Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KOŚCIAN. Ks. Józef Surzyński - zachowamy jego spuściznę dla pokoleń

Anna Szklarska-Meller
Anna Szklarska-Meller
KOŚCIAN. Ks. Józef Surzyński - zachowamy jego  spuściznę dla pokoleń
KOŚCIAN. Ks. Józef Surzyński - zachowamy jego spuściznę dla pokoleń UM Kościana
Ksiądz dr Józef Surzyński – proboszcz kościańskiej fary – był uznanym dyrygentem i kompozytorem muzyki chóralnej. Nazwano go „ojcem polskiej muzykologii”. W Kościanie prowadził aktywną działalność społeczną walcząc o prawa polskich mieszkańców.

Duchowny żył w latach 1851-1919. Święcenia kapłańskie i doktorat otrzymał w Rzymie. Po powrocie do Polski pełnił posługę w Poznaniu, a następnie w Koś-cianie (1894-1919).

Ksiądz Surzyński zajmował się poszukiwaniem i badaniem polskiej, a także obcej muzyki dawnej, którą propagował w pisanych przez siebie pracach. Skomponował 160 utworów muzycznych. Był organistą i prowadził chór katedralny. Zrzeszał i otaczał opieką organistów, był też wykładowcą liturgii i śpiewu gregoriańskiego, redaktorem wydawnictw, autorem licznych śpiewników kościelnych. Będąc na probostwie w Kościa-nie prowadził także działalność naukową i wydawniczą. Jego zasługą było całkowite odnowienie wnętrza i organów zabytkowej fary. Udzielał się również społecznie. Postawa Surzyńskiego w walce o prowadzenie lekcji religii w języku polskim sprawiła, że władze pruskie zakazały mu jej nauczania.

Położył wielkie zasługi w szerzeniu wiedzy o dawnej muzyce polskiej. Swoją akcją wydawniczą przyczynił się do uratowania licznych polskich zabytków muzycznych. Jego twórczość kompozytorska (głównie utwory chóralne) była wyrazem jego dążeń do zreformowania i odnowy stanu polskiej muzyki kościelnej. Został odznaczony papieskim medalem „Pro Ecclesia et Pontifice”. Duchowny spoczywa w Kościanie. Jego pogrzeb w 1919 roku był w mieście wielką patriotyczną manifestacją.

Piotr Ruszkiewicz, burmistrz Kościana
Wśród licznych znanych postaci, którymi może poszczycić się Kościan, leżący „w sercu Wielkopolski”, jest ksiądz prałat dr Józef Surzyński. Jego zasługi dla muzyki kościelnej w Polsce, dla rozwoju kultury muzycznej w Wielkopolsce oraz dla parafii kościańskiej – gdzie przez ostatnie 25 lat życia duszpasterzował – są nieocenione.
Od lat kultywowana jest w Kościanie pamięć o tym reformatorze muzyki kościelnej, dyrygencie, kompozytorze, redaktorze, społeczniku i organizatorze towarzystw organistowskich. Patronuje jednej z miejskich ulic oraz kościańskiej Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia. Ciekawa patriotyczna osobowość proboszcza utrwalona została w kamiennych tablicach m.in. na kościele farnym pw. NMP Wniebowziętej w Kościanie oraz szkole muzycznej, a jego popiersie zdobi skwer przy szkole. Dla przybliżenia jego sylwetki oraz miejsc z nim związanych, powstał quest „O Ks. Józku Muzykancie”. To krótki spacer po Kościanie – zwiedzanie miasta z rozwiązywaniem zagadek.
Od lat w Kościanie odbywa się Festiwal Muzyki Chóralnej im. ks. dr. J. Surzyńskiego „Zakochani w Surzyńskim”, promujący twórczość rodziny Surzyńskich oraz rozwój życia kulturalnego na terenie Wielkopolski, organizowany przez Stowarzyszenie „Z muzyką do ludzi”. Serdecznie zapraszam do grodu nad Obrą na to wyjątkowe
wydarzenie muzyczne.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto