Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Program 500+ w powiecie w 2016 r.

Andrzej Rajewicz
500 plus w powiecie w 2016 r.
500 plus w powiecie w 2016 r. Archiwum NM
Program 500+ w powiecie w 2016 r. Dokładnie pierwszego kwietnia 2016 roku wydarzyło się coś, co odmieniło życie wielu rodzin w Polsce. Tego dnia rząd uruchomił program w ramach którego „Kowalscy” zaczęli dostawać od Państwa dodatkowe pieniądze na dzieci...i nie był to „prima aprilis”. Jak zatem wyglądał w gminach powiatu kościańskiego pierwszy rok funkcjonowania programu „Rodzina 500+” ?

Program 500+ w powiecie w 2016 r. Dokładnie pierwszego kwietnia 2016 roku wydarzyło się coś, co odmieniło życie wielu rodzin w Polsce. Tego dnia rząd uruchomił program w ramach którego „Kowalscy” zaczęli dostawać od Państwa dodatkowe pieniądze na dzieci...i nie był to „prima aprilis”. Jak zatem wyglądał w gminach powiatu kościańskiego pierwszy rok funkcjonowania programu „Rodzina 500+” ?

W gminie Czempiń jedynym problemem związanym z realizacją programu była konieczność adaptacji salki konferencyjnej na potrzeby gminengo OPS, który od 1 kwietnia rozpoczął realizację rządowego programu. Tego dnia już zaczęły wpływać pierwsze wnioski o wypłatę świadczenia i już tym miesiącu wypłacono pierwsze pieniądze.

- Do końca grudnia 2016 roku, do Ośrodka Pomocy Społecznej w Czempiniu wpłynęły 1023 wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego, z tego 954 wnioski w formie papierowej, a 69 wniosków drogą elektroniczną. Na dzień 31 grudnia liczba wniosków oczekujących na rozpatrzenie (złożonych w formie papierowej i drogą elektroniczną) wynosiła 10, w tym 5 przekazanych do rozpatrzenia marszałkowi województwa - mówi Zdzisława Lehmann, kierownik OPS w Czempiniu. W roku 2016 w tej gminie po rozpatrzeniu wniosków liczba wypłaconych swiadczeń wynosiła 12208 w tym na pierwsze dziecko 7 773. Szesnaście świadczeń gmina wypłacił w formie rzeczowej lub usług. Wartość otrzymanej dotacji z budżetu państwa na „500+” dla gminy Czempiń w ubiegłym roku wynosiła 6 240 000 złotych. - Wypłaty odbywały się systematycznie, płynnie i terminowo - podkreśla Z. Lehmann.

W gminie Kościan, od 1 kwietnia do 31 grudnia złożono łącznie 1418 wniosków, z czego 1229 w formie papierowej. Liczba wypłaconych świadczeń wynosiła ponad 17 tysięcy, a na świadczenia łącznie wydano ponad 8 milionów 711 tysięcy złotych. Jak mówi szefowa OPS w gminie Kościan Bożena Lewińska, największe przysługujące świadczenie miesięczne w tej gminie dlla jednej rodziny wynosiło 5000 złotych (dziesięcioro dzieci). - Program realizowany był w sposób ciągły bez żadnych zakłóceń, świadczenia były wypłacane w każdym miesiącu - mówi Bożena Lewińska.

W gminie Śmigiel od 1 kwietnia do 31 grudnia do Ośrodka Pomocy Społecznej wpłynęło łącznie 1661 wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego. Gmina przeznaczyła na wypłatę świadczeń wychowawczych kwotę w wysokości blisko 11 milionów złotych. - Przy realizacji programu „500+” nie było większych problemów. Jednakże w początkowym okresie funkcjonowania programu zdarzały się zakłócenia z prawidłowym działaniem systemu informatycznego, chodziło o długi czas sprawdzania danych niezbędnych do przeprowadzenia postępowania, tj. Urząd Skarbowy, ZUS, PESEL; zawieszanie się systemu informatycznego), co miało wpływ na wydłużający się okres wydawania decyzji administracyjnych ustalających prawo do świadczeń wychowawczych - tłumaczy Barabara Kuderska, kierownik OPS w Śmiglu. - Dzięki programowi „500+” rodziny z dziećmi o niższych dochodach mogą zapewnić dzieciom godne życie, a także przyjemności, które są potrzebą każdego dziecka - dodaje B. Kuderska.

W Kościanie złożono 1926 wniosków w tym w formie papierowej 1401,a w formie elektronicznej 428. W 2016 roku przyznano po weryfikacji 1680 świdczeń tym samym program objął 2378 dzieci z czego 1027 świadczeń wypłacanych było na pierwsze dziecko. Kwota świadczeń wypłaconych w 2016 r. w Kościanie wyniosła ponad 10 milionów złotych.

- W przebiegu realizacji programu nie odnotowano istotnych zakłóceń oraz przeszkód poza problemami w pierwszym okresie wdrażania systemu teleinformatycznego - tłumaczy Mirosława Lubińska, szefowa OPS w Kościanie. W gminie Krzywiń złożono 910 wniosków a programem objęto 1479 dzieci.

- Najwyższe świadczenie w jednej rodzinie na siedmioro dzieci wynosiło 3.500 złotych. Ogółem poniesione wydatki na program wyniosły ponad 6 milionów złotych - mówi Aleksanda Ślotała, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto