Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

CZEMPIŃ. Zmienią się granice miasta. Do Czempinia od stycznia 2022 roku należeć będą fragmenty Borowa, Piotrkowic i Piechanina [ZDJĘCIA]

Anna Szklarska-Meller
Anna Szklarska-Meller
CZEMPIŃ. Zmienią się granice miasta. Do Czempinia od stycznia 2022 roku należeć będą fragmenty Borowa, Piotrkowic i Piechanina
CZEMPIŃ. Zmienią się granice miasta. Do Czempinia od stycznia 2022 roku należeć będą fragmenty Borowa, Piotrkowic i Piechanina UMiG w Czempiniu
Czempiń zmieni swoje granice. To pokłosie, najpierw decyzji Konrada Malickiego, burmistrza Czempinia, potem konsultacji społecznych i wreszcie decyzji rządu. Fragmenty trzech wsi - Borowa, Piotrkowic i Piechanina - leżących w pobliżu miasta staną się od stycznia 2022 roku częścią Czempinia.

Burmistrz Czempinia zmienił granice miasta, ludzie nic nie wiedzieli, bo na konsultacje nie było czasu

Zamieszanie ze zmianą granic Czempinia zaczęło się jeszcze w 2019 roku. Burmistrz Konrad Malicki podjął decyzję w sprawie włączenia części ulicy Spółdzielców i Przedszkolnej w granice wsi Piotrkowice. Mieszkańcy, przekonani dotąd, że mieszkają w Czempiniu, 1 stycznia 2020 roku dowiedzieli się, że tak nie jest. Nie trudno wyobrazić sobie ich reakcję. Byli mocno zdziwieni i - delikatnie mówiąc - zdenerwowani.

Jak zmiany, przeprowadzone bez konsultacji społecznych, tłumaczył wówczas Konrad Malicki? - Zleciłem sporządzenie raportu i okazało się, że to skutek błędów sprzed lat. Według opinii naszej kancelarii prawnej jako burmistrz musiałem podjąć taką decyzję administracyjną. Inaczej mógłbym zostać oskarżony o niedopełnienie obowiązków. Konsultacji w tej sprawie nie prowadziliśmy, bo odpowiednią decyzję musiałem podjąć przed końcem roku. Liczył się czas - wyjaśniał na naszym portalu burmistrz Czempinia.

Szybko okazało się, że problem dotyczy nie tylko ulicy Spółdzielców i Przedszkolnej, które od lat powinny należeć do Piotrkowic. Taka sama sytuacja dotyczyła ul. Tarnowskiej, gdzie część posesji była fragmentem Piechanina i ul. Kasztanowej, będącej terenem Borowa. Odkręcanie błędów, ciągnących się od lat 60-tych ubiegłego wieku zajęło ponad półtora roku.

Prawie 300 osób formalnie wróci do Czempinia

Po protestach mieszkańców Konrad Malicki zorganizował spotkanie, a potem konsultacje społeczne. Ich wynik nie był raczej zaskakujący. Wszyscy zainteresowani chcieli wrócić administracyjnie do Czempinia. Ich życzenie spełni się 1 stycznia 2022 roku. Wtedy to oficjalnie i formalnie miasto powiększy się o ponad 27 hektarów. Zyska także nowych mieszkańców. 217 osób z Borowa, 363 osoby z Piotrkowic oraz 19 z Piechanina stanie się czempiniakami.

Przeprowadzenie zmian granic miasta nie było jednak łatwą operacją. - W marcu 2021 roku, po kilkunastu miesiącach prac przygotowawczych, gmina Czempiń za pośrednictwem Wojewody Wielkopolskiego wystąpiła z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zmianę granic administracyjnych Czempinia. Wniosek liczył ponad 700 stron i miał 15 załączników - wyjaśniają urzędnicy magistratu na stronie internetowej Urzędu Miasta w Czempiniu.

Decyzja rządu zapadła 30 lipca, ale wejdzie w życie z początkiem przyszłego roku. Od tego momentu piłeczka znajdzie się po stronie burmistrza i czempińskich radnych. Uporządkowania wymagać będzie przebieg i nazewnictwo ulic oraz numeracja domów. Jak zapewniają urzędnicy, większość mieszkańców, którzy od stycznia formalnie staną się czempiniakami, nie będzie musiała podejmować w związku z tym żadnych działań.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto