Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska: Sprawdź, które trasy są bezpieczne [MAPA]

SAGA
EuroRap
W Wielkopolsce (także w województwach śląskim i podlaskim) jest najmniej dróg o "nieakceptowalnym poziomie ryzyka" - wynika z analizy EuroRAP. Wśród trzynastu wskazanych odcinków krytycznych, wymieniono jednak ponad 11-kilometrowy fragment krajowej "piątki" - na trasie Śmigiel-Leszno doszło w ostatnich latach do 21 poważnych wypadków.

EuroRAP to Europejski Program Oceny Ryzyka na Drogach, a jednocześnie organizacja pożytku publicznego, której celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach. Co roku publikuje informacje o tym, które trasy w Europie są najbardziej i najmniej bezpieczne. Najnowsza analiza dotyczy lat 2009-2011. Większość dróg w Wielkopolsce oznaczono jako średnio- i wysokoryzykowne, ale region i tak jest "jasną" plamą na mapie kraju.

Zobacz też: Wielkopolska - Śmierć jeździ autem [ZDJĘCIA]

- Dzięki takim mapom, planując podróż, można wybrać najbardziej bezpieczną trasę - uważa Piotr Monkiewicz, przewodniczący komisji bezpieczeństwa ruchu drogowego Automobilkubu Wielkopolski.

Nie dziwi go, że województwo wielkopolskie znalazło się wśród regionów, gdzie na drogach jest najbezpieczniej. - W porównaniu z tym, co było jeszcze dwa-trzy lata temu, widać pozytywne zmiany - mówi Piotr Monkiewicz. Dodaje, że wpływ na tę sytuację ma fakt, że z powodu wysokich kosztów paliwa jeździmy mniej, że poprawia się stan dróg, a kierowcy coraz lepiej zdają sobie sprawę z zagrożeń.

Usługi samochodowe za pół ceny? To możliwe!

- To prawda. Z naszych wyliczeń wynika, że w Wielkopolsce w tym roku znacznie spadła liczba wypadków - zaznacza Bartosz Bieliński, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Od stycznia do końca września tego roku było ponad 1,8 tys. wypadków (w zeszłym roku niemal 3 tys. ), w których zginęło 230 osób (w ubiegłym roku ofiar było 405).

- Najwięcej wypadków odnotowujemy na drogach krajowych. W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku w 420 wypadkach zginęło tam 77 osób - wymienia Bartosz Bieliński. Jego zdaniem, może mieć to związek z tym, że kierowcy rozpędzają się na nich, a stan wielu dróg pozostawia wiele do życzenia. Znajdują się też na nich skrzyżowania, przejazdy kolejowe, przejścia dla pieszych. - 393 wypadki były na drogach powiatowych, 301 na wojewódzkich, 75 na gminnych i innych. Najbezpieczniej było na autostradzie, gdzie zanotowaliśmy 13 wypadków, podczas których zginęły trzy osoby - dodaje.

Także według analizy EuroRAP autostrada A2 należy do najbardziej bezpiecznych w kraju.

- Kryteria bardzo małego i małego ryzyka spełnia obecnie 14 proc. długości dróg krajowych. Są to głównie odcinki autostrad oraz dwujezdniowych dróg ekspresowych - tłumaczy Małgorzata Romanowska, koordynator programu EuroRAP w Polsce. - 34 proc. długości dróg krajowych to odcinki o najwyższym poziomie ryzyka. Warto zaznaczyć, że w okresie 2005-2007, kiedy rozpoczynaliśmy badania, stanowiły one 60 proc. długości, czyli o 4,4 tys. km więcej niż obecnie.

Nadal najniebezpieczniejsze są wypadki związane z najechaniem na pieszego, zderzenia boczne i czołowe, nadmierna prędkość i wypadki spowodowane przez młodych kierowców.


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY


od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto