Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa domu. Zainwestuj w ekologiczne rozwiązania i oszczędzaj – fotowoltaika, okna, ogrzewanie

Akcja specjalna
Planujesz budowę domu? Marzysz o ekologicznych i bezpiecznych czterech kątach? Przed Tobą wiele poważnych decyzji do podjęcia oraz kwestii do rozwiązania. Na jaki rodzaj ogrzewania się zdecydować: pellet, gaz, ekogroszek? Czy inwestycja w fotowoltaikę się opłaca? Dlaczego wysokiej jakości okna to podstawa energooszczędnego domu? W co powinieneś zainwestować, by Twój dom był bezpieczny? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, dobrze trafiłeś.

Dom z drewna czy murowany? Co się bardziej opłaca?
Na jaką technologie zdecydować się przed wybudowaniem wymarzonego domu? Wybrać tradycyjny, murowany dom z cegieł, które kojarzy się z trwałością czy może ekologiczny, bliższy naturze dom z drewna? Oczywiście odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wybór odpowiedniego materiału będzie zależał od bardzo wielu czynników oraz preferencji przyszłego właściciela.

Dlaczego warto postawić na dom z drewna?

  • To rozwiązanie przyjazne środowisku. Pozyskiwanie drewna nie przyczynia się do powstawania dużej ilości CO2 oraz innych szkodliwych substancji, w odróżnieniu od produkcji cegieł i cementu.
  • Czas realizacji projektu. Za inwestycją w dom drewniany z pewnością przemawia szybki czas budowy, który z reguły trwa około kilku miesięcy.
  • Koszt budowy. Drewniany dom wykonany technologią szkieletową może obniżyć koszty budowy. Jeśli natomiast zdecydujesz się na dom z balii, cena będzie porównywalna do domu murowanego.
  • Wytrzymałość domu z drewna. Przy odpowiedniej konserwacji dom drewniany jest w stanie służyć swoim mieszkańcom niemal tak długo, jak dom murowany.
  • Cyrkulacja powietrza. Domy wykonane z drewna posiadają zdolność do regulacji poziomu wilgotności.

Dlaczego warto postawić na dom murowany?

  • Solidność wykonana. Domy murowane wykonane są z trwałych materiałów, będzie więc bardziej odporny na uszkodzenia oraz upływający czas.
  • Dobrze tłumi hałas. W porównaniu z domem drewnianym, dom z cegieł z pewnością będzie lepiej wygłuszał dźwięk. W domach drewnianych w dużo większym stopniu niesie się hałas, wszystko z powodu cienkich stropów.
  • Lepiej akumulują ciepło. Domy drewniane dużo szybciej się wychładzają.
  • Powszechność. Domy murowane są bardzo popularne, dlatego dużo łatwiej kupić gotowy projekt oraz znaleźć jego wykonawcę.

Fotowoltaika. Ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie
Z roku na rok rośnie popularność fotowoltaiki. Nic dziwnego, za panelami słonecznymi przemawia wiele zalet, są przyjazne środowisku oraz pozwalają na uzyskanie niezależności energetycznej. Ponadto w obliczu nieustannie rosnących cen prądu, stanowią doskonałe rozwiązanie, które pozwala oszczędzić pieniądze. Nad instalacją fotowoltaiki często zastanawiamy się już w sezonie jesienno-zimowym, kiedy rachunki za prąd zaczynają rosnąć.

Fotowoltaika a ekologia
Panele fotowoltaiczne do produkcji energii elektrycznej wykorzystują promienie słoneczne. Wszystko za sprawą zjawiska fotowoltaicznego, które pozwala na uzyskanie prądu. Energia pochodząca ze słońca to najbardziej “niezależne” od warunków atmosferycznych odnawialne źródło energii, które sami możemy wykorzystać w swoich domach. Dlaczego panele słoneczne są ekologiczne? Ponieważ zjawisko fotowoltaiczne nie wymaga wytworzenia szkodliwych substancji ani nie powoduje emisji CO2.

Instalacja fotowoltaiczna w Twoim domu. Zostań prosumentem

Inwestując w instalację fotowoltaiczną stajemy się tzw. prosumentem. Kim jest prosument? To jednoczesny wytwórca oraz konsument produktu jakim w tym przypadku jest prąd. Panele słoneczne wytwarzają energię cały czas, a jej nadmiar odsyłany jest do zewnętrznej sieci. Może być wykorzystywana w późniejszym czasie, kiedy promieniowanie słoneczne jest mniejsze lub zostać odsprzedana.

Czy fotowoltaika się opłaca?
Tak. Niemniej należy liczyć się z dość wysokimi kosztami zakupu, waha się on od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od wielkości instalacji fotowoltaicznej. Obecnie na rynku istnieje jednak wiele programów oferujących dotacje na panele słoneczne, m.in..: “Mój Prąd”, “Czyste Powietrze” czy “Prosument 2”.

Ogrzewanie domu: jak wybrać najlepsze?

Czym najlepiej ogrzewać dom? Kolejne pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wybór sposobu ogrzewania jest niezwykle istotny, ponieważ wiąże się ze znacznymi kosztami. To decyzja na lata. Co wybrać, tradycyjne grzejniki, a może ogrzewanie podłogowe? Każdy z systemów posiada odmienną specyfikację.

Wybierając ogrzewanie, na pewno należy pamiętać o rodzaju paliwa. Na rynku znajdziemy wiele rozwiązań:

  • pompy ciepła,
  • instalacje elektryczne,
  • instalacje gazowe,
  • instalacje olejowe,
  • instalacje zasilane paliwem stałym (węglem, drewnem, koksem).

Jak ekologicznie ogrzać dom?
Czym jest ekologiczne ogrzewanie domu? To wszystkie rozwiązania, które pomagają zredukować emisję dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych substancji takich jak: benzopiren, tlenki siarki czy azotu. Na rynku znajdziemy następujące sposoby ekologicznego ogrzewania domu:

  • ogrzewanie pelletem,
  • ogrzewanie gazem ziemnym,
  • ogrzewanie ekogroszkiem,
  • ogrzewanie pompą ciepła,
  • ogrzewanie za pomocą kolektorów słonecznych.

Okna a ogrzewanie. Dlaczego mają znaczenie?
Co mają okna do ogrzewania? Jak inwestycja w okna w Twoim domu może wpływać na środowisko? Otóż szczelne okna to podstawa, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Jeżeli przepuszczają powietrze, zwiększy się tym samym potrzeba ogrzewania Twojego domu. A zwiększona potrzeba ogrzewania generuje emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Wniosek? Budując dom, zainwestuj w porządne okna!

Przy zakupie okna zwróć uwagę na to, czy są one energooszczędne. Szczególnie ważny jest Współczynnik Uw, współczynnik przenikania okien, który informuje, jak dużo ciepła przenika przez dane okno. Ponadto powinieneś zwrócić uwagę na elementy takie jak: profile okienne, ich izolacyjność oraz materiał, z którego są wykonane. Dodatkową informacją powinno być to, czy okna posiadają odpowiednie certyfikaty jakości.

Bezpieczny dom – czujnik czadu
Twój dom wyposażony jest w instalację gazową? Koniecznie wyposaż się w czujnik czadu. Tlenek węgla jest niezwykle niebezpieczny, jest bezzapachowy oraz bezbarwny. Według danych Państwowej Straży Pożarnej, w sezonie grzewczym 2018/2019 odnotowano 3842 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w tym 2024 poszkodowanych i 52 ofiary śmiertelne zatrucia czadem.

Jak wybrać czujnik czadu?

Czujnik czadu to proste urządzenie, które może uratować życie. Jak działa? Po wykryciu CO alarmuje o jego obecności bardzo wysokim dźwiękiem. Co powinien posiadać czujnik czadu?

  • Certyfikat – powinien posiadać normy EN50291-1:2010; EN50291-2:2010.
  • Odpowiednią głośność urządzenia – minimum 80dB.
  • Duży zasięg detekcji – urządzenie o dużym zasięgu dużo szybciej wykryje zagrożenie.
  • Możliwość wykonywania testów.
  • Wyświetlacz LCD.

Smart home – czym jest inteligentny dom?
Marzysz o nowoczesnym domu? W 2020 roku warto zainwestować w smart home. Czym jest inteligentny dom? To technologia pozwalająca na sterowanie domem, wszystko za sprawą automatyzacji i możliwości zdalnego zarządzania. Zarządzaj oświetleniem, żaluzjami czy bramą garażową nie ruszając się z kanapy. Smart home zapewnia duży komfort i wygodę.

Smart home, jakimi elementami mogę sterować zdalnie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Budowa domu. Zainwestuj w ekologiczne rozwiązania i oszczędzaj – fotowoltaika, okna, ogrzewanie - Wielkopolskie Nasze Miasto

Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto