Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne lodowisko od kościańskich strażaków. Akcja już się zaczęła

Andrzej Rajewicz
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Arch. NM
Wzorem lat ubiegłych Państwowa Straż Pożarna przystępuje do akcji "Bezpieczne Lodowiska 2022". Jej celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej, poprzez zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z wchodzeniem na zamarznięte akweny. 

Zbliżają się ferie zimowe. Przy sprzyjającej pogodzie dzieci i młodzież chętnie spędzają czas na świeżym powietrzu. Jedną z wielu zimowych atrakcji jest korzystanie z lodowisk, ślizgawek. Państwowa Straż Pożarna, jak co roku, dba o bezpieczeństwo wspierając tworzenie sprawdzonych miejsc do zimowych zabaw.
Kościańscy strażacy, włączają się do akcji "Bezpieczne Lodowiska 2022" i oferują pomoc w wylewaniu ślizgawek m. in. na terenie boisk szkolnych, parków, ogródków, czy osiedli.

Przedsięwzięcie ma na celu zapewnienie dzieciom i młodzieży bezpiecznego miejsca zimowych zabaw na terenie powiatu kościańskiego.

Najważniejsze założenia do akcji "Bezpieczne Lodowiska 2022":
Strażacy udzielają wsparcia w organizacji lodowiska na pisemną prośbę dyrektora szkoły lub zarządcy terenu. Do prośby należy dołączyć pisemną zgodę na pobór wody oraz zgodę właściciela terenu na wylanie lodowiska.
Warunkiem wylania lodowiska jest właściwe przygotowanie przez zgłaszającego terenu poprzez wyrównanie nawierzchni, usypanie band z piasku lub śniegu, ewentualnie ustawienie barierek. Za bezpieczeństwo dzieci przebywających na terenie lodowiska odpowiada organizator lodowiska.

- Więcej informacji strażacy udzielą telefonicznie, pod numerem telefonu 47 771 80 06 – informuje komenda PSP w Kościanie.

Strażacy przypominają także zasady bezpieczeństwa na zamarzniętych akwenach.

- Bez opieki dorosłych nie wchodź na zamarznięte stawy, jeziora czy rzeki. Wychodząc z domu zostaw informację dokąd się wybierasz i kiedy planujesz wrócić. Sprawdź prognozę pogody. Dodatnia temperatura powietrza oznacza, że lód na akwenie może być na tyle cienki, że chodzenie po nim może zagrażać Twojemu życiu. Sprawdź grubość lodu. Bezpieczna pokrywa lodowa to około 10 cm. Lód na ciekach wodnych jest zawsze cieńszy, z powodu ruchu wody. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach. Zalegający na pokrywie lodowej śnieg potrafi być bardzo zdradliwy. Pod warstwą śniegu trudno ocenić zagrożenie, ponieważ nie widać grubości lodu, przerębli i innych niebezpiecznych miejsc. Ponadto śnieg obciąża dodatkowo taflę lodu, zmniejszając tym samym jego wytrzymałość. Dobrze, jak dorośli i dzieci maja przy sobie gwizdek. Używając go, łatwiej wezwać pomoc. Jeśli usłyszysz trzeszczenie lodu, nie zatrzymuj się, ale natychmiast zawróć w kierunku brzegu. Zwróć również uwagę pozostałym użytkownikom o potencjalnym niebezpieczeństwie – czytamy w specjalnej informacji opracowanej przez komendę główną PSP.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto