Paweł Pawlikowski wyjechał z Polski w wieku czternastu lat. Czuł się jak outsider, nie znał wtedy angielskiego, najlepsi kumple zostali w Polsce. Gdy z matką opuszczał kraj, nie miał pojęcia, że to wyjazd na dłużej.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Zobacz też: Oscary 2015. Kto wygrał? Zwycięzcy Oscarów

Do ojczyzny wrócił dopiero po ponad trzydziestu latach, już po nakręceniu "Idy".

Początkowo jego wyobrażenie Wielkiej Brytanii oparte było o czarno-białe filmy. Chociaż za granicą spędził ponad trzydzieści lat, a Brytyjczycy twierdzą, że jego filmy stanowią esencję angielskości, to on sam identyfikuje się z Polską.

- To właśnie kocham w Polsce i Polakach: odwagę i poczucie humoru. Możecie teraz napić się drinka - mówi wzruszony Paweł Pawlikowski, odbierając statuetkę.

Czytaj również: Benedict Cumberbatch popijał whisky, Lopez żuła gumę

Pawlikowski zaczął tworzyć filmy, mając około trzydziestu lat. Zaczynał jako twórca filmów dokumentalnych. Pierwsze jego fabularne przebłyski można było dostrzec w "Dostoevsky's Travels" (1991). Jednak sam Pawlikowski o pełnometrażowy debiut pokusił się dopiero w wieku lat czterdziestu. Film pt. "Ostatnie wyjście" powstał w roku 2000. Pawlikowski już wtedy został doceniony przez widzów i krytyków filmowych. Okazał się najbardziej obiecującym brytyjskim twórcą, dostał wtedy BAFTĘ.

W 2004 roku na ekrany kin weszło "Lato miłości" - film opowiadający historię lesbijek, które dzieli klasowa przepaść. Potem miało być "Restrain The Beasts", ale imponującą karierę filmowca przerwała choroba i śmierć żony. Dopiero w 2011 Pawlikowski powrócił, prezentując "Kobietę z piątego piętra". W tym ostatnim filmie zagrał m.in. Ethan Hawke.

Wizja "Idy" rodziła się przez wiele lat i ma kontekst biograficzny. Reżyser, będący katolikiem dowiedział się od ojca ateisty, że babcia zginęła w Ausschwitz. Pawlikowski próbował dotrzeć do przeszłości i przy okazji spotkał księdza, którego historia jest bardzo podobna do tej opowiedzianej w "Idzie". Ów ksiądz po przyjęciu święceń dowiedział się, że jest pochodzenia żydowskiego.

Oscar dla "Idy" jest historyczny. Po raz pierwszy polski film dostał statuetkę w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, chociaż nominacje otrzymaliśmy kilkukrotnie (przypomnijmy sobie: "Nóż w wodzie", "Faraona", "Potop", "Ziemię obiecaną", "Noce i dnie", "Panny z Wilka", "Człowieka z żelaza", "Katyń", a ostatnio także "W ciemności"). Pozostaje życzyć sobie jeszcze więcej sukcesów dla polskiej kinematografii.

Filmy

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Darmowe doładowania do telefonów, liczba doładowań jest ograniczona! http://dol (gość)

Darmowe doładowania do telefonów, liczba doładowań jest ograniczona!

http://doladowanie365.pl/0jxggpo/4

Sama w to nie wierzyłam ale 2 tygodnie temu dostałam doładowanie na jednej z tych stron tutaj dowód:

http://oi59.tinypic.com/do3qtl.jpg

Skontaktuj się ze mną proszę jeśli otrzymasz doładowanie, pozdrawiam. Mój email: natalia_iksde@prokont.pl

junak (gość)

film o polakach ? raczej nie znowu wmawiają nam jacy źli jesteśmy i ktoś czerpie z tego korzyść ... Polak

Swiety (gość)

Nie ma sie co cieszyc to musi Polski kosciol katolicki zaakceptowac Bez niego ludzie w polsce pierdnac sobie nie moga