Budżet gminy Śmigiel na 2021 rok. Ponad 5 milionów na inwestycje drogowe

Andrzej Rajewicz
Arch. NM
Na kilka dni przed świętami bożonarodzeniowymi rada miejska Śmigla przyjęła budżet na nadchodzący 2021 rok. Dochody gminy Śmigiel wyniosą ponad 84 miliony złotych, wydatki to 88 milionów złotych.

Tę najważniejszą w roku decyzję dla gminy, śmigielscy radni w czternastoosobowym składzie podjęli jednogłośnie.

- Cieszę się, że współpraca na linii burmistrz, jako organ wykonawczy, a radą miejską jako organem uchwałodawczym opiera się na obopólnym zrozumieniu. Bez współdziałania nie byłoby możliwe tak efektywne realizowanie podejmowanych przedsięwzięć na rzecz naszej gminy. Mam nadzieję, że i nadchodzący rok będzie równie udany w tym względzie pomimo trudnej rzeczywistości, która nas zastała w 2020 roku, a która zapewne da nam się we znaki i w nadchodzącym roku - mówi Małgorzata Adamczak burmistrz Śmigla.

W budżecie zaplanowano ponad 3-milionowy deficyt

Planowane w 2021 r. dochody, głównie podatki i subwencje to ponad 84,5 mln złotych, a szacowane wydatki to prawie 88 mln złotych. , z czego prawie 37% stanowić będą wydatki na oświatę, ponad 35% na opiekę społeczną, 3% na kulturę i prawie 2% na kulturę fizyczną.

W efekcie budżet zamknie się nieco ponad 3 milionowym deficytem, który w trakcie roku budżetowego zostanie obniżony m.in. poprzez wprowadzenie planowanej do otrzymania dotacji na realizację zadania „Przebudowa drogi gminnej nr 590026P Poladowo-Morownica”.

- Ze względu na panującą pandemię część wydatków została ograniczona, co niewątpliwie wpłynie na ostateczną wysokość wolnych środków, jednak pandemia miała też wpływ na budżet generując mniejsze dochody w zakresie udziału gminy w PIT i PCC - podsumowuje Ewa Mituła skarbnik Śmigla.

Sporo przeznaczono na remonty dróg w gminie

Na kolejny rok wśród wydatków majątkowych sporą kwotę, bo aż ponad 5 mln. zł zaplanowano z przeznaczeniem na drogi publiczne gminne, w tym. m.in. środki na przebudowę drogi Poladowo-Morownica, ul. Dworcowej w Starym Bojanowie, drogi gminnej w Starym Białczu, drogi w Karśnicach, ul. Południowej i Słowackiego w Śmiglu, czy budowę ścieżek rowerowych w gminie. Na rozbudowę oświetlenia ulic przewidziano w roku przyszłym 200 tys. zł.  W nowym roku zaplanowano także 100 000 zł na modernizację basenu w Śmiglu.

Mieszkańcy gminy w nowym roku nadal będą mogli korzystać z dofinansowania do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków, usuwania odpadów powstałych przy likwidacji azbestu, czy wymiany źródeł ciepła. Na ten cel przeznaczono w budżecie prawie 200 tys. złotych. Ponad 1 mln., zł zaplanowano także na dopłaty do wody i ścieków.

W całej gminie fundusz sołecki opiewa na kwotę ponad 870 tys. złotych. Wśród planowanych w gminie inwestycji są także i te w ramach budżetu obywatelskiego. W kwocie 160 tys. złotych zapisano cztery przedsięwzięcia: remont nawierzchni części chodnika na ul. Gen. Sikorskiego, zakup defibrylatorów AED dla 6 miejscowości szkolnych, realizację drugiego etapu utworzenia placu zabaw z elementami skateparku oraz utworzenia deptaku edukacyjno-rekreacyjnego w Śmiglu.

Planowane zadłużenie na koniec 2021 r. niezmiennie znajduje się na bezpiecznym poziomie i opiewa na kwotę około 22 mln zł. Jest ono związane z inwestycjami realizowanymi w latach ubiegłych, ale także z bieżącymi przedsięwzięciami.

- Mimo, że 2020 rok nie należał do najłatwiejszych, wspólnymi siłami z Radą Miejską, sołtysami i wsparciu funduszu sołeckiego, przewodniczącymi osiedli a także z Państwem – dzięki budżetowi obywatelskiemu, udało się zrealizować ważne dla mieszkańców gminy Śmigiel inwestycje. Nasza codzienność w 2020 roku się zmieniła. Nie było imprez kulturalnych, ucierpiały relacje społeczne i budowanie więzi lokalnej. W roku 2021 również czeka nas wiele wyzwań, ale jestem przekonana, że wspierając się wzajemnie, uda nam się zrobić dla naszej gminy wiele dobrego – poinformowała na swojej stronie FB burmistrz Małgorzata Adamczak.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie