Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obserwatorium astronomiczne w Kościanie zaczyna działać [ZDJĘCIA]

Anna Szklarska-Meller
Obserwatorium astronomiczne w Kościanie zaczyna działać
Obserwatorium astronomiczne w Kościanie zaczyna działać A. Szklarska-Meller
Obserwatorium astronomiczne w Kościanie, ulokowane na ostatniej kondygnacji wieży ciśnień właśnie zaczęło działać. Pracę obserwatorium zainaugurowało podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Michałem Jurgą, burmistrzem Kościana i prof. Edwinem Wnukiem, z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Obserwatorium astronomiczne w Kościanie, znajdujące się na szczycie wieży ciśnień, zaczyna działać. Jego opiekunem został Mateusz Maliczak, student ostatniego roku astronomii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Mam nadzieję, że zwłaszcza najmłodsi po wizycie w obserwatorium nabiorą ochoty do nauki. Może dzięki temu w przyszłości z Kościana wywodzić się będzie jakiś wybitny profesor astronomii - mówi Mateusz Maliczak.

Pracę obserwatorium astronomicznego w Kościanie rozpoczęło podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Michałem Jurgą, burmistrzem Kościana i prof. Edwinem Wnukiem, dyrektorem obserwatorium astronomicznego przy UAM w Poznaniu. W myśl postanowień listu pracownicy naukowi przyjeżdżać będą do Kościana na wykłady, a obie strony największy nacisk kłaść będą na edukację najmłodszych.

- Kiedy byłem tu pierwszy raz, jeszcze przed renowacją wieży, nie bardzo chciało mi się wierzyć, że powstanie obserwatorium jest możliwe - przyznaje prof. Edwin Wnuk. - Wyposażenie tego miejsca powinno być uzupełnione o mniejszy teleskop do obserwacji aktywności słońca i choćby lunetę. Chodzi o to, żeby osoby odwiedzające obserwatorium mogły spojrzeć w niebo nie tylko dzięki monitorom komputerów. Zachęcam też do rozwijania astrofotografii.

Zobacz też:

Na razie plan pracy obserwatorium astronomicznego w Kościanie przedstawia się następująco: co miesiąc odbywać się będą otwarte, bezpłatne wykłady. Pierwszy zaplanowano na 7 marca o godz. 18.00. Dr Krzysztof Kamiński będzie mówił o "Władcy pierścieni". Udział w wykładzie trzeba potwierdzić telefonicznie (nr tel. 500 014 582), bo liczba miejsc jest ograniczona.

Cotygodniowe obserwacje nieba zaplanowane zostały na środy. W marcu odbywać się będą w godz. 19.00 - 22.00. Obserwacje są możliwe tylko w przypadku bezchmurnego nieba. Jeśli pogoda nie dopisze, opiekun obserwatorium zaprezentuje zdjęcia z wcześniejszych obserwacji. Kolejny pomysł na działalność obserwatorium to "Ciekawostki nad kościańskim niebem". Jeśli nad miastem będzie można zaobserwować ciekawe zjawisko, informacja pojawi się wcześniej na profilu miasta na FB oraz na stronie internetowej.

Obserwatorium astronomiczne w Kościanie to także spotkania z dziećmi i młodzieżą, obejmujące wykład na wybrany temat, zwiedzanie wieży ciśnień i - jeśli pogoda pozwoli - obserwację nieba. - Generalna zasada jest taka, że każdy, kto będzie chciał przyjść do obserwatorium, powinien umówić się telefonicznie. Chodzi o komfort osób odwiedzających to miejsce. Zmieścić się tu może bowiem maksymalnie 30 osób 0 tłumaczy Maciej Kasprzak, zastępca burmistrza Kościana.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto