej sprawie, bo kwestia instalowania w naszej gminie farm wiatrowych tak naprawdę zależy od tego, w jakim stopniu uda się porozumieć przeciwnikom i zwolennikom tego typu przedsięwzięć.

- Który z problemów gminy uważa Pani za najbardziej pilny do rozwiązania?
- Najbardziej pilne inwestycje to: kontynuacja budowy kanalizacji. Budowa dróg i chodników w mieście.

- Jaki kierunek rozwoju powinien - Pani zdaniem - obrać samorząd Czempinia w najbliższych latach (inwestycje w infrastrukturę wodociągowo-kanalizacyjną, drogi i chodniki, rozwój walorów turystycznych, tworzenie stref inwestycyjnych, oświatę, kulturę czy może jeszcze inne dziedziny)?
- Przewiduję, że Czempiń już niedługo zaliczać się będzie do strefy granicznej poznańskiej aglomeracji miejskiej. Jest więc ważne, by odpowiednio się do tego przygotować. Stąd też prowadzone przez nas inwestycje w drogi, kanalizację, miejską infrastrukturę oświatowo-sportowo-kulturalną, a także inne udogodnienia sprzyjające budownictwu mieszkalnemu.

- Jako szefowa związku Selekt włożyła Pani wiele pracy w przygotowania do wdrożenia zapisów nowej tzw. ustawy śmieciowej. Czy Pani zdaniem zmiany w tej dziedzinie "załatwią" takie problemy, jak: dzikie wysypiska śmieci, palenie odpadów w piecach, czy zaśmiecanie poboczy dróg?
- Czytelną intencją ustawodawcy było, by raz na zawsze rozwiązać problem dzikich wysypisk śmieci, palenia odpadów czy zaśmiecania poboczy dróg. Nowy system w swoich założeniach ma doprowadzić do tego, by usuwanie śnieci w sposób niedozwolony, nie przynosiło sprawcom żadnych korzyści w postaci oszczędności na opłatach. Jednak o tym, jak ten system będzie funkcjonował zdecyduje czas i praktyka. Wiele też zależy od woli i dobrego nastawienia mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto