SKOKI PRZEZ PRZESZKODY - Mocne wielkopolskie skoki

Marek Lubawiński
Krzysztof Ludwiczak z Wechty Rosnówko wygrał ranking PZJ w 2009 roku
Krzysztof Ludwiczak z Wechty Rosnówko wygrał ranking PZJ w 2009 roku FOT. Anna Pawlak/www.swiatkoni.pl
Pod koniec minionego roku Polski Związek Jeździecki opublikował rankingi indywidualne i klubowe za 2009 rok. Liczba sklasyfikowanych jeźdźców w poszczególnych konkurencjach pokazuje, że skoki przez przeszkody są ciągle bezsprzecznie najpopularniejsze w krajowej hippice.

W rankingu indywidualnym pewnie i zdecydowanie wygrał, prowadząc od początku roku, Krzysztof Ludwiczak z Wechty Rosnówko. Bardziej zacięta była rywalizacja klubowa. Ostatecznie, już po raz trzeci z rzędu, najwyżej sklasyfikowany został Klub Jeździecki Agro-Handel Śrem. W śremskich barwach występuje kilku zawodników z krajowej czołówki, na czele z Aleksandrą Lusiną, aktualną mistrzynią Polski. Do dorobku punktowego przyczynili się też znacząco: Mściwoj Kiecoń, który co prawda w tym roku z racji zmiany kategorii wiekowej nie startował w mistrzostwach Polski, ale wygrał szereg znaczących konkursów, w tym Grand Prix podczas CSI*** w Warszawie oraz Jacek Bucki, zwycięzca dwóch konkursów potęgi skoku w tym sezonie i Grand Prix na CSN w Zagórowie. W tym roku skład Agro-Handlu Śrem zasili Marcin Bętkowski. Co prawda wychowanek klubu FER Więckowice w pierwszym sezonie dosiadać będzie głównie młodych koni, ale na pewno w przyszłości zdobywać będzie rankingowe punkty.

Na drugiej pozycji w rankingu klubowym sklasyfikowany został KJ Wechta Rosnówko. Tu zdecydowaną większość punktów zdobył lider zespołu – Krzysztof Ludwiczak, który sezon 2009 zaliczyć może do jednego z bardziej udanych w karierze. W tym roku Ludwiczak wygrał między innymi Halowy Puchar Polski, konkurs Polish Masters na CSI** w Katowicach, kilka konkursów Grand Prix na zawodach krajowych oraz zajmował czołowe lokaty w innych konkursach na zawodach międzynarodowych. Między innymi był drugi w Grand Prix na CSIO w Sopocie. Był też podporą polskiej reprezentacji, która zajęła trzecie miejsce w Pucharze Narodów podczas CSIO**** w Barcelonie. Aktualnie Ludwiczak prowadzi w PGNiG Halowym Pucharze Polski. Najbliższe zawody tego cyklu odbędą się w Lesznie od 19 do 21 lutego, a finałowe zmagania zaplanowano od 9 do 11 kwietnia w Janowie Podlaskim.

Trzeba jednak podkreślić, że w tym sezonie KJ Wechta Rosnówko to nie tylko Krzysztof Ludwiczak. Coraz lepiej w kategorii juniorów radził sobie 16-letni Maksymilian Wechta, a w drugiej połowie sezonu godnie barwy klubu reprezentował też Waldemar Rogowski.

Trzecim skokowym klubem w Polsce okazał się w 2009 roku KJ Garo Zaborów. Na dorobek punktowy pracowali doświadczony Łukasz Jończyk oraz 22-letni Stanisław Przedpełski. Pierwszy z nich w tym roku był między innymi trzeci w mistrzostwach Polski seniorów oraz na CSI** w Budapeszcie. Z kolei Przedpełski bardzo udanie rozpoczął starty w kategorii seniorów, zajmując zarówno w HPP, jak i MP siódmą pozycję, udanie zadebiutował w konkursie o Puchar Narodów podczas CSIO w Barcelonie.

W zestawieniu indywidualnym najlepszych polskich skoczków przez przeszkody zwracają też uwagę wysokie lokaty młodego Wojciecha Dahlke z Margonina, rutynowanego Bartosza Goszczyńskiego z Ro-galinka oraz Łukasza Brzóski z Pniew.

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani