Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rak piersi – profilaktyka i diagnostyka

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Co każda kobieta powinna wiedzieć o raku piersi i na ile niebezpieczny jest ból? Dowiedz się, co możesz robić w ramach samoprofilaktyki oraz jak wygląda rozpoznanie choroby.

Jeżeli przyjrzymy się kwestii wykrywalności i leczenia raka piersi, Polska jest krajem o średnim współczynniku zachorowalności i niestety o złej strukturze zaawansowania klinicznego. W jaki sposób przekłada się to na rzeczywistą sytuację kobiet?

Rozpoznanie a rokowania

Aż 80% przypadków zostaje stwierdzona później niż w I stopniu zaawansowania (II, III lub IV). Przy czym prawdopodobieństwo przeżycia kolejnych 5 lat wynosi 90%, gdy choroba zostaje rozpoznana w I stopniu zaawansowania, a kolejno 70, 40 i 10%, gdy następuje to w dalszym momencie jej rozwoju. Widzimy więc, jak niezwykle ważne jest wczesne reagowanie na wszelkie niebezpieczne zmiany zachodzące w ciele kobiety. W tym celu niezbędna jest odpowiednia, systematyczna edukacja całego społeczeństwa, nie tylko grupy wybranych specjalistów.

Objawy nowotworu piersi

Jeżeli chcemy zapobiec negatywnym skutkom występowania nowotworów, przede wszystkim warto wiedzieć, czego szukać, gdy dokonujemy oględzin własnego ciała i w jakich przypadkach natychmiast udać się do lekarza. Wśród objawów raka piersi znajdujemy: powiększający się guz nowotworowy, zmiany skórne (obrzęk, rumień, żyły o poszerzonej średnicy i nieregularnym przebiegu, satelitarne guzki, zaciągnięcie skóry w okolicy nad guzem) – również w obrębie brodawki, powiększenie pachowych węzłów chłonnych, dołki w skórze o charakterze skórki pomarańczowej – samoistne bądź pod wpływem ucisku oraz ból piersi (któremu towarzyszy obrzęk).

Najczęstszym objawem jest jednak guz (około 70% przypadków). Jest on twardy, ma nieregularny kształt i jest wyraźnie wyczuwalny. To właśnie z nim kobiety zgłaszają się najczęściej do lekarza. Natomiast ból towarzyszy raczej zaawansowanej chorobie.

Czy ból piersi oznacza raka?

W tej kwestii ginekolog, lek. Jarosław Maj, wypowiada się następująco: ból piersi, zwany mastalgią, to najczęściej występująca dolegliwość kobieca. Wiele zaniepokojonych kobiet zgłasza się do ginekologa, aby poznać przyczynę występowania bólu oraz określić rodzaj leczenia. Nie wszystkie wiedzą, że cykliczny dyskomfort w okolicy piersi dotyka aż 69% kobiet. U 11% zarejestrowano nasilenie bólu, który łącznie trwać może nawet ponad tydzień. Świadomość zagrożenia nowotworem piersi budzi niepokój i strach o swoje zdrowie. Jednak prawdopodobieństwo wykrycia raka piersi przy prawidłowym wyniku badania mammograficznego i niewyczuwalnym zgrubieniu wynosi niewiele, bo ok. 0,5%. Ból piersi jest więc stosunkowo rzadkim objawem nowotworu – uspokaja specjalista.

Diagnostyka raka piersi

Natomiast, gdy zaniepokojona kobieta zgłosi się już do lekarza, diagnostyka przebiega w trzech etapach. W pierwszej kolejności wykonuje się badanie palpacyjne (manualne), następnie –mammografię, zamiennie lub razem z ultrasonografią, a w końcu biopsję aspiracyjną, cienkoigłową. Gdy badanie cytologiczne potwierdzi rozwój komórek nowotworowych, rozpoczynane jest stosowne leczenie onkologiczne.

Profilaktyka raka piersi

Czujność kobiet wobec wszelkich zmian, które zachodzą w jej ciele, gdy w grę wchodzi wczesne rozpoznanie nowotworów, jest dla nich naprawdę korzystna. W ramach profilaktyki zaleca się regularne samobadanie piersi. Powinna wykonywać je każda – młoda i starsza – kobieta przynajmniej raz w miesiącu.

Cytowany już ginekolog, lek. Jarosław Maj, wspomina jeszcze, że samodzielnego badania piersi mogą nauczyć się nawet starsze nastolatki. Zauważyć można bowiem dowody, które potwierdzają, że samobadanie piersi to pierwsza okazja do wykrycia zmian guzowatych sutka w czasie dojrzewania płciowego. Aby uspokoić pacjentkę (i jej rodziców), która obawia się nowotworu złośliwego, można wykonać USG gruczołu piersiowego.

Według najnowszych danych okazuje się jednak, że u kobiet do 50. r.ż. samobadanie lub badanie palpacyjne piersi przez lekarza nie zwiększa wczesnej wykrywalności raka piersi! Dlatego współcześnie powinno się zachęcać kobiety, aby corocznie wykonywały USG piersi, a po 50. r.ż. mammografię.

Dobra współpraca pacjentki i lekarza pozwala podnieść efektywność procesu leczenia i przyśpieszyć jej powrót do zdrowia. Warto więc zwiększać swoją świadomość w tym zakresie.

Tekst: Magda Piestrzyńska

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto