Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Kościan. Koła Gospodyń Wiejskich integrują mieszkańców i wzbogacają życie wsi [FOTO]

Andrzej Rajewicz
„Głos Wielkopolski” oraz serwisy naszemiasto.pl przygotowali album, prezentujący działalność Kół Gospodyń Wiejskich prężnie działających na terenie województwa wielkopolskiego. Już niedługo album trafi do naszych czytelników. W albumie przeczytacie także o Kołach Gospodyń Wiejskich działających w gminie Kościan. Są to koła „Kokorzynianki”, „Luboszanki” i KGW Racot – Nasza Mała Ojczyzna”. Poczytajcie o gminie Kościan i prężnie działających tam Kołach Gospodyń Wiejskich.

Gmina Kościan usytuowana jest w malowniczej dolinie Obry. Jej walory turystyczne podnoszą m.in. Park Krajobrazowy im. Gen. Dezyderego Chłapowskiego z zadrzewieniami śródpolnymi w okolicach Turwi, mikroklimat letniska w Nowym Dębcu nad J. Wonieść, rozwinięta sieć szlaków pieszo – rowerowych, a także liczne zabytki architektury, jak ruiny kościoła św. Marcina w Gryżynie, XVIII-wieczny drewniany kościół w Bonikowie, XVI-wieczny kościół i sanktuarium w Starych Oborzyskach, neogotyckie kościoły w Wyskoci i Gryżynie, a także zespoły pałacowo – parkowe w Racocie, Turwi i Choryni.

Otwartość, przedsiębiorczość oraz „młodość w myśleniu”, charakteryzująca mieszkańców naszej gminy, przekłada się na jej charakter. Mieszkańcy mają możliwość działania na rzecz środowiska lokalnego oraz rozwijania własnych zainteresowań i pasji poprzez kluby sportowe, ochotnicze straże pożarne, kluby seniora, koła gospodyń wiejskich czy zespoły ludowe. Wiele pożytku mieszkańcom przyniósł również Fundusz Sołecki. Stał się inspiracją dla działań w zakresie „małej architektury” oraz do poprawy wizerunku i porządku w wioskach.

Dzięki zaangażowaniu społecznemu w ten sposób mieszkańcy wspierają działania samorządu gminy i pomagają dbać o jej zrównoważony rozwój. Bo odrodzona samorządność to jeden z największych sukcesów przemian w Polsce. Każdego dnia uczymy się, jak wspierać rozwój naszej „Małej Ojczyzny”.

Koła Gospodyń Wiejskich mają wielki wpływ na życie wsi

- W gminie Kościan koła gospodyń wiejskich funkcjonowały nieformalnie w wielu wioskach od dawna. Jednak dopiero wprowadzona w roku 2018 ustawa, określająca formy i zasady dobrowolnego zrzeszania się w takich organizacjach, zaowocowała oficjalnym zawiązaniem się siedmiu KGW w naszej gminie. Powołano je w miejscowościach Bonikowo, Kokorzyn, Kurowo, Nowe Oborzyska, Racot, Spytkówki i Stary Lubosz - informuje UG Kościan.

Gmina Kościan. Koła Gospodyń Wiejskich integrują mieszkańców...

Koła Gospodyń Wiejskich są bardzo często głównymi animatorami życia kulturalnego w tych sołectwach. Jest to naturalne, że w miejscu, gdzie nie ma Domu Kultury to one spełniają tę rolę. Chociaż przez ostatnie lata zmienił się wizerunek typowej gospodyni wiejskiej, dziś kobiety nowoczesnej i kreatywnej, członkinie tych organizacji nie zapominają o realizacji tradycyjnych działań na rzecz środowiska wiejskiego. Członkinie Kół Gospodyń Wiejskich wkładają mnóstwo energii i serca w rozwój lokalnej społeczności, starając się by podejmowane przez nie działania były odzwierciedleniem aktualnych potrzeb mieszkańców. Organizują spotkania integracyjne, warsztaty kulinarne i rękodzielnicze, rajdy i wycieczki, obchody świąt i rocznic.

KGW KOKORZYNIANKI
KGW w Kokorzynie jest kołem zamachowym życia kulturalnego wsi. Działa nieprzerwanie od 50 lat. W latach 70-tych i 80-tych skupiało niemal wszystkie gospodynie ze wsi. Było to podyktowane prawdopodobnie możliwością pozyskania piskląt kur, kaczek i gęsi, pozyskania pasz czy też kuchenek gazowych! Panie z KGW organizowały różne festyny, zabawy, spotykały się na imprezach z okazji Dnia Kobiet. Lata 90 -te spowodowały, że wiele tego typu organizacji się rozwiązało. Uważano bowiem to za przeżytek minionego ustroju. Jednak KGW w Kokorzynie przetrwało i z nową przewodniczącą, kierującą kołem do dziś, nadal organizuje zabawy, biesiady, festyny, majówki, rajdy rowerowe, wycieczki, dożynki, spotkania z seniorami, pogadanki, pokazy, warsztaty, przeglądy jasełkowe, wyjazdy do teatru. Spotkania odbywają się w odnowionej ze środków unijnych świetlicy wiejskiej. KGW startuje w różnych konkursach. Do tej pory udało się uzyskać środki finansowe z samorządu gminnego, z Fundacji Wspomagania Wsi na organizację pożytecznych ferii oraz z Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej z programu „Razem Możemy Więcej”.

KGW Kokorzyn działa prężnie i znane jest w całej Wielkopolsce

Od ponad pół wieku panie z KGW Kokorzyn integrują mieszkańców wsi organizując warsztaty śpiewu, gotowania, dietetyczne, komputerowe, darcia pierza, szycia (w czasie pandemii maseczek ochronnych). Kultywują też tradycje ludowe. Właśnie chęć śpiewania piosenek ludowych oraz dbanie o to, aby one nie zanikały w naszym życiu, doprowadziły do tego, iż w roku 2006 zawiązał się zespół śpiewaczy Kokorzynianki. Zespół często uczestniczy w różnych przedsięwzięciach, nie tylko w swojej wsi, ale też poza nią. Jest pomysłodawcą i wykonawcą wielu zadań związanych z tradycją i obrzędami ludowymi, jak „Dożynki”, „Noc świętojańska” czy „Kulinarne wariacje z korbola”. Jest laureatem wielu przeglądów i konkursów folklorystycznych organizowanych na terenie woj. wielkopolskiego. Zespół m.in. zajął III miejsce w konkursie Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na „Hymn Liderek” oraz był wyróżniony za aktywność lokalną. Zaowocowało to występami podczas targów turystycznych „Tour Salon” w Poznaniu.

Liderka Kokorzynianek, sołtys wsi i radna Gminy Kościan – Marieta Szkudlarska jest pomysłodawczynią i współorganizatorką Przeglądu Ludowych Zespołów Śpiewaczych, który odbywa się od kilku w Kościańskim Ośrodku Kultury. Oprócz ludowych piosenek, często wyszukanych w archiwach rodzinnych czy też przekazywanych pokoleniowo, tworzy własne utwory, śpiewa przy muzyce akordeonowej.

KGW Luboszanki
Oficjalnie KGW w Starym Luboszu zawiązano pod koniec 2018 roku. Wcześniej podejmowane działaniabyły spontaniczne i akcyjne, i realizowane były w oparciu o Radę Sołecką, miejscowy zespół Odnowy Wsi oraz Klub Seniora. Tak jak w większości środowisk wiejskich działania te skupiały się na organizowaniu imprez okolicznościowych, spotkań z okazji Dnia Kobiet, Dnia Babci i Dziadka, balików karnawałowych dla dzieci, zabaw tanecznych dla mieszkańców, czynów społecznych, przygotowywaniu jasełek i wigilii dla seniorów przy własnej obsłudze kulinarnej tych imprez.

Te wcześniejsze doświadczenia procentują obecnie coraz szerszą gamą działań w już sformalizowanej formule KGW.

Do dzisiaj wielka popularnością cieszy się Festiwal Smażenia Pączków. Każdego roku przygotowuje się kilka tysięcy tych słodkich wypieków, którymi obdarowywani są mieszkańcy, a akcje charytatywne członkiń koła są na porządku dziennym. Pomaganie chorym, potrzebującym i dzieciom jest mocno zakorzenione w tym środowisku. Na uwagę zasługuje zbiórka nakrętek, charytatywne słodkie wypieki i potrawy kulinarne, warsztaty lepienia pierogów i pieczenia pizzy, Eko Kiermasz „Zabawka za zabawkę”, w którym dzieci mogą przynieść zabawkę, którą się już nie bawią i wymienić na inną, warsztaty ozdabiania jajek metodą suchego pędzla, kreatywne warsztaty z filcowania i szydełkowania w projekcie „Anielskie Luboszanki szyte na miarę”.

KGW ze swoimi pomysłami wychodzi na zewnątrz ustawiając swoje stoisko podczas licznych spotkań plenerowych (np. przy ruinach kościoła św. Marcina w Gryżynie) i wystaw (np. „Wielkopolska wieś zaprasza” w Gołaszynie).

Kolejnym pomysłem dla mieszkańców jest zorganizowanie letniego kina plenerowego z prawdziwego zdarzenia. Pomimo stosunkowo krótkiego stażu KGW Luboszanki zdobyło już kilka nagród m.in. I miejsce w konkursie ogłoszonym przez MRiRW oraz Wojewodę Wielkopolskiego na najlepszy fartuszek własnoręcznie wykonany, a także I miejsce w powiecie kościańskim w plebiscycie „Głosu Wielkopolskiego” – „Mistrzowie AGRO 2019”.

KGW „Racot - Nasza Mała Ojczyzna”
Kołu Gospodyń Wiejskich w Racocie wiatru w plecy dodało sformalizowanie działalności w roku 2018. Poprzez prężną działalność oraz prowadzone kampanie informacyjne na własnym portalu społecznościowym zjednują sobie coraz więcej członków i życzliwych osób.

Ich oferta działań jest bardzo bogata i skierowana dla szerokiej grupy odbiorców, od najmniejszych mieszkańców po seniorów.

Członkinie i członkowie koła widoczni są na licznych festynach, kiermaszach i wystawach. Brali udział m.in. w pikniku kulinarnym w Nowym Dębcu pn. „Kuchnia Narodów” jako imprezie towarzyszącej Międzynarodowym Zawodom Sikawek Konnych w Racocie, gdzie przygotowali i serwowali typowe wielkopolskie potrawy. Zostali wyróżnieni podczas wielkopolskiej wystawy w Gołaszynie za prezentację dorobku kulturowego kół gospodyń wiejskich z regionu południowej Wielkopolski.

Na swoim „podwórku” organizują ferie zimowe dla dzieci i młodzieży, pikniki rodzinne pod hasłem „W rodzinie siła”, sołeckie spotkania dożynkowe, rajdy rowerowe, jak np. „Patriotyczno – historyczna majówka” czy „Rajd dla Niepodległej” w listopadzie, a także liczne czyny społeczne. Oryginalnym pomysłem są organizowane we współpracy z Pałacem Stadniny Koni w Racocie koncerty pn. „Odkrywamy i wspieramy lokalne talenty”, podczas których młodzi artyści z Racotu i okolic prezentują swoje umiejętności. Warsztaty kulinarne dla dzieci i dorosłych są odskocznią od codziennych zajęć i stanowią doskonała formę integracji dla mieszkańców. Podobnie jak zimowe kuligi oraz bożonarodzeniowe kolędowanie.

Wszystkie te działania w piękny sposób promują sołectwo Racot i Gminę Kościan.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto