Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga na kleszcze w powiecie, są już aktywne i żerują [FOTO]

Andrzej Rajewicz
Możemy je spotkać w lasach, parkach, a nawet na działce i w swoim ogródku. Według informacji czytelników w naszym powiecie jest już bardzo dużo tych groźnych pajęczaków.

- Po dłuższym pobycie na łonie natury, sprawdźmy czy nie przynieśliśmy do domu niechcianego gościa - ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny.

Kleszcze są już oczywiście w lasach i w innych terenach zielonych powiatu kościańskiego. Właściciele sklepów z artykułami dla zwierząt mówią, że już od początku wiosny wzrosła sprzedaż opasek przeciwkleszczowych dla zwierząt. Wzrosła także sprzedaż przyrządów do wyciągania kleszczy w aptekach w powiecie.

O kleszczach

Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które pasożytują na ludzkiej krwi, przenosząc poważne choroby zakaźne. Stanowią bowiem naturalny rezerwuar rozmaitych groźnych drobnoustrojów, przede wszystkim wirusów wywołujących zapalenie mózgu i opon mózgowych, boreliozę czy babeszjozę. Chorób odkleszczowych jest niestety więcej, dlatego warto znać ich pierwsze objawy, by ich nie przeoczyć w przypadku ewentualnego ugryzienia przez kleszcza.

Kleszcze zaczynają być aktywne jeszcze przed nadejściem wiosny! Żerują od pierwszych ciepłych dni, a największym zagrożeniem są m.in. wzdłuż leśnych ścieżek, na obszarach z wysoką trawą i zaroślami, w parkach, przy miejskich strefach zielonych.

Tego pasożyta trudno jest zauważyć, ponieważ dorosły osobnik ma tylko 5 mm. Dopiero gdy pije krew, jego odwłok powiększa się nawet kilkanaście razy! Wtedy może być jednak za późno – pasożyta należy w odpowiedni sposób usunąć ze skóry w ciągu 24 godzin, by zmniejszyć ryzyko zakażenia przenoszonymi przez niego chorobami.

Choć nie wszystkie kleszcze są zainfekowane konkretnymi wirusami i bakteriami, rosnące nasilenie tego problemu i mnogość wywoływanych przez nie chorób to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Na niektóre infekcje, m.in. odkleszczowe zapalenie mózgu, nie ma skutecznego lekarstwa i jedyną formą ochrony jest szczepionka KZM. To właśnie powód, by zadbać o możliwie najlepszą ochronę przed ugryzieniami tych pasożytów. Zapewnią ją zakrywające ciało ubrania i repelenty, czyli środki odstraszające.

Kleszcze nie są specjalnie wybrednymi pasożytami, dlatego po wizycie w miejscu, w którym występują te pajęczaki, dobrze jest sprawdzić całe swoje ciało. Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić: okolicom pod kolanami, pod pachami i skórze na głowie, dokładnie przeczesując włosy

Kleszcze bardzo groźne dla dzieci

Narażone na ukąszenia kleszczy są również dzieci - te niebezpieczne stawonogi uwielbiają chować się w dziecięcych pachwinach, na głowie, klatce piersiowej i karku. Jedynymi miejscami na ciele człowieka, na których nie odnotowano dużej przyczepności kleszczy były stopy, dłonie oraz łokcie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto