18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Festyn historyczny w Racocie, inscenizacja bitwy o Tczew

Anna Szklarska-Meller
Festyn historyczny w Racocie
Festyn historyczny w Racocie A. Szklarska-Meller
Festyn historyczny w Racocie rozpoczęła inscenizacja bitwy o Tczew. Na hipodromie stadniny koni powstała drewniana makieta wsi, z chatami, przydrożnym krzyżem i kościołem. W inscenizacji udział wzięło kilka grup rekonstrukcyjnych.

Festyn historyczny w Racocie został zorganizowany na hipodromie stadniny koni. Jedną z największych atrakcji imprezy była inscenizacja bitwy o Tczew z 1807 roku. Brał w niej udział Dezydery Chłapowski. Dla 19-letniego żołnierza był to pierwszy bój. Na hipodromie stworzono drewnianą wieś z chałupami, kościołem i przydrożnym krzyżem.

W inscenizacji podczas festynu historycznego w Racocie udział wzięło około 100 rekonstruktorów. Najpierw wieś zajęli Prusacy, którzy zaczęli napastować kobiety i kraść żywność. Nagle pojawiły się wojska polskie i rozpoczęła się bitwa. Podczas inscenizacji nie brakowało wystrzałów z pistoletów i huku dział armatnich. Po jednym z wystrzałów w powietrze wyleciała chłopska chata. Pod koniec bitwy pojawili się także jeźdźcy na koniach.

Zobacz też: Zabawa z "Panem Tadeuszem" [ zdjęcia]

Festyn historyczny w Racocie to jednak nie tylko inscenizacja bitwy. Po wyczerpującej walce można było się wzmocnić zupą gulaszową. W wielkim kotle ugotował ją teatr kulinarny Krzysztofa Górskiego. Podczas festynu historycznego w Racocie były także pokazy konne w wykonaniu "Apolinarski Group", możliwość obejrzenia obozu wojskowego z czasów napoleońskich oraz wystawa pojazdów wojskowych.

Festyn historyczny w Racocie nosił tytuł "Dezydery Chłapowski - żołnierz, rolnik, patriota". Został przygotowany przez kościańskie starostwo. Kontynuacją festynu historycznego jest wystawa poświęcona Dezyderemu Chłapowskiemu w pałacu w Turwi. Można ją zwiedzać dziś w godz. 13.00 - 16.00.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto