Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Śmigiel. Festiwalowe sukcesy kapeli dudziarskiej [FOTO]

Andrzej Rajewicz
Gmina Śmigiel. Festiwalowe sukcesy kapeli dudziarskiej
Gmina Śmigiel. Festiwalowe sukcesy kapeli dudziarskiej Gmina Śmigiel
Kapela dudziarska Zespołu Pieśni i Tańca "Żeńcy Wielkopolscy" wzięła udział 56 Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Muzycy z powodzeniem wzięli udział w konkursie festiwalowym.

Adam Knobel otrzymał II miejsce w kategorii instrumentalista, Katarzyna Marach z uczniami Martyną Majorek i Maksem Prajsem otrzymała II nagrodę w kategorii „Duży-Mały”, Kapele w składach Mikołaj Kozak - Katarzyna Marach i Kacper Żurek - Aleksandra Franek otrzymały wyróżnienie w kategorii kapela oraz Adam Knobel z uczniami Filipem Frąckowiakiem i Bogną Sadowską otrzymał wyróżnienie w kategorii „Duży-Mały”.

[g]8900385 [/g]

W przesłuchaniach konkursowych wzięło udział 650 muzyków i śpiewaków z 13 województw Polski. Poza konkursem kapela wzięła udział w koncercie wielkopolskich kapel dudziarskich, potańcówce „Dyndyryndy”, mszy świętej oraz korowodzie kapel i śpiewaków.

Kilka słów o zespole "Żeńcy Wielkopolscy"

Zespół Pieśni i Tańca "Żeńcy Wielkopolscy" działa od 1982 roku przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kasprowicza w Nietążkowie. (do 2001 r przy Zespole Szkół Rolniczych im. Jana Kasprowicza. Założycielem i wieloletnim kierownikiem był Eugeniusz Kurasiński. Od 1993 roku do chwili obecnej zespół prowadzi Rafał Rosolski. Głównym celem działalności zespołu jest ochrona rodzimego folkloru ziemi wielkopolskiej. Tańce i przyśpiewki z Szamotuł, Dąbrówki Wielkopolskiej czy Bukówca Górnego stanowią główne punkty programu artystycznego i prezentowane są z zachowaniem charakterystycznych cech danego regionu. W programie na muzyce prezentowane są takie tańce rodzime jak: wiwaty, przodki, równe, polki oraz formy mazurkowe i zabawowe. W programie zespołu znajduje się także folklor z innych regionów Polski - Rzeszowa, Przeworska, Krakowa, Łowicza, Ziemi Żywieckiej, Beskidu Śląskiego i Lublina, oraz tańce narodowe - polonez, kujawiak, oberek, mazur. Zespół od 1996 roku jest członkiem Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej C.I.O.F.F. W 1999 i 2000 roku zespół był organizatorem międzynarodowego festiwalu folklorystycznego pod nazwą "Świętojańskie Spotkania Folklorystyczne". W 1998 i 2001 r. zespół był organizatorem międzynarodowych spotkań młodzieży, które były finansowane przez europejski program "Młodzież dla Europy". Ważnym wydarzeniem w historii zespołu było spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II w czerwcu 1998 roku na placu św. Piotra w Watykanie.

ZOBACZ TAKŻE:

Dachowanie osobówki. Policja ustala kto kierował autem​?

Dachowanie osobówki. Policja ustala kto kierował autem​?

ZOBACZ TAKŻE:

Kościan. Warsztaty rzeźbiarskie organizowane przez Muzeum Regionalne

Kościan. Warsztaty rzeźbiarskie organizowane przez Muzeum Re...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto