Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niewielki teren zielony na Woli zostanie skwerem. Będzie nosił nazwę powstańczego IV Zgrupowania AK "Gurt"

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Wola z nowym skwerem. Będzie nosił nazwę zgrupowania z Powstania Warszawskiego
Wola z nowym skwerem. Będzie nosił nazwę zgrupowania z Powstania Warszawskiego Aleksy Witwicki
Zielony teren u zbiegu al. Jana Pawła II i Złotej na Woli zmieni się w skwer. Taką decyzję podjęli wolscy radni, którzy chcą, aby nowy skwer nosił nazwę powstańczego IV Zgrupowania AK "Gurt". Z inicjatywą wyszły rodziny powstańców, które uzyskały pełne poparcie dzielnicy. Szczegóły poniżej.

Zielony placyk ograniczony al. Jana Pawła II i ul. Złotą zostanie przekształcony w skwer i otrzyma nazwę powstańczego IV Zgrupowania AK "Gurt". Chodzi o niewielki kawałek terenu niedaleko Dworca Centralnego, znajdujący się tuż przy wyjeździe z tunelu pod al. Jana Pawła II.

Historia jest na stałe wpisana w wolską tkankę miejską i czuć ją tu na każdym kroku. Niezależnie od tego, w którą stronę dzielnicy się udamy. Już niedługo zyskamy nowe miejsce, którego nazwa będzie przypominać o bohaterach powstania warszawskiego i ich wielkich czynach - przekazała Ewa Statkiewicz, przewodnicząca Rady Dzielnicy Wola.

Jak dodała, to rodziny kombatantów wystąpiły do wolskiego urzędu z inicjatywą, w której postulują, aby nadać temu terenowi imię Skweru IV Zgrupowania AK "Gurt". Skwer będzie się bowiem znajdować w miejscu powstańczych działań Zgrupowania.

Skwer nazwany na cześć IV Zgrupowania AK "Gurt" stanie się nie tylko miejscem pamięci, ale również platformą edukacyjną, inspirującą do refleksji nad ważnymi wydarzeniami z historii. To inicjatywa, która zasługuje na pełne poparcie. Mam nadzieję, że rada miasta przyjmie uchwałę bez zwłoki - powiedział Kamil Giemza, wolski radny.

Nazwa oddziału pochodzi od pseudonimu dowódcy kpt. Kazimierza Czapli ps. "Gurt". Zgrupowanie powstało w 1943 roku i wchodziło w skład 3. Rejonu Obwodu I Śródmieście Okręgu Warszawa Armii Krajowej. Początkowo oddział stanowiły wyłącznie cztery kompanie, ale bezpośrednio przed wybuchem powstania w 1944 roku stan osobowy jednostki sięgał ok. 2 300 ludzi służących w siedmiu kompaniach liczących 24 plutony. Zgrupowanie w okresie konspiracji przeprowadziło wiele akcji dywersyjnych, a obszarem jej aktywności były m.in. okolice Dworca Centralnego, obok którego znajduje się wspomniany skwer.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto