Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fachowe doradztwo w biznesie od 15 lat

Łukasz Kaczmarek
Dla Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości w Kościanie 2017 rok jest rokiem szczególnym, ponieważ obchodzi jubileusz 15-lecia istnienia. Opowiada o nim dyrektor, Bolesław Ratajczak.

Celem stowarzyszenia jest tworzenie warunków rozwoju przedsiębiorczości, rozwój społeczno-gospodarczy, ograniczanie bezrobocia, prowadzenie działalności oświatowej oraz wspieranie inicjatyw społecznych. W skład stowarzyszenia wchodzą cztery samorządy gminne, jeden samorząd powiatowy, Powiatowy Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości oraz Stowarzyszenie Kupców Ziemi Kościańskiej. W ośrodku, który mieści się przy ul. Dworcowej 1 w Kościanie działają trzy osoby.

- Udzielamy pomocy przyszłym przedsiębiorcom z powiatu kościańskiego. Skupiamy się na wskazaniu ścieżki, podpowiadamy co robić, nakierowujemy, aby pomysł był trafiony, a sam pomysłodawca należycie przygotowany - mówi i dodaje, że decyzja musi być przemyślana i lepiej spotkać się kilka razy więcej i przedyskutować temat, by rozwiać wszelkie wątpliwości. Najczęściej są to bezrobotni zarejestrowani w Powiatowym Urzędzie Pracy, którzy zamierzają rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Nie brakuje również takich osób, które mają pracę i są związani umową, ale po zdobyciu doświadczenia chcą dodatkowo rozkręcić własny biznes w celu zwiększenia swoich dochodów.

Jeżeli chodzi o osoby niepracujące, zarejestrowane w PUP jako bezrobotne, mogą one ubiegać się o dotację. Wynosi ona do 18 tys zł. Zgłaszają zapotrzebowanie, a stowarzyszenie jako odpowiedzialny za daną jednostkę podmiot ma za zadanie przeprowadzić cykl szkoleń przygotowujących do prowadzenia własnego biznesu. - Po ukończeniu szkolenia, taka osoba otrzymuje zaświadczenie. Może już przedstawić swój biznesplan przed komisją i złożyć wniosek o dotację w PUP - informuje dyrektor ośrodka. Taka dotacja może posłużyć do zakupu sprzętu, czy też przystosowania adaptacyjnego budynku lub pomieszczenia. - Mile widziany jest wkład własny. Posiadanie maszyn, narzędzi, nieruchomości albo pieniędzy znacznie ułatwia otrzymanie dotacji - dodaje B.Ratajczak. W 2017 roku z takiej pomocy skorzystało 80 osób z powiatu kościańskiego.

Innym zakresem pomocy są różne programy. Jednym z nich jest Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny. W ramach niego można starać się o dofinansowanie do realizacji inwestycji. Jest to około 50-60% kosztów kwalifikowanych, jakie chcemy wydać na przyszłą firmę. - Jest to o wiele trudniejsza droga, ponieważ czeka się na nabór - tłumaczy Ratajczak.

Więcej przeczytacie w "Faktach Kościańskich".

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto