Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W powiecie kościańskim, podobnie jak w całej Polsce 1 lipca rozpocznie się śmieciowa rewolucja. Do wejścia w życie nowych regulacji zostały dwa tygodnie, tymczasem nie wszystko jest zapięte na ostatni guzik. Pojawiają się też nowe pytania i wątpliwości.

Gminy powiatu kościańskiego należą do dwóch związków komunalnych, dlatego system odbioru odpadów w Śmiglu i Krzywiniu różnić się będzie od tego, co zaplanowano dla Kościana, gminy Kościan i Czempinia. Związek Międzygminny "Centrum Zagospodarowania Odpadów Selekt" jest liderem w Wielkopolsce jeśli chodzi o tempo prac nad wprowadzeniem nowych przepisów w życie.

Członkami "Selektu" są Kościan, gmina Kościan i Czempiń. Dla każdej z nich rozstrzygnięte zostały już przetargi na odbiór odpadów. W przypadku dwóch pierwszych śmieci odbierać będzie firma Remondis Sanitech, a w gminie Czempiń - TEW Gospodarowanie Odpadami. Stawki w tych samorządach to 10 zł od osoby za odpady segregowane i 14 zł za zmieszane.

W Kościanie deklaracje śmieciowe złożyło około 90% mieszkańców. Na początku lipca do domów zostaną dostarczone: harmonogram zbiórki, ulotka o zasadach segregacji i worki, a do końca czerwca każdy powinien mieć już indywidualne konto, na które będzie wpłacał pieniądze. Odpady zmieszane będą odbierane co 2 tygodnie, a segregowane - co miesiąc.

Zobacz też: Wywiad z burmistrz Czempinia Dorotą lew-Pilarską

W Kościanie wątpliwości dotyczą głównie pojemników na odpady. - Będzie można wydzierżawić pojemnik od firmy odbierającej śmieci, nie będzie natomiast oferty kupna używanych kubłów - wyjaśnia Jerzy Frąckowiak, naczelnik wydziału działalności gospodarczej i ochrony środowiska w Urzędzie Miejskim w Kościanie. - Często spotykamy się z pytaniami, czy przed 1 lipca, czyli jeszcze przed uregulowaniem kwestii własności kubłów, można wrzucać do nich śmieci. Oczywiście, że można. Odpady te zostaną odebrane w lipcu bez żadnych problemów.

W przypadku Śmigla i Krzywinia, które należą do Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego prace nad wprowadzeniem nowego systemu są mniej zaawansowane. Po otwarciu ofert, które zostały złożone w przetargu, okazało się, że najniższą cenę zaproponował Remondis Sanitech. Mieszkańcy tych gmin mogą jednak wykupić od MZO Leszno kubły, które do tej pory użytkują. W tych gminach stawki od osoby za odbiór śmieci to 9 zł za odpady segregowane i 15 zł za zmieszane.

Harmonogramu zbiórki oraz informacji o zasadach segregacji odpadów i wizyty przedstawicieli firmy, mieszkańcy tych gmin powinni spodziewać się w lipcu. - Do związku wpłynęło już ponad 60 tysięcy deklaracji śmieciowych. Trwa ich analizowanie, niektóre muszą zostać poprawione - wyjaśnia Wiktor Snela, burmistrz Śmigla. Szef gminy przypomina również, że w lipcu właściciele posesji będą musieli zapłacić za ostatni, czerwcowy wywóz śmieci na starych zasadach.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!