Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dotacje na wymianę źródeł ciepła w gminie Kościan

Andrzej Rajewicz
Arch. NM
Od bieżącego roku mieszkańcy gminy mogą ubiegać się o dotację na wymianę pieców węglowych. Rada Gminy Kościan Uchwałą Nr XX/226/20 z dnia 28 października 2020 roku przyjęła „Regulamin udzielania dotacji celowych na trwałą likwidację ogrzewania węglowego i zastąpienie go proekologicznymi systemami grzewczymi”.

Regulamin określa zasady udzielania dotacji z budżetu Gminy Kościan na realizację przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska obejmujących trwałą likwidację systemów ogrzewania opartych na paliwie węglowym i ich zamianę na ogrzewanie proekologiczne tj. np. kotły gazowe, olejowe, elektryczne, pompy ciepła, inne paliwa stałe.
Warunkiem niezbędnym do uzyskania dotacji jest trwała likwidacja w budynku wszystkich dotychczasowych pieców lub kotłów węglowych. Do uzyskania dofinansowania nie jest konieczna likwidacja pieców objętych opieką konserwatora zabytków oraz posiadających wysokie walory estetyczne pod warunkiem, że piece te nie będą połączone z przewodem kominowym.

- Dotacja może stanowić 80% poniesionych kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 5.000 zł na jeden budynek. Wnioski o przyznanie dotacji będą przyjmowane na stosownych formularzach w terminie od 1 lutego do 31 sierpnia danego roku budżetowego. Podpisane wnioski należy dostarczyć osobiście, pocztą tradycyjną lub przez skrzynkę podawczą ePUAP. W roku 2021 wstępnie na ten cel zabezpieczono w budżecie Gminy Kościan kwotę 100.000 zł – informuje UG Kościan.
Dotacja udzielana jest wyłącznie na dofinansowanie niezbędnych kosztów realizacji p przedsięwzięcia takiego jak: koszt demontażu palenisk węglowych, koszt zakupu i montażu nowego źródła ciepła, koszt zakupu i montażu armatury niezbędnej do wykonania nowego systemu ogrzewania, w szczególności: rury, zawory, pompy, izolacje rurociągów, grzejniki, system odprowadzania spalin, itp.

Wójt może odmówić udzielenia dotacji w przypadku: niespełnienia przez Wnioskodawcę warunków określonych w Regulaminie, wyczerpania środków zarezerwowanych w budżecie Gminy na dofinansowanie przedsięwzięć, wskazania we wniosku terminu realizacji zadania niegwarantującego wykonania przedsięwzięcia w danym roku budżetowym.

Po zrealizowaniu przedsięwzięcia w terminie określonym w umowie Beneficjent składa wniosek do rozliczenia, do którego należy dołączyć: kserokopię faktur VAT lub rachunków potwierdzających poniesione koszty inwestycji (oryginał do wglądu), w tym kopię imiennego dowodu zakupu proekologicznego urządzenia grzewczego, dokument potwierdzający montaż nowego urządzenia grzewczego wystawiony przez uprawnionego przedsiębiorcę, dokument informujący o rodzaju, sprawności i mocy (w kW) zainstalowanego źródła, dane techniczne nowego źródła ciepła lub dokumentację techniczną, inne dokumenty takie jak: opinia kominiarska wykonana po zamontowaniu nowego źródła ciepła, protokół z odbioru instalacji gazowej i przeprowadzonej próby szczelności jeśli została wykonana, dokument potwierdzający uruchomienie nowego źródła ogrzewania wystawiony przez uprawnionego serwisanta.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto