Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciekawostki w naszym Muzeum Regionalnym. Warto tutaj przyjść ZDJĘCIA

Malwina Korzeniewska
„Korona Królów” to popularny serial, więc i muzeum zaprasza mieszkańców do poznania naszej historii. Jak się okazuje, jest bardzo mało informacji, które dotyczą najstarszych dziejów Kościana. Jedna z najstarszych wzmianek pochodzi z 1241 roku z dokumentu benedyktynów lubińskich. Opisane zostało tam pole kościańskie, a więc obszar, w którym mogła się znajdować osada targowa. Nie ma jednak żadnej pewności.

Korona Królów - to serial historyczny, który emitowany jest na TVP 1 i zaskarbił sobie sympatię wielu telewidzów. W jednym z odcinków poruszony został również wątek Kościana.

„Korona Królów” opowiada o życiu Kazimierza III Wielkiego. Akcja serialu rozpoczyna się w 1333 roku, wraz ze śmiercią Władysława Łokietka. Władzę przejmuje jego jedyny żyjący syn, Kazimierz, później znany jako Wielki. Jego pierwsza żona, Aldona Anna, umiera bardzo młodo. Warto podkreślić, że wątek zdobycia Kościana przez wojska króla Władysława Łokietka i jego syna księcia Kazimierza pojawił się w drugim odcinku tego serialu.

Walki toczące się w Kościanie to pod względem historycznym istotny moment tamtych czasów. Bitew na naszym terenie było wiele, odbiły się też one szerokim echem. Władysław Łokietek w 1332 roku przyjechał do miasta ze swoim synem Kazimierzem. Chciał odbić Kościan spod władania Jana Luksemburskiego. Miasto było chronione od południa. Wojska szturmowały miasto kilkakrotnie. Wróg został pokonany.

Warto podkreślić, że już od czterech lat w Muzeum Regionalnym można oglądać wystawę pod hasłem „Królewskie Miasto Kościan”. Sympatycy lokalnej historii mogą znaleźć wiele ciekawych informacji i eksponatów z XIV, XV i XVII. Centralne miejsce tej stałej ekspozycji zajmuje diorama przedstawiająca królewskie miasto Kościan wraz z przyległościami z początku XVII wieku. Na makiecie zlokalizowano 40 poświadczonych w źródłach obiektów historycznych w skali 1:380. Obszar o wymiarach 2,5 m x 3 m obejmuje znajdujący się w obrębie murów miejskich Kościana wraz z zamkiem starościńskim. Poza murami zobaczyć można dwa przedmieścia leżące na głównym szlaku handlowym biegnącym z Poznania do Głogowa, który przebiegał przez Kościan.

Z ważniejszych budynków znajdujących się na naszej dioramie wymienić można - zamek starościński, kościańską farę z wieżą, klasztor dominikański oraz klasztor bernardynów, dwa młyny wodne czy machinę wodną zwaną rurmusem.

W znajdujących się w sali gablotach zobaczyć można eksponaty związane z różnymi sferami życia. Wśród nich mamy - medal z wizerunkiem króla szwedzkiego Karola Gustawa, zabytkową cegłę z terenu domniemanej lokalizacji zamku, najstarszą drewnianą rurę wodociągową, którą dostarczano wodę pitną do miasta, narzędzia i przybory używane przez kościańskich rzemieślników, kule armatnie różnego kalibru oraz przedmioty związane z życiem duchowym. Muzeum Regionalne w Kościanie w tym roku podczas ferii zimowych już po raz kolejny zaprasza na warsztaty rzeźbiarskie.

- Zapraszamy uczniów ostatnich klas podstawówki, gimnazjum i szkół średnich na kolejną zimową edycję warsztatów rzeźbienia w drewnie. Tegoroczne zajęcia odbędą się w czasie ferii zimowych od 19 do 23 lutego w godz. 11.00-14.00. Jak zawsze będą się one odbywać pod okiem naszego artysty-rzeźbiarza Mariana Malińskiego - informuje Dariusz Kram dodając, że szczególnie w czasie ferii na mieszkańców będą czekały konkursy o prezentacje multimedialne, których opracowanie wciąż trwa.

Zapisać się można osobiście lub telefonicznie pod numerem telefonu 655122934. Liczba miejsc jest ograniczona.

Dodajmy, że osoby niepełnoletnie muszą dostarczyć pisemną zgodę od rodziców lub opiekunów prawnych na udział w warsztatach.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto