Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Co powinniśmy o nim wiedzieć? [ZDJĘCIA+FILM]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej Łukasz Cichy
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Co powinniśmy o nim wiedzieć? Poza flagą i barwami narodowymi, do symboli należą także godło i hymn.
od 16 lat

Dzień Flagi

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony 20 lutego 2004 r. Dzień był nieprzypadkowy. Tego bowiem dnia, w 1945 r. żołnierze z 1 Armii Wojska Polskiego umieścili biało-czerwone flagi na Kolumnie Zwycięstwa (Siegessäule) oraz na Reichstagu (parlamencie III Rzeszy). W okresie PRL-u tego właśnie dnia ściągano flagi po Święcie Pracy 1 maja, aby nie były eksponowane w Święto Konstytucji 3 maja, które to było zniesione przez władze komunistyczne.

Barwy narodowe

Zgodnie z ustawą z 31 stycznia 1980 r. symbolami narodowymi są godło, barwy oraz hymn. Barwy narodowe, czyli te, które używamy na fladze pojawiły się już w XVIII w. Kolory i kształt flagi ustanowiono 1 sierpnia 1919 r.

Godło z ponad 1000-letnią historią

Ciężko uznać, jaka jest geneza godła Polski, ponieważ niektórzy uważają, iż historia tego symbolu ma ponad 1000 lat! Specjaliści uznają, że orzeł, jako znak godła stał się herbem zjednoczonego Królestwa Polskiego po koronacji Przemysła II, która odbyła się 26 czerwca 1295 r. Obecne godło pochodzi z 1927 r., a czego w okresie Polski Ludowej orzeł nie posiadał korony, co zmieniło się od 1990 r.

Hymn Państwowy

Kolejnym symbolem narodowym jest Hymn rzeczypospolitej Polskiej, czyli Mazurek Dąbrowskiego, który powstał w 1797 r., a oficjalnie przez państwo polskie został przejęty 26 lutego 1927 r. O ile znamy autora tekstu, o tyle autor muzyki pozostaje nieznany, dlatego często określa się ją "melodią ludową". Warto też dodać, że od ok. XV wieku rolę hymnu państwowego, zarówno Królestwa Polskiego, jak i Wielkiego Księstwa Litewskiego była Bogurodzica śpiewana jako pieśń patriotyczna i kościelna.

Inne symbole

Innymi symbolami, niekoniecznie materialnymi są tradycje ludowe, stroje ludowe, mundury, a także legendy. To wszystko od szczegółu do ogółu tworzy polskie symbole narodowe, nawet jeśli nie są formalne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Co powinniśmy o nim wiedzieć? [ZDJĘCIA+FILM] - Krotoszyn Nasze Miasto

Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto