Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W niedzielę 3 marca w Kościanie odbył się Bieg Tropem Wilczym FOTO

Redakcja
W niedzielę 3 marca w Kościanie odbył się Bieg Tropem Wilczym
W niedzielę 3 marca w Kościanie odbył się Bieg Tropem Wilczym Andrzej Rajewicz
Na starcie tego niezwykłego biegu stanęło około 180 biegaczy. Uczestnicy mieli do pokonania dystans 1963 metry. Dystans ten nawiązuje do roku 1963, kiedy to zginął ostatni żołnierz wyklęty Józef Franczak ps. Lalek.

W niedzielnym biegu w Kościanie wzięło udział prawie 180 biegaczy. Oprócz znanych kościańskich biegaczy wśród, których nie zabrakło m.in. radnego powiatu kościańskiego Mirosława Kaczmarka, radnego miasta Kościana Romana Talikadze, czy reprezentanta klubu Sana Kościan Daniela Bosego, w biegu brali udział także biegacze, którzy przygotowywali się specjalnie na tę imprezę. - Nie biegam wyczynowo, ale w tym biegu biorę udział bo to cenna inicjatywa. Myślę, że dam radę przebiec taki dystans - mówił jeden z uczestników. Nie zabrakło także mam biegnących z wózkami, w których smacznie spały maluchy i całych rodzin, które na sportowo chciały oddać cześć żołnierzom wyklętym. Wśród zawodników nie zabrakło także posła na Sejm RP Wojciecha Ziemniaka.

Bieg Tropem Wilczym to impreza niezwykła i przypomnijmy, że w niedzielę 3 marca biegi te odbywały się w prawie 300 polskich miastach i mniejszych miejscowościach. W biegach w całym kraju wzięło udział ponad 80 tysięcy biegaczy. Wszystko po to, aby oddać cześć pamięci żołnierzom polskiego podziemia niepodległościowego, którzy od 1945 roku toczyli nierówną walkę z władzami komunistycznymi i sowietami.

Przed startem o godzinie 12:00 zawody otworzył Przemysław Korbik, wiceburmistrz Kościana, który odczytał także list od Prezydenta RP Andrzej Dudy. W liście tym Andrzej Duda wspomniał o tragedii żołnierzy wyklętych, którzy ginęli za wolną Polskę, a dziś nie mają nawet swoich grobów.

Przed startem biegacze mówili, że bieg jest szczególny i liczy się jego idea, czyli promocja pamięci żołnierzy podziemia. Sam bieg odbywał się w czasie dobrej pogody i zawodników oszczędził deszcz. W niedzielnym biegu nie liczyły się miejsca i klasyfikacje zawodników tylko samo uczestnictwo. Jak pierwszy na metę przybiegł Daniel Bosy.

Historia Biegu

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.
W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych. W 2017 roku w Biegu wzięło udział ok. 60 000 uczestników z 281 miast: 229 miast-partnerów, 6 miast zagranicznych (Wilno, Londyn, Nowy Jork, Chicago, Herdorf-Dermbach, Ingleburn), 41 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz 5 misji wojskowych za granicą (Kosowo, Afganistan, Irak, Kuwejt, Bośnia i Hercegowina), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierzy, ale również żołnierze z USA, Węgier, Danii, Ukrainy itd.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto