Gmina Czempiń pozyskała prawie 10 milionów złotych

Andrzej Rajewicz
W wielu sołectwach będą nowe ścieżki rowerowe
W wielu sołectwach będą nowe ścieżki rowerowe Arch. NM
Gmina Czempiń pozyskała prawie 10 milionów złotych. Fundusze będą przeznaczone na m.in nowe ścieżki rowerowe i inna infrastrukturę na wsiach.

Gmina Czempiń w naborze wniosków w ramach  Poddziałania 3.3.1 Inwestycje w obszarze transportu miejskiego Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, we wrześniu 2020 r. złożyła wniosek o dofinansowanie projektu „Budowa infrastruktury służącej rozwojowi mobilności miejskiej na terenie Gminy Czempiń wraz z działaniami informacyjno-promocyjnymi”.

Gmina będzie realizowała kolejny duży projekt

5 marca 2021 roku Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego opublikował listę rankingową wniosków o dofinansowanie po ocenie merytorycznej. Wniosek uzyskując blisko 100% możliwych do zdobycia punktów uplasował się na pierwszym miejscu listy rankingowej, co gwarantuje uzyskanie dofinansowania. Łączna wartość projektu to ponad 11 300 000,00 zł, a wartość dofinansowania to ponad 9 500 000,00 zł. co pokryje blisko 85% kosztów inwestycji.

- Zaplanowane w ramach projektu zadania realizowane będą w zdecydowanej większości na obszarze wiejskim Gminy Czempiń i są też komplementarne do realizowanych wcześniej na terenie gminy inwestycji w zakresie dróg i ścieżek rowerowych i pieszo-rowerowych. Realizacja projektu jest istotna także z uwagi na fakt, iż Gmina Czempiń jest na etapie współtworzenia m.in. z gminami powiatu poznańskiego i powiatem poznańskim Związku powiatowo-gminnego „Wielkopolski Transport Regionalny”, którego celem jest zaspokajanie potrzeb mieszkańców gmin i powiatów uczestniczących w nim w zakresie publicznego transportu zbiorowego w powiatowo-gminnych przewozach pasażerskich oraz skorelowanych usług publicznych. Niniejszy projekt tj. „Budowa infrastruktury służącej rozwojowi mobilności miejskiej na terenie Gminy Czempiń wraz z działaniami informacyjno-promocyjnymi” jest też komplementarny względem współpracy Gminy Czempiń z Województwem Wielkopolskim w zakresie wsparcia Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, której funkcjonowanie finansowo gmina wspiera od początku 2021 r., dzięki czemu zwiększyła się częstotliwość i liczba kursujących pociągów. Gmina Czempiń na etapie opracowania wniosku zainicjowała i zaproponowała partnerstwo Powiatowi Kościańskiemu i ujęcie we wniosku gminy, budowy dróg rowerowych w ul. Kolejowej w Czempiniu oraz przy drodze Piotrkowice-Jarogniewice. Dzięki temu partnerstwu również te inwestycje zostaną zrealizowane - mówi Andrzej Socha, zastępca burmistrza Czempinia.

Najważniejsze zadania całego projektu to: budowa ciągu pieszo-rowerowego w Czempiniu od ul. Kościelnej do ul. Gruszkowej wraz z oświetleniem, monitoringiem wizyjnym, zielenią i małą architekturą, budowa ciągu pieszo-rowerowego na odcinku od ul. Wybickiego do ul. Borówko Stare, budowa ciągu pieszego z dopuszczeniem ruchu rowerowego oraz ścieżki rowerowej od skrzyżowania z ul. Spółdzielców w Czempiniu do wsi Jasień, budowa oświetlenia energooszczędnego ciągu pieszo-rowerowego w Piechaninie (od skrzyżowania ul. Tarnowskiej z DW 310 do przystanku autobusowego w Piechaninie), budowa oświetlenia energooszczędnego ciągu pieszego z dopuszczeniem ruchu rowerowego na odcinku od ul. Spółdzielców w Czempiniu do ul. Wodnej w Piotrkowicach, 6) Budowa monitoringu wizyjnego wzdłuż ścieżki pieszo-rowerowej w Czempiniu, na odcinku od ul. Kolejowej do ul. Kościelnej, budową chodnika z dopuszczeniem ruchu rowerowego wraz z oświetleniem na ul. Tarnowskiej w Piechaninie (uzupełnienie brakującego odcinka), budowa ścieżki rowerowej z dopuszczeniem ruchu pieszych Piotrkowice-Jarogniewice, budową drogi rowerowej na ul. Kolejowej w Czempiniu (strona prawa od dworca kolejowego do przejazdu kolejowego linii kolejowej biegnącej w kierunku Śremu) wraz z sygnalizacją świetlną na przejściu dla pieszych i przejeździe dla rowerów przy dworcu kolejowym, budową wiaty rowerowej przy parkingu C ul. Krańcowa w Czempiniu, budową wiaty odpoczynkowej dla podróżnych w Jarogniewicach. Dodatkowym elementem będzie też wyposażenie przystanków w Słoninie, Jarogniewicach, Piotrkowicach, Piechaninie oraz na ul. Kuczmerowicza w Czempiniu

Zaplanowane zakończenie inwestycji to koniec 2022 roku - mówi Andrzej Socha

- Gmina oczekiwać będzie na uchwalę potwierdzającą wybór wniosku oraz podpisanie umowy o dofinansowanie. Realizacja projektu powinna rozpocząć się w II kwartale 2021 r., a zakończenie realizacji całego przedsięwzięcia zaplanowane jest na koniec 2022 roku. Cieszy kolejny tak duży sukces przynoszący wielomilionową dotację na realizację ważnych zadań służących mieszkańcom. Projekt Gminy Czempiń jest największym, jaki znajduje się na liście rankingowej, gdyż jego wartość przekracza 30% alokacji przeznaczonej na konkurs, która wynosi 30 mln. złotych. Dzięki dofinansowaniu będzie możliwe wybudowanie ponad 7 km ścieżek i dróg rowerowych, sygnalizacji świetlnej w ul. Kolejowej z czujnikiem prędkości pojazdów oraz blisko 100 lamp, które oświetlą nie tylko nowobudowane, ale też już istniejące ciągi, zdecydowanie poprawiając bezpieczeństwo użytkowników – mówi Andrzej Socha Zastępca Burmistrza Gminy Czempiń.

Koronawirus groźny tylko w pomieszczeniach

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie