Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Liceum o profilu wojskowym w Nietążkowie - czy uda się wywalczyć lepszy start?

Anna Szklarska-Meller
ZSP w Nietążkowie - podpisanie umowy z bazą lotnictwa w Krzesinach
ZSP w Nietążkowie - podpisanie umowy z bazą lotnictwa w Krzesinach ZSP w Nietążkowie
Liceum o profilu wojskowym w Nietążkowie to jedna z ponad 200 tego typu szkół w Polsce. Ich absolwenci nie mogą liczyć na dodatkowe profity w staraniach o przyjęcie na uczelnie czy do Narodowych Sił Zbrojnych. Arleta Adamczak-Puk, dyrektor ZSP w Nietążkowie postanowiła to zmienić.

Liceum o profilu wojskowym w Nietążkowie istnieje od 5 lat. Jego uczniowie przechodzą szkolenie m.in. z taktyki, łączności, obrony przeciwlotniczej, inżynieryjno-saperskie, czy obrony przeciwchemicznej. Raz w roku wyjeżdżają na obozy szkoleniowe na poligonie wojskowym. W szkole powstaje właśnie projekt, dzięki któremu najlepsi uczniowie liceum będą mogli skoczyć ze spadochronem. Dla chętnych jest też kurs nurkowania.

Absolwenci liceum o profilu wojskowym w Nietążkowie, podobnie jak ich koledzy w całym kraju nie mogą jednak liczyć na skrócenie kursu przygotowawczego dla kandydatów do Narodowych Sił Zbrojnych, czy dodatkowe punkty podczas egzaminów na uczelnie wojskowe. Arleta Adamczak-Puk, dyrektor ZSP w Nietążkowie postanowiła to zmienić.

Zobacz też: Tomasz Siemoniak, w Nietążkowie [zdjęcia]

Na początku ubiegłego roku do Nietążkowa przyjechał Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej i Mieczysław Cieniuch, szef sztabu generalnego Wojska Polskiego. - To nie był wizyta kurtuazyjna - zapewnia Arleta Adamczak-Puk. - Kiedy zapytałam ministra, co dalej z absolwentami klas woskowych, usłyszałam, że nie będzie preferencyjnych punktów.

- Nie zgadzam się z takim stanowiskiem ministra. Uczniowie, którzy wybrali ten kierunek na ogół wiedzą, czym chcą się w przyszłości zajmować. W dodatku dobrze są do tego przygotowani. Nasz program nauczania w 2/3 pokrywa się z kursem przygotowawczym do Narodowych Sił Zbrojnych - dodaje dyrektor ZSP w Nietążkowie. - Spotkałam się więc z Czesławem Mroczkiem, sekretarzem stanu w ministerstwie obrony narodowej.

Zobacz też: Święto Nauki w Nietążkowie [zdjęcia]

Podczas rozmowy z sekretarzem stanu, Arleta Adamczak-Puk zaproponowała, by w egzaminach kończących naukę w liceum o profilu wojskowym uczestniczył przedstawiciel jednostki wojskowej. Zasugerowała też, by tacy absolwenci nie musieli przechodzić całego kursu przed wstąpieniem do NSZ. W ministerstwie od niedawna pracuje specjalny zespół, który - według obietnic Czesława Mroczka - bierze pod uwagę te pomysły.

Liceum o profilu wojskowym w Nietążkowie, dzięki umowom podpisanym przez szkołę, współpracuje z 4 Pułkiem Przeciwlotniczym w Czerwieńsku oraz od niedawna Bazą Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach (zobacz zdjęcia z podpisania umowy). Partnerem ZSP w Nietążkowie jest również Akademia Obrony Narodowej. Szefowa placówki marzy jeszcze o podpisaniu umowy z jednostką marynarki wojennej.

Koscian.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto