Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kierunek prozdrowotny w ZSP im. Franciszka Ratajczaka w Kościanie

Anna Szklarska-Meller
Kierunek prozdrowotny w ZSP im. Franciszka Ratajczaka w Kościanie
Kierunek prozdrowotny w ZSP im. Franciszka Ratajczaka w Kościanie A. Szklarska-Meller
Kierunek prozdrowotny w ZSP im. Franciszka Ratajczaka w Kościanie to nowa propozycja szkoły dla uczniów, wybierających naukę w liceum. W tym roku do klasy prozdrowotnej zapisało się 21 dziewczyn. Co mówią dziś o swoim wyborze?

Kierunek prozdrowotny w ZSP im. Franciszka Ratajczaka w Kościanie, szkoła zaproponowała młodzieży wiosną tego roku. Naukę w klasie licealnej o tym profilu zaczęło 21 dziewczyn. - Uczennice, które wybrały kierunek prozdrowotny, tworzą klasę wraz z licealistami uczącymi się na kierunku geospołecznym - mówi Małgorzata Durek, dyrektor ZSP im. Franciszka Ratajczaka w Kościanie.

Poza normalnym dla liceum programem nauczania, młodzież z kierunku prozdrowotnego ma więcej lekcji języka angielskiego, a od drugiej klasy - także biologii lub chemii. Do tego dochodzą przedmioty uzupełniające, prowadzone na podstawie autorskich programów, opracowanych przez nauczycieli "Ratajczaka". Wychowawczyni klasy, Katarzyna Naglik przygotowała zajęcia fitness, a Bogumiła Basek wprowadza uczennice w tajniki dietetyki.

- To było coś nowego, a w dodatku interesującego - przyznaje Zuzanna Grześkowiak, uczennica klasy prozdrowotnej. - Kierunek związany jest z naszymi planami na przyszłość, dlatego na razie jesteśmy zadowolone z wyboru, jakiego dokonałyśmy. Uczennice chwalą sobie zajęcia fitness, prowadzone na sali sportowej. Przyznają też, że dietetyka to dość trudny przedmiot.

Zobacz też: Uczniowie "Ratajczaka" jadą na praktyki do Niemiec [zdjęcia]

O zdobyciu jakich zawodów marzą po ukończeniu nauki na kierunku prozdrowotnym? Zuzanna Grześkowiak chce zostać dietetykiem, Patrycja Biała myśli o fizjoterapii, a Joanna Kuster widzi się w roli instruktorki fitness. Patrycja Nowakowska zamierza zostać lekarzem, z kolei Weronika Wróbel myśli o studiowaniu farmacji. - Tworząc ten kierunek chcieliśmy przyciągnąć do szkoły dziewczyny i myślę, że się udało - zaznacza Katarzyna Naglik.

- Celem zajęć fitness jest przygotowanie dziewczyn do roli instruktora lub krytycznego uczestnika takich zajęć. Uczennice mają poznać nie tylko formy fitnessu, lecz także inne zagadnienia, jak choćby fizjologię wysiłku fizycznego - dodaje Katarzyna Naglik. Dziewczyny z klasy prozdrowotnej wezmą też udział w projekcie e-szkoła Moja Wielkopolska.

Uczennice kierunku prozdrowotnego to klasowe koleżanki młodzieży, która wybrała naukę na kierunku geospołecznym. - Mamy więcej lekcji języka angielskiego, a w drugiej klasie będziemy wybierać dodatkowe zajęcia z geografii lub wos - wyjaśnia Borys Kosicki, uczeń klasy geospołecznej. Przedmiotem uzupełniającym na tym kierunku jest "Bliżej biznesu", którego autorką jest Beata Witiuk, nauczycielka "Ratajczaka".

Uczniowie, którzy wybrali klasę geospołeczną mają mniej sprecyzowane plany na przyszłość. - Podoba mi się ten kierunek, na razie jednak za wcześnie na konkretne decyzje dotyczące zawodu - mówi Marlena Marach. Na ten kierunek w "Ratajczaku" zdecydowało się 15 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto