osrodekmetero

avatarosrodekmetero

Kościan
W życiu zdarzają się momenty trudne, takie, w których człowiek przestaje sobie radzić sam i potrzebuje wsparcia z … Ośrodek METERO stworzyliśmy z myślą o pomocy terapeutycznej, mediacyjnej i szkoleniowej.Wierzymy, że w ludziach tkwi ogromny potencjał do zmian – do przekierowania swojego życia na drogę, którą chcą podążać. Klientami Ośrodka METERO są zarówno dzieci, jak i dorośli, a nasi specjaliści pracują indywidualnie oraz z małżeństwami (parami), rodzinami i grupami.

Mediacje w sytuacjach rozstania, rozwodu.

2014-07-02 21:08:24

Był ślub, była miłość, było szczęście. Urodziły się dzieci. Czas mijał i coś zaczęło się psuć między małżonkami, którzy mimo prób porozumienia, "zreperowania" związku, zdecydowali się na rozwód. Jeśli jesteś w podobnej sytuacji, jeśli jesteś w trakcie rozstania, zachęcamy Cię do przeczytania tego artykułu.

Rozstanie nigdy nie jest łatwe i towarzyszą mu duże emocje. Szacuje się, że rozwód jest na drugim miejscu wśród sytuacji najbardziej stresogennych. Gdy w głowie zapada już decyzja o rozstaniu ludzie próbują rozmawiać, dogadywać się, ale zazwyczaj emocje i sam rozpad związku jest na tyle trudny, że zamiast porozumienia narastają wzajemne żale i pretensje. W celu uzyskania szybkiego, spokojnego rozwodu można podjąć działania zmierzające do uzgodnienia warunków rozstania przy pomocy mediatora, który zniweluje ryzyko podjęcia ważnych dla rozstających się osób decyzji przez sędziego. Przed podjęciem decyzji o długim i kosztownym procesie sądowym warto najpierw spróbować znaleźć pozasądowe rozwiązanie.

Zazwyczaj rozstająca się para to nie tylko partnerzy, ale też rodzice. O ile współmałżonkami przestaną być z dniem rozwodu, o tyle rodzicami nie. W tej trudnej sytuacji rozstania warto, a nawet należy pomyśleć o dzieciach, które w sposób szczególny reagują na rozstanie mamy i taty. Mediacja stwarza rodzicom okazję do wspólnego opracowania planu opieki nad dziećmi. Proces mediacji skupia się na przyszłości i stworzeniu realnego planu, który zapewni Twoim pociechom poczucie bezpieczeństwa i znaczące, dynamiczne relacji z obojgiem rodziców. Trzeba pamiętać, że Kodeks Rodzinny jasno określa, że w sytuacji rozwodu Sąd musi (to jest obligatoryjne) uregulować przyszłą sytuację dzieci rozwodzącej się pary. Zatem określa jak ma wyglądać władza rodzicielska rodziców, opieka nad wspólnymi dziećmi, utrzymanie ich (alimenty), najważniejsze kwestie w procesie wychowania: leczenie, edukacja, czas z każdym z rodziców, bieżąca opieka. Jeśli rozwodzący się przyjdą do Sądu z gotową ugodą, to, jeśli nie jest ona sprzeczna w opinii Sądu z dobrem małoletnich, Sąd zatwierdza ją. To co zatem najważniejsze, to fakt, że to rodzice decydują i konstruują jak ma wyglądać przyszłość ich dzieci (w końcu oni najlepiej znają swoje pociechy). Istotne jest to, że w tym trudnym czasie, mimo bólu, smutku i złości, które towarzyszą rozstaniu, rodzice dają swoim dzieciakom piękną naukę "mimo niezgody, mimo tego, że już się nie kochamy - kochamy Ciebie i potrafimy stanąć na wysokości zadania i rozmawiać oraz podejmować decyzje, które Ciebie dotyczą." Czasem rozstającej się parze udaje się to osiągnąć w tzw.: warunkach domowych", ale czasem potrzebny jest do tego neutralny i bezstronny mediator. Warto zainwestować, bo gra toczy się o wysoką stawkę o szczęście i spokój dziecka, które ma prawo do obojga rodziców.

www.osrodekmetero.pl

Jesteś na profilu osrodekmetero - stronie mieszkańca miasta Kościan. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj