Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ich żegnaliśmy w tym roku. Zmarł m.in. nasz redakcyjny kolega Bogdan Ludowicz [FOTO]

Andrzej Rajewicz
8 lipca b.r. zmarł nasz redakcyjny kolega Bogdan Ludowicz. Bogdan Ludowicz zmarł zostawiając po sobie niesamowitą pustkę. Był legendą Kościana i fotografii, nie tylko prasowej. Bogdana Ludowicza znał w Kościanie każdy i prawie każdy w regionie leszczyńskim. Jego fotografie, które wykonywał od blisko pół wieku mają dziś niesamowitą wartość dokumentalną.
8 lipca b.r. zmarł nasz redakcyjny kolega Bogdan Ludowicz. Bogdan Ludowicz zmarł zostawiając po sobie niesamowitą pustkę. Był legendą Kościana i fotografii, nie tylko prasowej. Bogdana Ludowicza znał w Kościanie każdy i prawie każdy w regionie leszczyńskim. Jego fotografie, które wykonywał od blisko pół wieku mają dziś niesamowitą wartość dokumentalną. Anna Szklarska-Meller
Dziś w poniedziałek 1 listopada odwiedzamy groby bliskich. Jest to tradycyjny czas refleksji i zadumy. Jak co roku przypominamy niektóre osoby które zmarły w naszym powiecie. Zmarli byli znani w swoich lokalnych społecznościach. Wiele osób odeszło m.in. z powodu Covid-19.

W tym roku pożegnaliśmy wielu działaczy społecznych, ludzi którzy aktywnie uczestniczyli w życiu swoich małych ojczyzn. Niedawno pożegnaliśmy Stanisława Wujca, który zmarł w środę 20 października b.r. Życiową pasją Stanisława Wujca była piłka ręczna. Z klubem MKS Tęcza Kościan był związany blisko 50 lat.

Swoich bliskich także w ostatnich miesiącach żegnali znani w powiecie samorządowcy. Kilka dni temu zmarł m.in. ojciec Mirosława Dudy, zastępcy wójta gminy Kościan. W wrześniu zmarła mama wójta gminy Kościan Andrzeja Przybyły.

Także we wrześniu zmarła Ewa Piotrowicz, była sołtyska wsi Stary Lubosz w latach 2014 - 2018, działaczka społeczna. We wrześniu pożegnano również wieloletniego pracownika UG Kościan Ignacego Kuczewskiego.

We wrześniu w Gminie Krzywiń pożegnano byłych sołtysów wsi Edwarda Peleca i Romana Cugiera.

Pożegnanie wybitnego syna Ziemi Kościańskiej.

W niedzielę, 6 czerwca, w paryskim szpitalu uniwersyteckim zmarł w wieku 91 lat Maciej Morawski. Redaktor, wieloletni działacz emigracyjny, Honorowy Obywatel Miasta Kościana i Miasta i Gminy Krzywiń. Maciej Morawski był dziennikarzem, publicystą i wybitnym polskim działaczem emigracyjny. Urodził się 20 września 1929 r. w Poznaniu i był synem dyplomaty i pisarza Kajetana Dzierżykraj Morawskiego z Jurkowa – ambasadora Polski we Francji przy rządzie Wolnych Francuzów gen. de Gaulle. Dzieciństwo spędził w Jurkowie w gminie Krzywiń.

W maju b.r. w Czempiniu pożegnano Zachariasza Przygodzkiego. Zmarły prowadził znaną w Czempiniu kawiarnię. Jego prawdziwą pasą była historia, a w szczególności historia Wielkopolski i ziemi czempińskiej. Zmarły należał do Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków Ziemi Czempińskiej. Ś.P. Zachariasz Przygodzki był także laureatem konkursu Champion Biznesu Gminy Czempiń 2018.

W kwietniu w Czempiniu pożegnano młodego druha OSP Łukasza Stuckiego. Strażak zmarł z powodu powikłań oddechowych 12 kwietnia. Zmarły był skarbnikiem jednostki OSP Czempiń. Strażakiem z powołania, lubianym i szanowanym przez społeczność strażacką.

Pożegnanie Bogdana Ludowicza

8 lipca b.r. zmarł nasz redakcyjny kolega Bogdan Ludowicz. Bogdan Ludowicz zmarł zostawiając po sobie niesamowitą pustkę. Był legendą Kościana i fotografii, nie tylko prasowej. Bogdana Ludowicza znał w Kościanie każdy i prawie każdy w regionie leszczyńskim. Jego fotografie, które wykonywał od blisko pół wieku mają dziś niesamowitą wartość dokumentalną. Bogdan Ludowicz był kościaniakiem nie tylko z urodzenia, kochał to miasto i jego okolice jak mało kto. Potrafił dostrzec ich piękno, rozumiał ludzi, ubolewał nad mankamentami. Urodził się w 1943 roku, oczywiście w Kościanie. Na krótko zapragnął wyjechać w świat. Zamieszkał w Szczecinie, gdzie ukończył liceum plastyczne. Potem była praca nauczyciela plastyki i prac technicznych. Po śmierci ojca przejął zakład fotograficzny, znany już wówczas w całej okolicy. Kiedy jednak w 1979 roku Jerzy Zielonka zaproponował mu pracę w redakcji powstającej właśnie "Panoramy Leszczyńskiej" nie zastanawiał się długo. Bogdan Ludowicz był jednym z twórców sukcesu tygodnika, z którym związał całe swoje zawodowe życie. Ostatnie zdjęcia Bogdana ukazały się w najnowszym wydaniu i „Faktów Kościańskich” i "Panoramy Leszczyńskiej" z 7 lipca.

13 kwietnia 2021r.pożegnaliśmy Antoniego Szulca, malarza, ceramika, instruktora plastyki w śmigielskim centrum kultury, a przede wszystkim dobrego, serdecznego człowieka. Odejście Antoniego Szulca - nagłe i jakże niespodziewane - to była wielka strata, nie tylko dla Śmigla i jego mieszkańców, ale także dla świata kultury i sztuki. Tolek - jak nazywali go przyjaciele - był nie tylko artystą zakochanym w swoim mieście, nie tylko wieloletnim instruktorem plastyki w Centrum Kultury w Śmiglu, ale przede wszystkim sympatycznym, serdecznym człowiekiem.
O tym, jak bardzo jego twórczość była związana ze Śmiglem i jak wiele miasto wiatraków zawdzięcza Antoniemu Szulcowi, niech świadczą jego obrazy. Był między innymi autorem płótna przedstawiającego nieistniejący już dworek Chłapowskich w Koszanowie, które - po rozebraniu budynku - stało się nie tylko dziełem artystycznym, lecz także swego rodzaju dokumentem. Opiekował się śmigielskimi wiatrakami i kaplicą ewangelicką, organizował plenery malarskie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ich żegnaliśmy w tym roku. Zmarł m.in. nasz redakcyjny kolega Bogdan Ludowicz [FOTO] - Kościan Nasze Miasto

Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto