Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lądowisko dla helikopterów w Kościanie będzie całodobowe, choć nocą nikt tam nie wyląduje

Anna Szklarska-Meller
Lądowisko dla helikopterów w Kościanie
Lądowisko dla helikopterów w Kościanie
Lądowisko dla helikopterów w Kościanie ma powstać do końca 2017 roku. To warunek istnienia w szpitalu oddziału ratunkowego. Po kilku latach dyskusji wybrana została lokalizacja lądowiska. Pozostaje jednak pytanie, dlaczego będzie ono całodobowe, skoro w nocy najprawdopodobniej żaden helikopter na nim nie wyląduje?

Lądowisko dla helikopterów w Kościanie - takie z prawdziwego zdarzenia - to warunek utrzymania w szpitalu oddziału ratunkowego. Helikoptery medyczne w razie potrzeby lądują na miejskim stadionie, ale obiekt ten nie spełnia wymogów Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Stąd od kliku już lat dyrekcja szpitala szukała miejsca, w którym można by ulokować lądowisko.

Propozycji było kilka, między innymi tereny po kościańskiej cukrowni. - Rozmowy z właścicielem gruntów zakończyły się niepowodzeniem - tłumaczy Andrzej Hertmanowski, zastępca dyrektora SP ZOZ w Kościanie. Lądowisko dla helikopterów medycznych powstanie zatem na dachu tzw. pawilonu chirurgicznego. - Ta lokalizacja jest uzasadniona logistycznie - dodaje Andrzej Hertmanowski.

Zobacz też: Szpital w Kościanie - kontrakty z NFZ coraz niższe [zdjęcia]

Lądowiskiem dla helikopterów będzie specjalna platforma zbudowana na dachu szpitalnego budynku. Wznosić się będzie 3 metry ponad pawilon chirurgiczny, a jej powierzchnia ma wynosić około 20 metrów kwadratowych. Z platformy będzie można przejść do windy, której szyb sięga dachu. - Obecnie trwają prace koncepcyjne nad budową lądowiska - wyjaśnia zastępca dyrektora szpitala.

Wiadomo już, że budowa lądowiska dla helikopterów kosztować będzie od 2 do 2,5 mln zł. Koszty to nie tylko sama platforma, lecz również oświetlenie, czy systemy naprowadzające. Dyrekcja szpitala zapewnia, że pawilon chirurgiczny wytrzyma ciężar platformy i helikoptera, bo budynek został pomyślany tak, by można było "dołożyć" do niego kolejne piętra.

Lądowisko - w myśl obowiązujących przepisów - będzie musiało być gotowe do przyjęcia helikopterów także w nocy, mimo że prawdopodobieństwo wykorzystania go po zmroku jest znikome. Wszystko dlatego, że znakomita większość pilotów helikopterów medycznych nie ma licencji na latanie po zapadnięciu zmroku. Całodobowa praca lądowiska oznacza oczywiście wyższe koszty budowy i utrzymania.

Koscian.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto