Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W naszym regionie miodu w tym roku zebrano sporo [FOTO]

AndrzejRajewicz
Miodu w regionie zebrano sporo
Miodu w regionie zebrano sporo Arch. prywatne.
Różne wyniki osiągali pszczelarze w tym roku. W zależności od regionu kraju produkcja miodu w tym roku wiązała się różnymi problemami, przede wszystkim związanymi z pogodą. Jak podkreślają pszczelarze z powiatu kościańskiego w tym roku zbiory miodu były udane.

Tegoroczny sezon miodowy póki co się zakończył. W kalendarzu pszczelarskich teraz już jest okres na to, aby pszczoły przygotowywały się do zimy. Pszczelarze dokonali już w większości tzw. odymiania i teraz także przygotowują ule pod kątem walki z warrozą, pasożytem pszczół.

- W tym celu kładzie się w ulu specjalne płytki, a ostatnim zabiegiem jest odymianie. Mamy listopad i tak naprawdę pszczoły powinny już szykować się do zimowego snu, ale są ciepłe dni i sporo pszczół jeszcze dokonuje oblotów. Ja już jednak szykuję się do odymiania - mówi Tadeusz Krzyżanowski, prezes Koła Pszczelarzy w Śmiglu.

Pszczelarz jest zadowolony z sezonu, który praktycznie zakończył się już w lipcu. - Zbiory miałem lepsze niż np. rok temu. Natomiast pogoda spowodowała, że stosunkowo więcej jest miodu wielokwiatowego. Wiem to od innych kolegów. U mnie sporo udało się zebrać jeszcze miodu akacjowego. Aktualnie mam 40 pszczelich rodzin. Ze sprzedażą miodu problemów nie ma. My, jako pszczelarze ze Śmigla głównie sprzedajemy miód sami, mamy już stałych odbiorców, klientów prywatnych. Są osoby, które kupują mój miód od lat i mają zaufanie, więc problemu ze sprzedażą nie ma - mówi Tadeusz Krzyżanowski.

Jak mówią pszczelarze w Wielkopolski i z powiatu kościańskiego u nas zbiory miodu były większe niż w ubiegłym roku, choć podkreślają, że najwięcej jest miodu wielokwiatowego. Gorzej np. z miodem lipowym, czy gryczanym.

- W pszczelarstwie bardzo dużo zależy od pogody. Wystarczy, że będą intensywne wiatry i deszcze i pyłek np. na lipie się nie utrzyma, pszczoła go nie zbierze i takiego miodu będzie mniej - mówi Tadeusz Krzyżanowski. Do tego oczywiście wpływa mają także uprawy rolnicze. Jeżeli w regionie rolnicy obsiewają dużo gryki, to wtedy łatwiej o ceniony za swoje walory smakowe miód gryczany.

Dobre zbiory w tym roku miał także Radosław Chmielewski z Jerki w gminie Krzywiń, którego miody znane są w całej Wielkopolsce. Pasieka Chmielewscy produkuje miody nektarowe a także „ziołomiody”, a także różne produkty pszczele i pyłek pszczeli. Miody z tej pasieki cenione są na rynku za swoje walory smakowe.

- W tym roku zbiory były udane. Moja pasieka nastawiona jest na miody gatunkowe. Miodu akacjowego zebrałem około 25 kg z jednego ula. Rzepakowego było 15 kg z ula. Jeżeli chodzi o miód lipowy było to po około 4 kg z ula – mówi Radosław Chmielewski. Pszczelarz ma już ule przygotowane do zimy. Zimować będzie w jego pasiecie 140 pszczelich rodzin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto