Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia czempińskich chórów została opisana w nowej książce

Andrzej Rajewicz
Andrzej Rajewicz
Czempińskie chóry Harfa i Polihymnia doczekały się opracowania, Książka został wydana z okazji jubileuszów chórów.

Książka pt.:„Historia chórów szkolnych na ziemi czempińskiej” wydana została z okazji 97. rocznicy założenia pierwszego chóru szkolnego w Czempiniu oraz jubileuszu 20 - lecia działalności chóru szkolnego „Polihymnia”.

Książka zawiera ciekawą genezę czempińskich chórów szkolnych, uzupełnioną fotorelacjami z występów oraz ukazującymi zdobyte trofea i nagrody, a także biogramy. Książka powstała dzięki współpracy Pani Jolanty Sobolewskiej - Jakubiak - nauczycielki muzyki i dyrygenta chóralnego oraz Pana Stanisława Wiśniewskiego – od 1999 roku Prezesa Czempińskiego Towarzystwa Śpiewaczego Harfa.

Czempiń ma wielkie tradycje jeżeli chodzi o ruch śpiewaczy

- Do napisania tej książki zachęcił mnie pan Stanisław Wiśniewski, nieustający zbieracz, propagator i miłośnik historii regionu. Nadarzyła się ku temu wspaniała okazja, ponieważ w 2020 roku chór szkolny obchodził dwudziestą rocznicę istnienia, a historia działalności chóralnej w czempińskich szkołach sięga blisko 100 lat. Opracowanie powstało w oparciu o materiały uzyskane z archiwum Szkoły Podstawowej w Czempiniu, z istniejącej literatury regionu, z rozmów z byłymi chórzystami i dyrygentami. Dopełnieniem wspomnień i opisów są liczne fotografie. Mam nadzieję, że ta publikacja pokaże jak wspaniałą przygodą dla młodego człowieka może okazać się wspólny śpiew i muzykowanie, jak ważne są emocje, wrażliwość, budowanie więzi i odpowiedzialności. Dla niejednego z nich, muzyka może stać się pasją na całe życie. Chciałam, aby ta książka była moim najserdeczniejszym podziękowaniem dla wszystkich młodych chórzystek i chórzystów, z którymi miałam szczęście spotkać się i pracować. Może uda im się na stronach tej książki odnaleźć cząstkę siebie i powspominać – mówi Jolanta Sobolewska Jakubiak.

- Gmina Czempiń docenia zaangażowanie w niniejsze przedsięwzięcie mające na celu popularyzację czempińskich tradycji muzycznych wśród uczniów. Jest to szczególnie ważne w czasach, gdy młodzi ludzie mając dostęp do coraz atrakcyjniejszych form spędzania wolnego czasu, coraz mniej interesują się historią i tradycją muzyczną, a także śpiewem. Publikacja współfinansowana została przez Gminę Czempiń. Książkę można nabyć w cukierni Pana Zachariasza Przygockiego (Rynek 3). Zachęcamy do zakupu – informuje UMIG Czempiń.

Przypomnijmy, że historia zorganizowanych grup śpiewaczych, zespołów, chórów na Ziemi czempińskiej sięga XVII wieku, o czym świadczą stare zapisy kronikarskie oraz ówczesne wydawnictwa prasowe takie jak: „Śpiewak Polski", „Gazeta Polska", czy starodruki nutowe. Przewodnią rolę w tworzeniu chórów mieli miejscowi kapłani i organiści, którzy skupiali wokół siebie osoby zdolne wokalnie i przejawiające chęć wielbienia Boga i Ojczyzny śpiewem. Już w roku 1884 ks. Franciszek Nowak założył Koło Śpiewackie zrzeszając młodzież żeńską i męską. W 1909 r. proboszcz czempiński ks. Infułat Karol Kiełczewski rejestruje chór w Polskim Związku Kół Śpiewaczych w Poznaniu jako Towarzystwo Śpiewu. Spadkobiercą i kontynuatorem tych pięknych tradycji muzyczno-śpiewaczych jest Czempińskie Towarzystwo Śpiewacze „HARFA".

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Historia czempińskich chórów została opisana w nowej książce - Kościan Nasze Miasto

Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto