Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Flagi Solidarności powiewają na budynkach użyteczności publicznej w gminie Czempiń

Andrzej Rajewicz
UMIG Czempiń
Mieszkańcy Gminy Czempiń z pewnością już zauważyli, że na budynkach użyteczności publicznej powiewają białe flagi z napisem „Solidarność”. To dla uczczenia przypadającej w poniedziałek, 31 sierpnia Rocznicy narodzin Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

- Ten wyjątkowy dzień, 31 sierpnia to szczególna karta w historii naszego Narodu. W 1980 roku serca Polaków wypełniła nadzieja, że Polska stanie się suwerennym i wolnym krajem. Dzięki zaangażowaniu wielu naszych rodaków możemy dziś celebrować to święto państwowe ustanowione przez Sejm RP w dniu 27 lipca 2005 roku jako Dzień Solidarności i Wolności. Święto upamiętniające historyczny zryw, który zapoczątkował upadek komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Powstanie „Solidarności” było jednym z najważniejszych wydarzeń końca XX w. na świecie. W sierpniu 1980 roku na skraju komunistycznego imperium sowieckiego narodził się wielki, pokojowy ruch, do którego przystąpił niemal co trzeci Polak! „Solidarność” to 10 milionów formalnych członków – był to największy związek zawodowy na świecie – czytamy w specjalnym komunikacie przygotowanym przez UMIG Czempiń z okazji rocznicy powstania NSZZ Solidarność.

„Solidarność” była owocem marzeń, cierpień i działań Polaków od Żołnierzy Wyklętych, przez konspirację młodzieżową 1949-56, po uczestników „polskich miesięcy”: Czerwiec ’56, Millenium ’66, Marzec ’68, Grudzień ’70, Czerwiec ’76. Nieocenione znaczenie przy powstaniu „Solidarności” z jej pokojowym charakterem miała również działalność Kościoła pod przywództwem prymasa Stefana Wyszyńskiego, co zaowocowało także pontyfikatem Jana Pawła II i jego pierwszą pielgrzymką do Polski w 1979 roku Polska „Solidarność” była w 1980 roku iskrą, która dała początek upadkowi sowieckiego imperium oraz uzależnionych komunistycznych państw na czterech kontynentach. Przebudowie uległ świat ukształtowany przez „zimną wojnę” po 1945 roku. Efektem było wyzwolenie się wielu państw spod zależności i okupacji Związku Sowieckiego od Litwy, Łotwy i Estonii po Gruzję. Dzięki przełomowi zapoczątkowanemu przez „Solidarność” stało się także możliwe zjednoczenie Niemiec. Polska „Solidarność” to triumf pokojowej siły ducha nad materialistycznym komunistycznym imperium zła.

- Przywołując rocznicę robotniczego zrywu, który w konsekwencji przyniósł Polsce niepodległość przypominamy, że była i jest jedna „Solidarność”. Powstały 40. lat temu związek nieprzerwanie funkcjonuje realizując to, o co wtedy walczyli polscy pracownicy. Jest depozytariuszem i kontynuatorem sierpniowego dziedzictwa, z którego dzisiaj szczególnie ważne jest przesłanie dialogu i porozumiewania się, jako drogi do rozwiązywania trudnych spraw. W 40. rocznicę powstania Związku składamy wyrazy szacunku i wdzięczności wszystkim, którzy niesieni wezwaniem Św. Jana Pawła II latem 1980 roku podjęli wspólny wysiłek w walce o godność i podmiotowość ludzi pracy – czytamy w komunikacie opublikowanym przez UMIG Czempiń.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto