Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czempiń. Odsłonięto tablicę pamięci Józefa Brzezińskiego [FOTO]

Andrzej Rajewicz
W Szkole Podstawowej w Czempiniu odsłonięto tablicę nauczyciela zamordowanego przez hitlerowców

W budynku Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Czempiniu przy ul. Kolejowej, odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej postać nauczyciela, społecznika Zbigniewa Brzezińskiego, który podczas II wojny światowej został zamordowany przez hitlerowców w obozie koncentracyjnym Mauthausen. W uroczystości wzięli udział m.in. Burmistrz Gminy Czempiń Konrad Malicki, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Czempiniu Małgorzata Biskup, społecznik i fundator tablicy Zbigniew Lewandowicz, nauczyciele oraz młodzież.

- Józef Brzeziński urodził się 18 marca 1904 r. w Łęce Wielkiej w powiecie gostyńskim. Był synem Ignacego oraz Teofili z domu Rozmarynowskiej. W 1924 r. ukończył męskie seminarium nauczycielskie w Lesznie. Swoją przygodę z zawodem nauczyciela rozpoczął w tym samym roku w Szkole Podstawowej w Czempiniu. W okresie pracy zawodowej ukończył szereg kursów dokształcających. W 1938 r. podjął na studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Poznańskiego- przedstawiał biogram Zbigniewa Brzezińskiego, uczeń klasy 8 c Jan Sobczyk.

Społecznik zginął w obozie Mauthausen

Józef Brzeziński aktywnie włączał się także w działalność społeczną. Był członkiem m.in. Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Polskiego Związku Zachodniego. W 1931 r. został okręgowym komisarzem spisowym w powiecie kościańskim, przy przeprowadzeniu drugiego powszechnego spisu ludności Rzeczpospolitej. Otrzymał za to odznakę „Za ofiarną pracę”. Innym odznaczeniem, którym został wyróżniony w 1938 r. był „Brązowy medal za długoletnią służbę”. Tragicznym wydarzeniem dla Józefa Brzezińskiego i jego żony Jolanty był wybuch II wojny światowej. Oboje zostali aresztowani przez Gestapo na początku 1940 r. Jolanta Brzezińska została wywieziona do obozu w Ravenbruck, natomiast Józef Brzeziński trafił do obozów w Dachau, a następnie Mauthausen, gdzie został zamordowany w dniu 24 stycznia 1941 r.

Burmistrz Konrad Malicki podkreślił, że śmierć czempińskiego nauczyciela z rąk oprawców hitlerowskich, nie może zostać zapomniana. Włodarz gminy podziękował Zbigniewowi Lewandowiczowi za ufundowanie tablicy oraz zainicjowanie działań w tej sprawie. Dodał także, że uroczystość nie doszłaby do skutku bez dyrekcji szkoły: nieżyjącego już dyrektora Alberta Łukaszewicza i obecnej dyrektor Małgorzaty Biskup.

Bardzo emocjonalnie wspominał zamordowanego przez Niemców nauczyciela Zbigniew Lewandowicz, który odczytał także list przesłany na tę uroczystość przez Marcina Brzezińskiego- syna Józefa Brzezińskiego, który z powodów zdrowotnych nie mógł przybyć do Czempinia. Aktu odsłonięcia dokonali Burmistrz Gminy Czempiń Konrad Malicki oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej im Bohaterów Westerplatte w Czempiniu Małgorzata Biskup.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czempiń. Odsłonięto tablicę pamięci Józefa Brzezińskiego [FOTO] - Kościan Nasze Miasto

Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto