Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie ze Starych Oborzysk z wizytą w Instytucie Pamięci Narodowej

Łukasz Kaczmarek
gminakoscian.pl
Ze względu na komunistyczną cenzurę, propagandę i późniejsze zaniedbania, pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej honorują ofiarność Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych nie tylko poprzez organizowanie i uczestniczenie w uroczystościach o charakterze państwowym, ale są również powołani do luki edukacyjnej i naukowej.

Owocem tej pracy jest doinformowanie i zrozumienie losu Polski pomiędzy dwoma totalitaryzmami XX wieku przez społeczeństwo. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został uchwalony przez parlament i od siedmiu lat jest świętem, które przypada na 1 marca, czyli w rocznicę stracenia w 1951 roku przez bezpiekę siedmiu przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, czyli kierownictwa ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, uczniowie Zespołu Szkół w Starych Oborzyskach w gminie Kościan wyjechał do Poznania odwiedzić Instytut Pamięci Narodowej. Wyjazd odbył się w dwukrotnie. Najpierw 1 marca do stolicy Wielkopolski udały się klasy VIa i VIIa, a następnie 5 marca, klasy III gimnazjum. Celem wyjazdu było bliskie poznanie historii powstania antykomunistycznego. Uczniowie zostali podzieleni na grupy.

W trakcie odwiedzin obejrzeli archiwum, pracownię skanowania dokumentów oraz czytelnię. Ponadto, miała miejsce projekcja wzruszającego filmu dokumentalnego na temat relacji pana Wachmana, który jako 17-letni harcerz otrzymał wyrok za swoją działalność i zostały osadzony jako więzień polityczny w Zakładzie Karnym w Rawiczu.Ostatnia faza pobytu w Instytucie Pamięci Narodowej była lekcją połączoną z prezentacją i ćwiczeniami dotyczącą Żołnierzy Wyklętych. Młodzież poznała sytuację ludzi w Polsce w latach 40-tych i 50-tych XX wieku tzw. „latach stalinowskich” i ich sposoby walki w powstaniu. Wyjazd dostarczył uczniom ogromnej wiedzy historycznej naszego kraju z okresu pierwszych lat po II Wojnie Światowej.

Więcej informacji w "Faktach Kościańskich".

Dzień Żołnierzy Wyklętych: Członkowie grupy rekonstrukcji historycznej "Garnizon Suwałki" honorowo oddali krew - zobacz film!

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto