Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Debata społeczna w Krzywiniu poświęcona budowie kanalizacji sanitarnej

Anna Szklarska-Meller
Debata społeczna w Krzywiniu
Debata społeczna w Krzywiniu A. Szklarska-Meller
Debata społeczna w Krzywiniu poświęcona budowie kanalizacji sanitarnej nie spotkała się z zainteresowaniem mieszkańców. - Jestem rozczarowany, tym bardziej, że w Krzywiniu, Jerce i Łuszkowie zaproszenia zostały dostarczone do każdego domu - mówi Jacek Nowak, burmistrz Krzywinia.

Debata społeczna w Krzywiniu poświęcona budowie kanalizacji sanitarnej miała rozwiać wątpliwości związane z wykonaniem inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Skierowana była głównie do mieszkańców Krzywinia, Jerki i Łuszkowa, których inwestycja obejmie w pierwszej kolejności. Dlatego tam zaproszenia na debatę trafiły do każdego domu.

Z zaproszonych trzech tysięcy osób przyszły... 43. - Jestem rozczarowany, bo to dla naszej gminy bardzo ważna sprawa. Szkoda, że tak mało mieszkańców skorzystało z okazji do zapoznania się ze szczegółami planowanego przedsięwzięcia. Cóż, mogę to odbierać jako wyraz zaufania społeczeństwa, że podejmowane przeze mnie kroki będą dobre dla gminy - mówi Jacek Nowak, burmistrz Krzywinia.

Debatę społeczną w Krzywiniu poprowadzili przedstawiciele firmy Investment Support, która przygotowała projekt inwestycji. - Braliśmy pod uwagę rozwiązanie pozwalające na wypracowanie cen społecznie akceptowalnych, z drugiej strony nie możemy utopić finansowo gminy. Trzeba też zastosować odpowiednio nowoczesną technologię - wyjaśnia Kacper Kozłowski z firmy Investment Support.

Zobacz też: Czy posterunek policji w Krzywiniu zmieni właściciela?

Przedstawiciele firmy przekonywali, że partnerstwo publiczno-prywatne działa na całym świecie, w Polsce jest mało popularne, bo do tej pory większość samorządów korzystała z dotacji unijnych. Zdaniem doradców ceny ścieków w gminie Krzywiń (przy uwzględnieniu dopłat z budżetu gminy) nie powinny być wyższe niż 6,18 zł za metr sześcienny w roku 2015 i 11,13 za metr sześcienny w roku 2020.

- Debata mnie rozczarowała, spodziewałem się, że zostanie lepiej przygotowana i poprowadzona - podkreśla Paweł Buksalewicz, były burmistrz Krzywinia. - Moim zdaniem wynikało z niej jedynie to, że najbardziej korzystne byłoby wykonanie inwestycji przy pomocy dotacji. Po co więc gminie prywatny partner? Chyba tylko po to, by uzyskać dotację, bo samorząd sam tego nie potrafi. Po spotkaniu mam więcej wątpliwości, niż przed.

Z kolei obecny szef gminy zaznacza, że debata społeczna w Krzywiniu pozwoliła choćby obalić mit, iż po wykonaniu inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego ceny ścieków sięgną 100 zł. - Szkoda, że wiele pytań zadawanych podczas spotkania miało charakter polityczny, a nie merytoryczny - dodaje Jacek Nowak. - Sprawę oczyszczalni ścieków i kanalizacji dla Krzywinia trzeba załatwić po rozsądnej cenie dla mieszkańców.

Koscian.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto