CZEMPIŃ. Podatki od nieruchomości w 2022 roku będą wyższe. Burmistrz Malicki: - Wzrost kosztów utrzymania samorządu jest gigantyczny

Anna Szklarska-Meller
Anna Szklarska-Meller
CZEMPIŃ. Podatki od nieruchomości w 2022 roku będą wyższe. Burmistrz Malicki: - Wzrost kosztów utrzymania samorządu jest gigantyczny
CZEMPIŃ. Podatki od nieruchomości w 2022 roku będą wyższe. Burmistrz Malicki: - Wzrost kosztów utrzymania samorządu jest gigantyczny arch. NM
Udostępnij:
Czempiń to kolejny samorząd w powiecie kościańskim, który zdecydował się na podniesienie od 2022 roku podatków od nieruchomości. Jak przekonuje burmistrz Konrad Malicki to konieczność ze względu na galopujące wzrosty cen i kosztów utrzymania samorządu, a także mniejsze wpływy do gminnej kasy z podatku PIT. Ile zatem wyniosą podatki od nieruchomości w gminie Czempiń w 2022 roku?

Podatki od nieruchomości w gminie Czempiń w 2022 roku będą wyższe

Samorządowcy Czempinia przegłosowali podczas ostatniej sesji rady miejskiej podwyżkę podatków od nieruchomości na 2022 rok. Taka decyzja nie powinna stanowić wielkiej niespodzianki, bo nie jest to pierwsza gmina w powiecie kościańskim, która zdecydowała się na taki krok. Uzasadnienie decyzji także wydaje się oczywiste, to wzrost kosztów utrzymania samorządu.

- Decyzja w sprawie podatków od nieruchomości jest jedną z trudniejszych dla samorządu, bo obciąża budżety mieszkańców i przedsiębiorców - podkreślał podczas sesji Konrad Malicki, burmistrz Czempinia. - W ubiegłym roku z uwagi na pandemię nie podnosiliśmy podatków. Daliśmy radę mimo wzrostu inflacji i związanych z tym wyższych kosztów inwestycji, ale w tym roku nie mamy wyjścia - przekonywał.

Podatki od nieruchomości w gminie Czempiń wzrosną, bo rosną koszty utrzymania samorządu

Konrad Malicki zaznaczył, że taka skala inflacji, z jaką mamy do czynienia obecnie nie była notowana od wielu lat. Do tego dochodzi wzrost płacy minimalnej, a co za tym idzie oczekiwania finansowe pracowników urzędu i podległych mu jednostek. Nie bez znaczenia są rosnące ceny paliw i energii elektrycznej, gazu oraz usług. Już dziś wiadomo, że w przyszłym roku tylko za energię elektryczną gmina Czempiń zapłaci nawet o 100% więcej.

- To wszystko powoduje coraz większe obciążenia naszego budżetu, a chcemy przecież rozwijać poziom usług dla mieszkańców. Przed nami także kolejne, ogromne inwestycje - dodał burmistrz Czempinia. - Tak zwany Polski Ład także nie pozostanie bez wpływu na nasze dochody. Szacujemy, że z podatku PIT wpłynie do budżetu gminy o 800 tysięcy złotych mniej, a rekompensata z tego tytułu nie wystarczy na pokrycie rosnących kosztów utrzymania.

Nowe stawki podatku od nieruchomości w gminie Czempiń

Podniesienie podatków od nieruchomości w gminie Czempiń zwiększy dochód samorządu o 3,7%. To mniej niż poziom inflacji, ale jak mówią czempińscy samorządowcy, kwoty zostały skalkulowane tak, by były do udźwignięcia dla mieszkańców gminy oraz przedsiębiorców. Ile zatem w 2022 roku wyniosą najważniejsze stawki podatku od nieruchomości w Czempiniu?

  • Podatek od gruntów przeznaczonych pod działalność gospodarczą wyniesie w 2022 roku 0,95 zł za metr kwadratowy.
  • Podatek od pozostałych gruntów wyniesie w 2022 roku 0,49 złotych za metr kwadratowy.
  • Podatek od gruntów objętych planem rewitalizacji w 2022 roku wyniesie 3,40 złotych za metr kwadratowy.
  • Podatek od budynków mieszkalnych w 2022 roku wyniesie 0,80 złotych za metr kwadratowy.
  • Podatek od budynków przeznaczonych pod działalność gospodarczą wyniesie 21,9 złotych za metr kwadratowy.

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie