Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spółdzielcy w Kościanie także protestują

Andrzej Rajewicz
Podpist zbierane są w kościańskiej spółdzielni a także w SM Luboń, w której zasobach znajdują się bloki osiedla w Czempiniu
Podpist zbierane są w kościańskiej spółdzielni a także w SM Luboń, w której zasobach znajdują się bloki osiedla w Czempiniu Archiwum
W całej Polsce trwa akcja zbierania podpisów pod ogólnopolskim protestem przeciwko propozycji zmiany dwóch ustaw o spółdzielniach mieszkaniowych i prawa spółdzielczego autorstwa ugrupowania Kukiz’15. Podpisy zbierane są również w Kościańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

W całej Polsce trwa akcja zbierania podpisów pod ogólnopolskim protestem przeciwko propozycji zmiany dwóch ustaw o spółdzielniach mieszkaniowych i prawa spółdzielczego autorstwa ugrupowania Kukiz’15. Podpisy zbierane są również w Kościańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Zdaniem Krajowej Rady Spółdzielczej proponowane przepisy ingerują w autonomię spółdzielni, są niezgodne z międzynarodowymi zasadami spółdzielczymi i budzą wątpliwości co do zgodności z Konstytucją RP. Jak mówią przedstawiciele Krajowej Rady Spółdzielczej - przepisy nie służą poprawie sytuacji spółdzielców, ale wyprowadzeniu ich majątku.

Projekt Kukiz’15 przewiduje np. wprowadzenie kadencyjności dla zarządów spółdzielni, utrzymanie obligatoryjnych walnych zgromadzeń (bez prawa powoływania zebrań przedstawicieli), wykluczenie możliwości udziału w organach Krajowej Rady Spółdzielczej. Projekt niesie także bardzo istotne zmiany przepisów. Jedną z takich zmian jest zapis mówiący, że w przypadku, gdy 20 proc. lokali w danej spółdzielni posiada odrębną własność, to z mocy prawa tworzona jest wspólnota mieszkaniowa.

Obowiązujące od 2007 r. prawo pozwala na powoływanie wspólnot, jeśli tak zdecydują właściciele wyodrębnionych lokali, którzy posiadają ponad 50 proc. udziałów w nieruchomości wspólnej. Według dotychczasowych przepisów to de facto sami mieszkańcy decydują o tym, czy chcą wspólnoty na majątku spółdzielczym. Projekt KUKIZ 15 zakłada obligatoryjność i pozbawia lokatorów wyboru.

Ponadto nowy projekt przewiduje, że jeśli ktoś rezygnuje z członkostwa w spółdzielni, to trzeba mu zapłacić za część majątku wspólnego, czyli za ułamek własności w lokalach użytkowych, parkingach, placach zabaw itp. - A jak podzielić sieci podziemne? Koszt tego wszystkiego byłby horrendalny - pytają działacze Krajowej Rady Spółdzielczej. Spółdzielnie mieszkaniowe to głównie domena większych lub dużych miast.

W naszym powiecie największą spółdzielnią jest Kościańska Spółdzielnia Mieszkaniowa, która także włączyła się do protestu. - Zbieramy podpisy od naszych lokatorów, którzy chętnie sie podpisują. Mieszkańcy nie chcą, aby ktoś za nich decydował, tak, jak jest zapisane w tym projekcie - mówi Paweł Nowak, prezes kościańskiej spółdzielni.

W innych miejscowościach zwłaszcza we wsiach funkcjonują głównie wspólnoty mieszkaniowe. Tak jest m.in. w Głuchowie, gdzie wspólnotę tworzą mieszkańcy wszystkich bloków na Os. Kazimierza Dobruckiego. W ich przypadku projektowane zmiany niczego nie wnoszą. Nie zmieni się także nic w przypadku Spółdzielni Najemców i Nabywców w Czempiniu.

- My jesteśmy spółdzielnią, która głównie zajmuje się zarządzaniem majątkiem wspólnot mieszkaniowych. Kiedyś byliśmy także administratorami. Jesteśmy tak naprawdę spółdzielnią jedynie z nazwy i te projektowane przepisy nas nie dotyczą - mówi prezes Spółdzielni Najemców i Nabywców w Czempiniu Zuzanna Dolczewska.

W Czempiniu jest także osiedle typowo spółdzielcze, gdzie bloki wchodzą w skład zasobów spółdzielni mieszkaniowej w Luboniu. Spółdzielnia ta ma także swoje bloki w Jasieniu i w Gorzycach. Lubońska spółdzielnia również włączyła się w protest przeciwko projektowi klubu KUKIZ 15. Na stronie internetowej spółdzielni w poniedziałek 20 marca pojawił się komunikat zachęcający mieszkańców lokali do składania podpisów protestacyjnych. - W tej sprawie będą także wywieszone komunikaty, w naszych blokach poza Luboniem, m.in. na osiedlu w Czempiniu przy ul. Kuczmerowicza - mówi Piotr Konik, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Luboniu.

Prezes także widzi niebezpieczeństwo w proponowanych przepisów, które nie pozwalają mieszkańcom na wybór. - To głównie te zapisy wzbudzają emocje i wiele kontrowersji. Jako prezes spółdzielni jestem za tym aby dać ludziom wybór. Jeżeli w danym bloku są spełnione warunku i mieszkańcy chcą wspólnoty to ją powołują, a my możemy być zarządcami, czy administratorami. Nie może być tak, że coś jest automatycznie narzucone z góry - mówi Piotr Konik.

Spółdzielcy w całym kraju podkreślają także, że po raz kolejny „majstruje” się przy przepisach bez konsultacji z ich środowiskiem. Obecnie na stronie sejmu oprócz projektu KUKIZ 15 jest także projekt rządowy, który jednak różni się od tego co proponuje klub poselski Pawła Kukiza.

W oficjalnym apelu Krajowej Rady Spółdzielców czytamy m.in. - Opowiadamy się przeciwko podejmowaniu prac legislacyjnych w parlamencie, których przedmiotem miałby być projekt ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Spółdzielcy zapowiadają protest do skutku. Do tematu jeszcze wrócimy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto