Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śmigiel. Realizacja budżetu obywatelskiego

Andrzej Rajewicz
Śmigiel. Realizacja budżetu obywatelskiego
Śmigiel. Realizacja budżetu obywatelskiego Archiwum NM
Śmigiel. Realizacja budżetu obywatelskiego.W Śmiglu budżet obywatelski wprowadzono w 2016 roku i koncepcja spotkała się z przychylnością mieszkańców. W głosowaniu wybrano do realizacji cztery projekty w 2107 roku. Sprawdziliśmy na jakim etapie jest realizacja zwycięskich projektów

Śmigiel. Realizacja budżetu obywatelskiego.W Śmiglu budżet obywatelski wprowadzono w 2016 roku i koncepcja spotkała się z przychylnością mieszkańców. W głosowaniu wybrano do realizacji cztery projekty do realizacji w 2107 roku. Sprawdziliśmy na jakim etapie jest realizacja zwycięskich projektów

Budżety obywatelskie funkcjonują w wielu samorządach w Polsce. Ich wysokość zależy od budżetów i majętności gminy. W Śmiglu budżet obywatelski wprowadzono w 2016 roku i koncepcja spotkała się z przychylnością mieszkańców. Do 23 września mieszkańcy spotykali się na zebraniach, gdzie informowano ich o zasadach budżetu. Do końca września można było składać wnioski z pomysłami. Potem odbyło się głosowanie.

Na osiedlu numer 1 najwięcej mieszkańców zagłosowało na utwardzeniem wyjazdu z ul. Łepkowicza na ul. Morownicką. W osiedlu numer 2 najwięcej głosów zdobył projekt pt. „Wykonanie projektów na modernizacje ulic: Rudnickiego, Słowackiego i Witaszka”. Spośród mieszkańców osiedla numer 3 najwięcej głosujących poparło projekt ułożenia kostki brukowej na zejściu łączącym plac Wojska Polskiego (za parkingiem) z ul. Północną. Dla mieszkańców osiedla numer 4 najlepszym projektem okazała się koncepcja rozwoju zaplecza rekreacyjno-sportowego na tym terenie.

Pisząc o śmigielskim budżecie obywatelskim należy wspomnieć o tym jakimi rządzi się on zasadami. W wielu gminach budżety obywatelskie realizowane są także na wsiach, nie tylko w samych miastach. W Śmiglu jest inaczej.

Z pieniędzy pochodzących z budżetu obywatelskiego mogą być finansowane wyłącznie zadania należące do zadań własnych miasta, a projekty zgłoszone do budżetu muszą dotyczyć terenów znajdujących się wyłącznie w jego obszarach lub komunalnych instytucji i osób prawnych. Kiedy już dany projekt wygra, jego realizacją zajmuje się urząd miasta.

Jak zatem „idzie” gminie z realizacją zwycięskich projektów? - Utwardzenie wyjazdu z ulicy Łepkowicza na ulicę Morownicką zostanie zrealizowane w ramach budowy ścieżki pieszo rowerowej wzdłuż ul. Morownickiej. Przetarg na wykonanie robót zostanie ogłoszony niezwłocznie, po uregulowaniu kwestii wykupu działek. Sprawa jest w toku - mówi Anna Pohl, rzecznik urzędu.

Na modernizację trzech ulic, czyli realizację projektu osiedla numer 2, gmina właśnie rozpisuje przetargi na wykonanie projektów robót. Jak tylko warunki pogodowe pozwolą, zacznie się realizacja także zwycięskiego projekt na osiedlu numer 3, czyli ułożenie kostki brukowej. - Obecnie trwa także analiza uwarunkowań terenowych w celu wyboru najlepszego miejsca na zlokalizowanie placu zabaw na osiedlu numer 4, gdzie wygrała koncepcja rozwijania zaplecza rekreacyjnego - dodaje Anna Pohl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto