Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Partnerstwo publiczne" nowy projekt Gościnnej Wielkopolski

Anna Szklarska-Meller
"Partnerstwo publiczne" nowy projekt Gościnnej Wielkopolski
"Partnerstwo publiczne" nowy projekt Gościnnej Wielkopolski A. Szklarska-Meller
"Partnerstwo publiczne" nowy projekt Gościnnej Wielkopolski wart jest 1,2 mln zł. Na czym polega? Po pierwsze, na analizowaniu poziomu usług świadczonych przez 13 samorządów, po drugie - na stworzeniu ośrodka badań lokalnych z bliżej nieokreślonymi zadaniami.

"Partnerstwo publiczne" nowy projekt Gościnnej Wielkopolski finansowany jest głównie z funduszy unijnych. Stowarzyszenie dokłada do niego 10%. Całość warta jest 1,2 mln zł. - Projekt obejmie około 150 tysięcy mieszkańców południowo-zachodniej Wielkopolski. Uczestniczy w nim 11 samorządów - członków Gościnnej Wielkopolski oraz Kościan i powiat gostyński jako partnerzy - wyjaśnia Marian Poślednik, szef stowarzyszenia.

Prezes Gościnnej Wielkopolski podkreśla, że stowarzyszenie jest jedyną w Polsce lokalną grupą działania, która dostała pieniądze na tego typu projekt. O co w nim chodzi? Samorządowcy we współpracy z naukowcami do końca roku mają opracować analizę jakości świadczonych przez siebie usług publicznych w pięciu dziedzinach: edukacja, pomoc społeczna, komunikacja, kultura i usługi komunalne.

Zobacz też: Remont biblioteki w Kościanie [zdjęcia]

- Przygotowujemy dokumenty pozwalające stwierdzić, w jakich obszarach działamy dobrze, a w jakich należy coś zmienić, czy poprawić. Analiza musi oczywiście uwzględniać różnice pomiędzy poszczególnymi gminami. Może się jednak okazać, że pewne problemy czy rozwiązania są wspólne dla wszystkich lub części uczestników projektu - tłumaczy Henryk Bartoszewski, wójt gminy Kościan, członka Gościnnej Wielkopolski.

Analiza ma zawierać informacje dotyczące dostępności, na przykład obiektów rekreacyjnych i kulturalnych, czy skuteczności działania opieki społecznej, albo jakości kształcenia zawodowego. Członkowie Gościnnej Wielkopolski chcą, by w projekcie udział wzięli również mieszkańcy samorządów, dlatego na stronie internetowej www.uslugipubliczne.pl można zgłaszać uwagi i propozycje.

Jakie ma być praktyczne zastosowanie całej analizy? W przyszłym roku, wedle zapowiedzi Mariana Poślednika powstanie ośrodek badań lokalnych, który ma koordynować wcielanie w życie zmian zmierzających do poprawy jakości usług publicznych. Bardziej wymierny efekt to jednak strategia rozwoju, czyli lista spraw do wykonania i poprawienia, która ma w przyszłości ułatwić starania samorządów o unijne dotacje.

Koscian.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto