Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

CICHOWO. Dwór, którego mieszkańcy zapisali się złotymi zgłoskami w historii regionu i kraju, dziś popada w ruinę [ZDJĘCIA]

Anna Szklarska-Meller
Anna Szklarska-Meller
CICHOWO. Dwór, którego mieszkańcy zapisali się złotymi zgłoskami w historii regionu i kraju, dziś popada w ruinę
CICHOWO. Dwór, którego mieszkańcy zapisali się złotymi zgłoskami w historii regionu i kraju, dziś popada w ruinę Anna Szklarska-Meller
Dwór w Cichowie nie imponuje może okazałością i wiekiem, ale już jego oryginalna bryła może robić wrażenie. Cóż z tego, skoro ukryty w zaniedbanym parku zabytek popada w ruinę, bo osoby, które do niego zaglądają (dodajmy od razu - nielegalnie) są nastawione raczej na dewastację, niż ratowanie lokalnego dziedzictwa. Tymczasem dawni mieszkańcy dworu - rodzina Bukowieckich - to ludzie, którzy złotymi zgłoskami zapisali się w naszej historii.

Cichowo to jedna z najstarszych miejscowości w powiecie kościańskim

Zacznijmy jednak od początków samego Cichowa. Ta urokliwa, położona nad jeziorem miejscowość, jest jedną z najstarszych w powiecie kościańskim. Pierwszy raz na kartach historii pojawiła się bowiem w roku 1181 jako własność szlachecka.

W pierwszej połowie XIII stulecia została jednak nadana klasztorowi benedyktynów w Lubiniu. Zakonnicy władali Cichowem do 1797 roku, kiedy to po rozwiązaniu zakonu, wieś przeszła na własność Skarbu Państwa Pruskiego. W 1845 roku jej właścicielem został Stanisław Zakrzewski.

Wielka historia małego Cichowa zaczyna się pod koniec XIX wieku

Po kilku zmianach właścicielskich, w roku 1898 roku Cichowo kupuje Mieczysław Bukowiecki. I tu zaczyna się wielka historia tej małej wsi. Nowy właściciel buduje w 1908 roku dwór. Jego projektantem jest Roger Sławski, znany i bardzo ceniony w Wielkopolsce architekt.

ZOBACZ TEŻ:

TUREW. Pałac w Turwi dla Wielkopolan powinien być tym, czym Wersal dla Francji. Tutaj działa się wielka historia

TUREW. Pałac w Turwi dla Wielkopolan powinien być tym, czym ...

Majątek w Cichowie nie należy do bardzo dużych i zasobnych. Na przełomie XIX i XX stulecia liczy nieco ponad 400 hektarów, ale jego niewątpliwym atutem jest położenie w pięknej okolicy, w dodatku nad samym jeziorem. Tutaj w 1910 roku Mieczysław Bukowiecki, wówczas 41-letni oficer, sprowadza swoją świeżo poślubioną żonę, młodziutką (zaledwie 20-letnią) Aleksandrę z domu Dzierżykraj-Morawską.

Aleksandra i Mieczysław Bukowieccy, wyjątkowi właściciele Cichowa

To oni, a właściwie ich życiorysy, sprawią, że Cichowo stanie się miejscem szczególnym dla historii naszego regionu i kraju. Mieczysław Bukowiecki był przedwojennym generałem Wojska Polskiego (zmarł w 1931 roku). Karierę wojskową zaczynał w armii pruskiej, ale po demobilizacji zaangażował się w przygotowania do powstania wielkopolskiego.

Jeszcze jako pruski żołnierz nawiązał kontakty z Polską Organizacją Wojskową i legionami. Na początku 1919 roku został przyjęty w szeregi Wojska Polskiego, gdzie pełnił między innymi funkcje szefa sztabu. W stan spoczynku przeszedł w 1926 roku. Za służbę w polskiej armii dwukrotnie został odznaczony Krzyżem Walecznych oraz Srebrnym Krzyżem Orderu Wojskowego Virtuti Militari za wybitne zasługi w pracy sztabowej.

Aleksandra Bukowiecka za swoją działalność zapłaciła najwyższą cenę

Nie wykluczone jednak, że większą wdzięcznością potomnych cieszy się jego żona, Aleksandra, która jeszcze przed wybuchem powstania wielkopolskiego w piwnicach dworu gromadziła broń, w tym ciężkie karabiny maszynowe. Z jej inspiracji w Cichowie powstał oddział powstańczy, a kiedy wybuchły walki wspierała ochotników udzielając im schronienia i zaopatrując w żywność. Jej synowie po wybuchu powstania zatknęli biało-czerwoną flagę na klasztornym kościele w Lubiniu.

ZOBACZ TEŻ:

Dwór w Starej Przysiece Drugiej to jeden z najciekawszych tego typu zabytków w powiecie kościańskim. Co kryje i jaką ma przeszłość?

Dwór w Starej Przysiece Drugiej to jeden z najciekawszych te...

Za swoją postawę u progu niepodległości Polski przyszło jej później zapłacić wysoką cenę. W październiku 1939 roku została aresztowana przez Niemców. Oni doskonale wiedzieli, kogo mają w swoich rękach. Nie zapomnieli porażki z roku 1919 i mieli świadomość, że Aleksandra Bukowiecka przysłużyła się do zwycięstwa powstania wielkopolskiego. Zamęczyli ją w owianym złą sławą poznańskim Forcie VII w kwietniu 1940 roku. Jej symboliczny grób znajduje się na cmentarzu w Lubiniu.

Dodajmy jeszcze, że dwaj z czterech synów Mieczysława i Aleksandry Bukowieckiej także zginęli podczas II wojny światowej. Ignacy poległ w kampanii wrześniowej 1939 roku, natomiast August został zamordowany w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Z kolei jedna z dwóch córek Bukowieckich, Jadwiga walczyła w powstaniu warszawskim.

Dwór w Cichowie, czy jest jeszcze szansa na uratowanie tego zabytku?

Wróćmy jeszcze do samego dworu w Cichowie. Jak już się rzekło, jego bryła do dziś może zachwycać oryginalnością. To niewielki, parterowy budynek zaprojektowany w stylu neobarokowym, z niedużym wewnętrznym dziedzińcem. Dwór otacza sześciohektarowy park, dziś bardzo zaniedbany, którego ozdobą są pomnikowe dęby i aleja grabowa.

Po wojnie we dworze w Cichowie mieściło się sanatorium dla dzieci, a potem ośrodek oazowy Kościoła Domowego. W 2012 roku gmina Krzywiń opuszczony dwór wystawiła na sprzedaż za dwa miliony złotych. Do transakcji jednak nie doszło, bo pojawił się spadkobierca dawnych właścicieli, który zażądał zwrotu majątku.

ZOBACZ TEŻ:

CZEMPIŃ. Pałac, który pamięta czasy złotej wolności szlacheckiej. Historia pałacu w Czempiniu - jednego z najstarszych w kościańskim

CZEMPIŃ. Pałac, który pamięta czasy złotej wolności szlachec...

Do dziś status prawny dworu w Cichowie jest niejasny. Spadkobiercy, którym wojewoda wielkopolski przyznał prawo do majątku, nie złożyli jednak w sądzie wniosku o zwrot utraconych dóbr. Stan zawieszenia nie służy zabytkowi, który zabezpieczony co prawda przez władze Krzywinia, ciągle pada ofiarą wandali. Sam samorząd nie zamierza inwestować w dwór, który lada moment może utracić na rzecz spadkobierców.

Zdjęcia dworu w Cichowie zostały wykonane w sierpniu 2020 roku, dzięki uprzejmości władz gminy Krzywiń.

CICHOWO. Dwór, którego mieszkańcy zapisali się złotymi zgłoskami w historii regionu i kraju, dziś popada w ruinę

CICHOWO. Dwór, którego mieszkańcy zapisali się złotymi zgłos...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto