Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Armia czeka na młodych. Nabór do służby przygotowawczej 2021.

Andrzej Rajewicz
Andrzej Rajewicz
Arch. NM
W związku z uruchomieniem służby przygotowawczej w 2021 roku Wojskowa Komenda Uzupełnień w Lesznie prowadzi nabór i przyjmuje wnioski na miesięczne podstawowe przeszkolenie wojskowe.

Szkolenia odbywają się regularnie przez cały rok. O terminie i miejscu szkolenia decyduje kandydat. Odbycie służby przygotowawczej umożliwia w przyszłości podjęcie służby zawodowej. Szkolenie jest całkowicie bezpłatne i nie rodzi żadnych zobowiązań wobec wojska. Osoba odbywająca służbę przygotowawczą przez okres szkolenia jest żywiona i zakwaterowana oraz otrzymuje miesięczne wynagrodzenie i odprawę po zakończeniu szkolenia. Oferta skierowana jest również do osób zatrudnionych i pobierających naukę w trybie zaocznym. Pracodawca na czas szkolenia ma obowiązek udzielić urlopu bezpłatnego.

Służba przygotowawcza jest pierwszym etapem szkolenia w Wojsku Polskim przeznaczona dla ochotników, którzy do tej pory nie odbyli żadnej z form służby wojskowej. Stanowi podstawowe źródło gromadzenia rezerw osobowych na potrzeby Sił Zbrojnych RP oraz jest warunkiem koniecznym do podjęcia zawodowej służby wojskowej.

Dodać należy, że ukończenie przeszkolenia związanego ze służbą przygotowawczą, nie stanowi przymusu do dalszej kariery w wojsku. Jeśli ktoś uzna, że to nie jest dla niego, to może zrezygnować. Jeśli jednak chce swoją karierę wiązać z polską armią, to wówczas służba przygotowawcza jest znakomitym i zarazem jedynym początkiem tej drogi.

Jeśli chodzi o wykształcenie, to każdy, który ukończył gimnazjum lub 8-klasową szkołę podstawową zaczynać w wojsku może, jako szeregowiec. Wówczas służba przygotowawcza trwa 4 miesiące.

Szkoła podoficerska wymaga ukończenia szkoły średniej bez matury i kurs trwa 5 miesięcy, z kolei osoby chcące ukończyć kurs oficerski, muszą posiadać wykształcenie wyższe. Kandydaci i kandydatki - bo armia tak samo otwarta jest na mężczyzn, jak i kobiety - przyjmuje chętnych do służby przygotowawczej 3 razy w roku (styczeń, maj, wrzesień).

Chętni, po kwalifikacji zostają skoszarowani, gdzie przechodzą szkolenia i ćwiczenia. Wojsko zapewnia zakwaterowanie, wyżywienie i umundurowanie oraz żołd - około 1100 złotych na miesiąc. Po odbyciu szkolenia kandydat otrzymuje dokument zaświadczający o jego odbyciu i może ubiegać o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej. Kandydat sam znajduje sobie jednostkę, z którą podpisuje kontrakt.

Wnioski można składać bezpośrednio w WKU w Lesznie, ul. Zamenhofa 32 lub poprzez platformę e-PUAP. Szczegóły na stronie internetowej WKU w Lesznie www.leszno.wku.wp.mil.pl w zakładce „Służba przygotowawcza” oraz pod numerem telefonu 261 677 224.

Dokumenty, jakie należy dostarczyć:
- wniosek,

- świadectwo lub dyplom potwierdzający poziom wykształcenia,

- dowód osobisty,

- książeczka wojskowa.

Na przeszkolenie może być powołana sobą, która spełnia następujące warunki:

- posiada obywatelstwo polskie,

- posiada zdolność do czynnej służby wojskowej, kategoria zdrowia „A”,

- ma wykształcenie co najmniej gimnazjalne,

- brak karalności za przestępstwa umyślne.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto