Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy Kościaniacy powinni bać się smogu?

Weronika Wojciechowska
Malwina Korzeniewska
Coraz więcej polskich miast zmaga się z problemem zanieczyszczeń powietrza, która zagrażają zdrowiu mieszkańców. Jak wygląda sytuacja w Kościanie?

Temat smogu staje się coraz bardziej popularny, ponieważ zaczęto zauważać jego szkodliwe działanie na życie mieszkańców, zarówno w dużych metropoliach, jak i małych miasteczkach.

Smog powstaje na skutek wymieszania powietrza z zanieczyszczeniami i spalinami. Odpowiadają za to fabryki, coraz większa liczba samochodów, palenie węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w piecach. Za jego pojawienie się odpowiada również pogoda, klimat czy ogólne uwarunkowania terenu.

Skutki smogu są dalekosiężne, ma on bowiem bardzo duży wpływ na zdrowie, prowadząc między innymi do wywołania niewydolności oddechowej, czy nawet pojawienia się choroby nowotworowej.

Jak wygląda poziom zanieczyszczeń w Kościanie i jak walczy z nimi miasto?

- Zanieczyszczenie powietrza w Kościanie jest na poziomie porównywalnym do innych miast takich jak np. Śrem czy Leszno, a jego poziom nie jest bardzo wysoki. Wszystko zależy jednak od pogody - pomiary w dniu wietrznym ukażą lepszy wynik od pomiaru w dzień gdzie ten wiatr nie występuje. - mówi Jerzy Frąckowiak, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Działalności Gospodarczej. Poziom zanieczyszczeń można sprawdzić na stronie looko2.com.

Jerzy Frąckowiak, jako główną przyczynę powstawania smogu w Kościanie podał niską emisję pyłów oraz szkodliwych gazów ze starych pieców, co powoduje, że poziom zanieczyszczeń wzrasta w okresach grzewczych.

- Staramy się walczyć ze smogiem i uświadamiać Kościaniaków na ten temat. Wydaliśmy dwie ulotki na których zawarte są informacje, o tym , czym można palić w piecach, a czym nie i jak palenie śmieciami wpływa na zdrowie. Prowadziliśmy też akcję w której można było złożyć wniosek o dotację na wymianę pieca starej technologii na piec gazowy - mówi J. Frąckowiak. - Straż Miejska także stara się kontrolować to czym palą kościaniacy. Liczba zgłoszeń o interwencję pokazuje, że mieszkańcy mają coraz większą świadomość zagrożeń jakie płyną z palenia śmieci. - tłumaczy.

W 2018 roku Straż Miejska przeprowadziła 179 kontroli z czego 17 mieszkańców zostało ukaranych grzywną, wystosowano 1 pouczenie oraz złożono 1 wniosek o ukaranie do sądu.

Choć kościański projekt dopłaty do wymiany pieców się zakończył, Jerzy Frąckowiak proponuje wzięcie udziału w programie rządowym „Czyste Powietrze”, który dofinansowuje nie tylko nowe źródła ciepła, ale także termomodernizację budynków jednorodzinnych. W zależności od dochodów, można liczyć na dotację w wysokości nawet 90% kosztów inwestycji.

Więcej informacji na temat akcji na stronie www.mos.gov.pl/czyste-powietrze lub w Wydziale Ochrony Środowiska i Działalności Gospodarczej w Kościanie przy Al. Kościuszki 22.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto