Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści i 8-klasiści mogą odetchnąć. Jak poszedł egzamin w naszym regionie?

Anna Machowska, MAL
Znane są wyniki egzaminów, do pisania których zasiedli w kwietniu. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu, obejmująca swoim zasięgiem województwa: wielkopolskie, lubuskie i zachodniopomorskie podała rezultaty w rozbiciu na poszczególne powiaty.

Do egzaminu ósmoklasisty w województwie wielkopolskim przystąpiło 35909 uczniów VIII klasy szkoły podstawowej.

W kwietniu uczniowie ostatnich klas gimnazjum pisali egzaminy. Ze względu na reformę edukacji były to ostatnie test gimnazjalne w historii. 14 czerwca 2019 roku wyniki egzaminu gimnazjalnego zostały udostępnione uczniom Egzamin gimnazjalny składał się z trzech części. W ramach odsłony humanistycznej gimnazjaliści rozwiązywali zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie, a także języka polskiego (w dwóch odrębnych arkuszach).

Później przyszedł czas na część matematyczno-przyrodniczą (zadania z: biologii, chemii, fizyki i geografii oraz z matematyki - również w dwóch arkuszach). Na końcu trzeba było zmierzyć się z zadaniami z wybranego języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym albo na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

- Wyniki tegorocznego egzaminu pokazują, że uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniem z języka polskiego, które sprawdzało umiejętność analizy i interpretacji tekstów kultury. Z matematyki uczniowie wykazali się umiejętnością odczytywania i interpretowania informacji przedstawionych za pomocą wykresu funkcji - napisano m.in. w komunikacie OKE w Poznaniu dotyczącym wyników egzaminu w województwie wielkopolskim. OKE zwraca uwagę również na te sfery, z którymi młodzież poradziła sobie słabiej: - W części humanistycznej z języka polskiego trudność sprawiło uczniom między innymi zadanie sprawdzające funkcjonalne wykorzystanie wiadomości z zakresu świadomości językowej.

Z matematyki najtrudniejsze okazało się zadanie „na dowodzenie”, którego rozwiązanie wymagało znajomości własności stycznej do okręgu, cech przystawania trójkątów, a także samodzielnej analizy problemu i przedstawienia argumentacji matematycznej.

Analizy przedstawiono również w odniesieniu do egzaminów ósmoklasistów, z którym młodzież zmagała się po raz pierwszy. W tym roku bowiem pierwsza grupa młodych ludzi opuszcza mury ośmioletnich szkół podstawowych.

Ósmoklasiści przystępowali do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. W podsumowujących analizach Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu podkreśliła, że uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniem z języka polskiego, które sprawdzało umiejętność odbioru tekstu kultury i wykorzystania zawartych w nim informacji.

Z kolei z matematyki uczniowie wykazali się sprawnością rachunkową - umiejętnością wykonywania prostych obliczeń oraz ich wykorzystania w sytuacjach praktycznych.

Zwrócono uwagę również na trudności. Z języka polskiego uczniom sprawiło je m.in. zadanie sprawdzające umiejętności wyszukiwania potrzebnych informacji w tekście nieliterackim oraz wnioskowania.

- Z matematyki najtrudniejsze okazało się zadanie otwarte, w którym zdający musieli opracować strategię rozwiązania przedstawionego w nim problemu z wykorzystaniem odczytanej z rysunku zależności między długościami odpowiednich odcinków - podaje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu.

Po szczegółowe dane dotyczące wyników w poszczególnych gminach odsyłamy na stronę oke.poznan.pl. Kilka wybranych prezentujemy w ramce poniżej. Na początku lipca wyniki egzaminów poznają maturzyści.

Uczniowie, którzy z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie napisali egzaminu, mogli podejść do niego w terminie dodatkowym. Ten odbył się na początku czerwca, dokładnie w dniach 3-5 czerwca.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty w naszym powiecie:
język polski-62.63%
Matematyka-43%
Język angielski-51,91 %
Język niemiecki-38,27%.

Egzamin gimnazjalny:
Historia, WOS- 56,99%
Język polski - 60,56%
Przedmioty przyrodnicze-48,71%
Matematyka-41,73%
Język angielski - podstawowy 60,36%
Język niemiecki-podstawowy-55,29%

Środa z burzami tylko na Pomorzu. Na Dolnym Śląsku termometry pokażą 36 st. C

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto