Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Czempiń. Upamiętnili ofiary strasznej, hitlerowskiej zbrodni

Andrzej Rajewicz
Gmina Czempiń. Upamiętnili ofiary strasznej, hitlerowskiej zbrodni
Gmina Czempiń. Upamiętnili ofiary strasznej, hitlerowskiej zbrodni Arch. NM
Przedstawiciele władz samorządowych Czempinia oraz Szkoły Podstawowej iw Czempiniu, pod krzyżami wzniesionymi na mogiłach mogiłach w Jarogniewicach, złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

Jarogniewice to wieś, która wiąże się z dramatycznymi wydarzeniami z okresu II wojny światowej. W 1940 r. ze szpitala psychiatrycznego w Kościanie, do lasu nieopodal wioski jechały samochody, w których ,w trakcie jazdy spalinami uśmiercani byli pensjonariusze placówki. Wśród nich były kobiety, mężczyźni, chorzy psychicznie, niepełnosprawni, Polacy, Żydzi, ale nawet Niemcy kierowani do Kościana z podobnych szpitali, znajdujących się na terenie III Rzeszy.

W lesie w Jarogniewicach i Wypalankach wszystkie te ofiary, znalazły miejsce pochówku w zbiorowych mogiłach. Te straszne działania były związane z akcją pseudoeutanazji, nad którą pieczę sprawował sam Heinrich Himmler.
Aby wydarzenia te nie poszły w zapomnienie, z okazji miesiąca pamięci narodowej, którym jest kwiecień, przedstawiciele władz samorządowych Czempinia oraz Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Czempiniu, pod krzyżami wzniesionymi na mogiłach, złożyli okolicznościowe wiązanki kwiatów i zapalili symboliczne znicze.

W krótkiej uroczystości wziął udział m.in. Burmistrz Gminy Czempiń Konrad Malicki, przewodniczący Rady Miejskiej Czempinia Maciej Głochowiak, p.o Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Czempiniu Małgorzata Biskup oraz delegacja uczniów.

O zbrodni i mogiłach w Jarogniewicach

Zagłada osób nieuleczalnie chorych była realizowana w III Rzeszy w ramach akcji określanej jako program eutanazji. Kierowano się przy tym wyłącznie względami socjalnymi oraz ekonomicznymi i uznano chorych za element dla państwa bezwartościowy. Akcję uśmiercania realizowano pod kryptonimem „T4”. Zadanie zlikwidowania chorych z zakładu w Kościanie wykonała specjalna jednostka, w skład której wchodziło ok. 20 funkcjonariuszy gestapo z Poznania i 60 żandarmów – zwana SS-Sonderkommando Lange od nazwiska dowódcy tej grupy SS-Untersturmführera/ komisarza kryminalnego Herberta Lange. Akcję przeprowadzono od stycznia do lutego 1940 r. w samochodach – komorach gazowych. Uśmiercano w nich za pomocą gazów spalinowych bądź czystego tlenku węgla wtłaczanych do wnętrza szczelnie obitego pojazdu, w którym mieściło się ok. 50-70 ofiar. Wywożenie więźniów odbywało się według planu. Po wstępnym przygotowaniu chorych, których wywożono w ich własnych, a nie szpitalnych ubraniach, załadowywano do samochodu, niektórym z nich dawano zastrzyki uspakajające. Dla zamaskowania właściwego przeznaczenia pojazdu wymalowano na nim napis „Kaiser’s Caffee Geschäft”. W okresie od 15 do 22 stycznia 1940 r. do lasu w Jarogniewicach przywieziono łącznie 534 chorych (297 kobiet i 237 mężczyzn), wśród których oprócz Polaków było także trzech Żydów, dwóch Niemców i Rosjanka. Później pochowano tu 250 osób psychicznie i nieuleczalnie chorych przywiezionych z północnych rejonów tzw. starej Rzeszy i tu zamordowanych. Tu prawdopodobnie także zakopano szczątki 48 upośledzonych umysłowo kobiet z Zakładu św. Józefa z Osiecznej koło Leszna. W końcu 25 kwietnia 1944 r. specjalny oddział SS rozpoczął akcję zacierania śladów zbrodni popełnionej w Jarogniewicach. Masowe mogiły zostały odsłonięte, a następnie zwłoki spalono najprawdopodobniej za pomocą wapna gaszonego. Mogiły pomordowanych w okresie od 15 do 22 stycznia 1940 r. osób psychicznie i nieuleczalnie chorych z Krajowego Zakładu Psychiatrycznego w Kościanie (w okresie okupacji noszącego oficjalną nazwę Landesheilanstalt Kosten) znajdują się w lesie nieopodal Jarogniewic.

(Źródło: miejscapamieci.org.pl)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto